Rychlost LAN & WiFi (5GHz)

Zdravím, chtěl jsem si starší Turris 1.0 po čase nastavit jako primární router, ale nějak se mi nezdají rychlosti.

Linku mám 1Gbps/1Gbps zapojenou do WAN, ale na WiFi (5GHz) se nedostanu přes 200Mbps. Pásmo 2,4 je nepoužitelné, je tu totálně zarušené. Dostal se na 5G wifině někdo přes 500Mbps?

Jak je na tom s LAN? Tam zvládne plnej gigabit? Že bych k tomu pořídil nějaké dual-band/tri-band AP…

Zdravím,
Turris 1.x by měl být schopný urouterovat 1Gbps, ale některé aplikace (sondy), které běží na routeru mohou mít vliv na rychlost. Dále je potřeba zmínit, že né každý server na SpeedTestu dokáže změřit gigabit.

Pokud nemáte wifi upgrade pack, tak původni wifi karta, která je v Turrisu podporuje standard 802.11n.
To znamená, že maximální rychlost je stanovena na rychlost 450 Mbps, ale pouze v ideálních podmínkách.

Pokud máte WiFi upgrade pack, tak Compex WLE900VX-7AA maximální rychlost pro standard 802.11ac je 1300 Mbps, ale je potřeba zjistit, zda WiFi např. v telefonu/v notebooku podporuje AC a zda je možné na daném zařízení dosáhnout zmiňované rychlosti.
Např. na mém telefonu na 5 GHz mám rychlost 300/300, ale to záleží, jak daleko jsem od routeru (zda jde signál přes stěnu, apod.)

1 Like

Na čem to testuješ ? Co je druhá stanice ? Má taky 3 antény ?

@Pepe Díky, na tomto upgrade pack nemám, takže pak je to jasné když je 450 teoretická rychlost.

@JardaB Testuji to na notesu ThinkPad X1 Carbon a zkoušel jsem i MacBook Air, ale u toho ani nevím kolik to může dosáhnout, ten moc nepoužívám :slight_smile: ThinkPad ale přes 500Mbps zvládne určitě :wink: