SFP modul pro GPON od T-Mobile

Neřešil někdo vhodný SFP modul pro GPON od T-Mobile?

Po zavedení optiky do bytu jsem chtěl do svého Turrisu pořídít SFP modul.
Technik mi ale sdělil že něco takového T-Mobile nepodporuje.
Ověřil jsem si to i na zákaznické lince…
Takže jsem skončil tak, že používám jejich základní WiFi router přepnutý do bridge…

GPON, technologia milovana providermi a nenavidena zakaznikmi, ktori chcu alternativny router.

Standardna optika vyzaduje pasivne SFP moduly, ktore iba jedna k jednej prevadzaju elektricky signal z CPU na opticky a naopak.

GPON umoznuje posielat jednym optickym vlaknom data pre viacero klientov, a kazdy klient si potom desifruje data urcene pre neho. Preto GPON vyzaduje aktivny modul, v ktorom bezi cely dalsi operacny system.

Je viacero GPON SFP modulov, ktore by mali fungovat, napriklad Huawei MA5671A.

Problem je nastavenie. Provider totiz musi modul povolit, podla GPON serioveho cisla. Niektori provideri toto uplne odmietaju, niektori za to chcu jednorazovy poplatok. A zaplatit sa to cloveku nechce, pretoze nema zarucene, ze to bude fungovat.

Ak uz mate nejaku GPON optiku doma, a viete, napr. z weboveho rozhrania, alebo zo zmluvy, alebo od providera, zistit ake GPON seriove cislo mate, mozte skusit zmenit seriove cislo na SFP module. Napriklad na tejto stranke su nejake informacie, ako sa dostat do vyssie zmieneneho Huawei MA5671A modulu.

Což je určitě legální.

Děkuji za přínosné informace. T-Mobile podporuje vlastní zařízení, zde je specifikace:
Základní požadavky na FTTH zařízení na G-PON technologii
3.1. Zařízení třídy B+
3.2. WAN port: konektor SC/APC
3.4. Vlnové délky: 1310/1490 nm (US/DS)
3.5. Doporučení ITU-T: G.984.2, G.984.3, G.984.4 a G.984.5
3.6. Citlivost: alespoň -27dB
3.7. Zabezpečení: obousměrný FEC, AES- 128
3.8. Podpora SR-DBA a NSR-DBA
3.9. Flexibilní mapování mezi GEM a TCONT
3.10. Podpora SN autentizace podle G.984.3 a IPv4/IPv6
3.11. Podpora IPoE a PPPoE
3.12. Splňuje podmínky pro certifikaci BBF.247 (BBF.247 GPON ONU Certification - Broadband Forum (broadband-forum.org))

Má někdo vyzkoušený vhodný modul?

1 Like

To vazne vas T-Mobile CZ umoznuje mat vlastne zariadenie???
To musi byt nejaka novinka, pravdepodobne na zaklade nariadenia zo strany EU (a urcite po niekoho staznosti, ze to neumoznovali), lebo operatori sa velmi neradi pripravuju o prijmy z prenajmu zariadeni.

Tieto informacie ma niekde vas TM uvedene na svojich strankach na viditelnom a dostupnom mieste?

Informace jsem obdržel přímo od technické podpory T-Mobile, na stránkách jsem se k tomu nikde jinde nedostal. Nyní řeším, kde vzít tento specifický SFP modul, ale už se snad blížím :slight_smile:

Takze ako som si myslel, musia to umoznit, ale nebudu to nikde rozsirovat. Daj vediet potom ako sa ti to podarilo :slight_smile: