Síť pro hosty - rychlostní limit naruby?

Zdravím, možná jsem špatně pochopil logiku SQM QoS, ale pokud ve Forisu zapnu síť pro hosty a nastavím rychlostí limit na download a upload, vytvoří se pravidlo v SQM QoS. A to pravidlo to má naopak v LuCi. Viz. obrázky. Možná se jedná o chybu, možná to jen nechápu.


Potvrzuji … chová se to stejně. Já jsem to vyřešil symetrickým nastavením … jsem na symetrickém připojení :slight_smile:

Netestoval jsem, ale podle toho jak to funguje je to podle mě správně. Rozdíl totiž je v náhledu. Zatímco Foris na to nahlíží jako na tok dat od zařízení do Internetu tak Luci naopak jako na tok dat vůči routeru a dané síti. Tedy pokud ve Forisu nastavíte Upload a chápeme tak tok dat od klienta do Internetu tak ten tok prochází vzhledem k routeru jako download z guest rozhraní, následně se přesměruje na wan a tam je to pak upload. V tomto ohledu Luci nepřepíná terminologii upload a download. Všechny sítě které vedou do routeru jsou z jeho pohledu nadřazené a tak tok dat do nich je upload a tok dat z nich je download. Foris má zafixovaný rozdíl mezi wan a lan a užívá tedy terminologii odpovídající očekávaného směru toku a to od klientů z lan do wan jako upload a obráceně jako download.

Zjednodušeně: Luci neví které rozhraní je upstream a které downstream a proto užívá terminologii koncového zařízení.

Pro představu se můžete podívat do grafů v Luci. Tam jsou grafy rozdělené podle rozhraní. Pokud začnete něco stahovat z internetu do zařízení v lan síti tak na wan rozhraní uvidíte download odpovídající tomu co vám hlásí vaše koncové zařízení. Pokud se pak podíváte o rozhraní dále, tedy na br-lan tak jsou tam poměrně ty samé rychlosti a grafy jako v případě wanu, ale směr je opačný. Data tečou z routeru do br-lan sítě.

5 Likes

Díky moc! Já si přesně myslel, že jsem tu logiku nepochopil.
Díky za vysvětlení, za opravdu pořádné vysvětlení :slight_smile: