SAMBA - sekání HD videa

Přeji hezký večer / den.
Mám s Omnií takový zlý nepěkná problém a tak nevím si s tím rady.
Mám NAS perk, na SATA řadiči jsou 2x 3TB disk ( oba zvlášť, jeden je v /srv, druhý vedle /mnt ).
Sdíleno přes sambu, kabel “omina - pc” , vždy bez problému. Přibližně půl roku zpět se mi začalo HD / FHD video při přehrávání v PC sekat. Kus jde zcela normálně ( cca 10 minut, je to random ) a pak jako kdyby došly data v nějakém bufferu, video se začne sekat. To se po nějaké době uklidní a zas jede v pohodě. Občas se i video dlouho otevírá. Nejsem schopen nic kloudného dohledat a dle sledování vytižení není asi taky nic špatně ( jak na straně PC tak routeru ).
Nic jsem neměnil, vše je tak jak jsem to kdysi nastavil ( krom nějakých SW update na obou stranách - router i PC ), kdy to všechno fungovalo bez potíží.
SMART nehlásí žádný problém, to samé se děje i na zcela novém disku. Kopírování toho samého souboru jde co dá síť a po zaplnění cache co zvládá disk .
Tovární reset bych nerad absolvoval.
Nesetkal se někdo s něčím podobným? Či by mě mohl nasměrovat?

Děkuji za případné nakopnutí / rady .

No zeptal bych se Vás, jestli máte (také) nainstalován Pakon-Surikata?

Ne, nemám nainstalované ani jedno.

Tak to mne asi nic jiného nenapadne. Pokud by jste chtěl podrobněji sledovat co sebv Omnii děje, tak si nainstalujte balíček netdata (Instalace balíčků )

Dekuji za tip. Zatim jsem to resil pres htop a bmon ( ale tam není vidět vše ). A jak jsem čekal instalace netdata nelze udělat jednodušše ale bude třeba se někde hrabat ( ach jo :frowning: ) . //nedata FATAL …
Ale diky, někdy se s tím poperu a uvidí se.

Nainstalujte si kdyžtak starší balíček:

wget https://repo.turris.cz/omnia-stable/packages/packages/netdata_20160508-devel-1_mvebu.ipk
opkg install netdata_20160508-devel-1_mvebu.ipk`

Google a hledani tady pomohlo. Nekdo by mohl pridat do navodu k netdata že je třeba netdata potřeba povolit v LUCI - po spuštění ( nebo někde /etc/init.d/ ?? nevím, nejsem v tom zběhlý ).
BTW Mezitím jsem zakázal OpenVPN a tváří se to dobře ( ale stejně tak to může být restartem ). Nicméně přes FORIS se do OpenVPN nastavení nedostanu, hodí to chybovou stránku ( nahlášeno dle instrukcí ) .
Uvidíme časem.
Zatím díky.

Aha nebyl spuštěný.
Je jedno jestli to zapněte v Luci > Po spuštění (tl. povolit spušteni po startu a tl. Start) nebo v terminálu /etc/init.d/"služba" enabled a /etc/init.d/"služba" start, výsledek je totožný. (* “služba”= např netdata )

Co je pouzito v /etc/samba/smb.conf u polozky “socket options” , “max protocol” “recieve file size” . Jakej je security level ? (user, share, domain ?).

Jeste bych se podival do logu, zda-li samba na TO vyhrala elekci na “master”. Nekdy se stane, ze nektere stanice s windows maji tendenci se stat masterem a pak to blbne. (kdyztak se to da vynutit pres “domain master=yes” “preffered master=yes” parametrem).

Na druhe strane bych se jeste na clientske strane podival jestli nezustavaji zombie procesy (ktere si mohou a nemusej drzet kus pasma. A mrknout ja nastaveni sitovky “jumbo_packet” jestli tam neni nejaka abnormalne mala hodnota.

Jeste je moznost zkusit se vykaslat na celou slavnou sambu a data streamovat pres miniDLNA ci plex/kodi(pres nejake to ubuntu /debian v lxc).

EDIT: z jineho vlakna : https://www.samba.org/samba/docs/old/Samba3-HOWTO/speed.html

1 Like

Nejspíš default config na pár uživatelských nastavení. Rozhodně se v tom nevyznám natolik abych se vrtal v něčem čemu nerozumím ani po přečtení nápovědy. Nevím co tam bylo když jsem Omnii poprvé nastavil ale já tam rozhodně nic neměnil.

socket options = TCP_NODELAY IPTOS_LOWDELAY
max protocol = SMB2
min receivefile size = 16384
domain master = yes
preferred master = yes

Klient PC s win10. Jak jsem psal na zacatku, po porizeni Omnie jsem to nastavil a od te doby jen aktualizoval OS. ( jak PC tak Omnie )
Dle vytížení sítě tam nevidím nic co by bralo tak moc dat aby to natolik ucpalo síť
DLNA mi na PC přijde jako strašná komplikace. Kdysi jsem to zkoušel a než se člověk někam dostane tak pojde na stáří. A obecně nemám rád jakýkoli přehrávač který má knihovnu. Preferuji složky

a nepremyslel jste treba nad tim ze problem nebude se sambou ci TO ale v prehravaci? zkousel jste i jiny, pripadne mu nastavit vetsi pre-buffer? zkousel jste prehravat stejny film jako pred pul rokem kdy to jeste nedelalo? (zdali se treba nezmenily behem toho pul roku kodeky nebo vas pocitac to prestal stihat :slight_smile: ) mel jsem podobny problem na NTB a stacilo mi vycistit chlazeni nebot se mi zanesly vetraky :slight_smile:

V PC problem nevidim ( to bylo první co mě napadlo). i5 6600k + GTX970. Zabordelené to taky není, pravidelně čistím a vzhledem k tomu že mám rád ticho tam mám velké ventilátory na pomalý chod + filtry. I kdybych do něj nekoukl celý rok tak bude max trocha prachu na hraně lopatky a vrstvička na dne skříně. ( Nemluvě o tom že známým čistím a spravuji nejen notebooky, takže jsem si zcela vědom co dokáže ucpané chlazení )
Prehravac MPC-HC.
Problém je s jakýmkoli HD/ FHD videem. To same video otevřené na lokálním disku zcela bez problémů ( klidně i na pomalejším plotnovém disku přes USB2 či z flashky ).

Co se tyce smb.conf, nic neobvykleho, tam zadrhel nebude.
Ohledne “dlna” miniDLNA umoznuje dva rezimy “clasic dlna” a “slozky” (ze nejsou videt video, photos, music pseudoslozky) a na TO to zvladalo pres wifi stramovat fullhd s dts zvuke bez problemu. Co se tyce pomalosti (obvykle je problem na klientske strane pri inicialnim nacitani …a mnohdy si to ten prehravac neumi nikam ulozit a je to fakt peklo o tom zadna.) , i takovej VLC ma problemy s knihovnou vetsi jak 3T , prvni nacteni trva klidne i 20minut. (ale nekde v bugtrackeru uz to registruji a slibuji napravu…ale vi buh kdy :slight_smile:

U TV si to DLNA dovedu představit ale u PC mi to nejde prostě. Navíc nemám všechna média v jedné složce a po zpracování je stěhuji jinam. A to s “RAW” daty bych stejně nepřidal aby si to DLNA načetlo do knihovny.

Jak jsem psal výše, vypnul jsem včera OpenVPN ( prostě zakázal ) a tváří se to že vše jede v pohodě ( zatím, dám tomu delší čas ). Jen nechápu co se kde stalo že tomu začalo ( nejspíš ) OpenVPN vadit. Config byl z FORISu, pak přes LUCI doladěn abych se připojil i z podnikové sítě kde blokují skoro vše.

A podle netmetru co sleduju na druhém monitoru taky nevidím nic špatně ( alespoň co mohu soudit “hintů” v netmetru samotném, či toho co by mi podezřelé přišlo.

Tak to vypadá že za to nakonec opravdu mohlo OpenVPN.

1 Like

zajímavé… zjistil jste nějaké bližší info? Nebo zatím OpenVPN obecně metodou pokus?

Treba se OpenVPN nema rado s nejakou dalsi sluzbou kterou mate na TO. dejte vedet jestli to budete zkoumat do hloubky :slight_smile:

na svem TO mam taky OpenVPN (predtim rucne nastavene, ted pres Foris) a dalsi sluzby.
HD i FHD videa mi ale jedou plynule at jsem v lokalni siti ci pripojen pres VPN.

Ono OpenVPN se muze na pozadi znovu pripojovat a to muze zpusobit inicialni glitch v prehravani. Taktez je rozdil jestli to bezi pres UDP ci TCP.

No nějak mě napadlo jej vypnout. V podstatě první věc která mě napadla.
Jedinný kdo se na router připojuje / používá jej, jsem já. Včetně VPN. To mám když chci na domácí síť zvenku, či obejít restrikce/blokování různých filtrů/FW , když používám internet někde venku.
Z toho důvodu jedu přes TCP a 443 port ( jedinný fungující ze zaměstnání ).
Takže když jsem doma tak se k VPN nemá kdo připojovat. Navíc by se to muselo dít neustále protože bylo jedno kdy jsem si film pustil ( cca toho půl roku až 3/4 zpátky ).

Služby v podstatě default který je po první inicializaci Omnie. Doaktivovaný NAS, transmission, OpenVPN, Honeypot. Ale vše hned jak přišel z Indiegogo kampaně, takže říjen/listopad 2016.

Vrtat se v tom moc nebudu protože tomu fakt moc nerozumím takže vlastně ani nevím kam koukat. Je dost možné že jsem někde zvrtal nějakou konfiguraci a následkem je tohle.
Přemýšlel jsem o továrním resetu / flashnutí poslední verze OS ale nemám teď moc času ( rozuměj minimálně víkend ) abych to pak všechno ponastavoval zpátky ( vím že jde export konfigurace ale tomu se chci vyhnout ).

Každopádně děkuji všem zůčastněným za jejich čas a já se zas raději vrátím do role pasivního čtenáře.

Tak dnes znovu, skoro nic nevytižené jen položka “Connection Tracker Searches” v netdata (sekce FW ) byla nekde kolem 100 000. ( viz screen )
A kopirovani ze sitoverho disku na SSD slo nejakych 70kB/s.