QOS pro rozsah IP adres

Zdravim, potreboval bych poradit jak na QOS pro dany rozsah ip.
Potreboval bych vyhradit nebo zvysit prioritu linky pro dany rozsah ip konkretne pro IPTV (sledovanitv.cz).
Kdyz nekdo na lince zacne stahovat plnou rychlosti tak iptv zacne vypadavat a tomu bych chtel zabranit.

1 Like

1 … jaké parametry připojení máte? UP x Down ? Jde o to, zda je problém ve vaší LAN nebo ve WAN.
2 … s jaký jiným provozem se IPTV pere?
3 … kolik uživatelů má vaše LAN?
4 … v základu by mělo stačit jen preferovat ve QoS pravidlech požadovaný druh provozu bez specifikace IP

V lince problém nehledám je dostačující 25/15. Druh provozu je různý nicmene stačil teď download ze steamu plnou rychlosti a iptv už zacla vypadávat, obojí je na kabelu. Když download nejde do limitu je to ok, zřejmě vlastnost qos na mikrotiku poskytovatele + několik preskoku ap kde je zaple nv2 než se dostanu k páteřní síti. Proto uvažuji o vyhrazeni linky nebo prioritizaci ale po pár pokusech v Luci qos sem nezaznamenal absolutně žádnou změnu ani při nastavení hodnot na nesmysly aby byl nějaký rozdíl např na speed testu poznat. Sqm pro můj účel je k ničemu.
Iptv může běžet zároveň i z jakéhokoliv pc na síti nebo telefonu na wifi…
Proto jsem napsal sem jestli nekdo ví jak to správně nastavit případně jestli použít něco jiného.

Iptv bezi z webu jako klasický stream na portech 80 / 443 vím jen 3 rozsahy ip s maskou jejich serveru

Na takto rychlém připojení bych problémy nečekal. Hlubokomyslnější rady neumím. Já bych to řešil druhým rozhraním sítí, něco jako nastavení Guest - kde je možnost omezení rychlosti (dohledal bych odpovídající config), kam bych dal většinu zařízení. IPTV bych nechal v neomezené síti.

QoS je řešení pro tebe … akorát to musíš nastudovat.

https://forum.test.turris.cz/search?q=iptv

Nebo odtud , kde jsou v textu dalšé odkazy QOS for gaming/bufferbloat improvements

Howgh …

Zajímám se o totéž co tazatel. Zamezení přílišného zpomalení internetu na určitých LAN adresách (např TV se Smart (IPTV) v důsledku přetížení internetové přípojky jinými počítači - tedy každá přípojka by měla mít garantovanou kapacitu ale pokud ta je nevyužitá, ostatní počítače by měly mít možnost tuto kapacitu zcela nebo z části využít. Pokud ale IPTV potřebuje síťovou kapacitu, měla by mít nejvyšší prioritu.
Máte někdo zkušenosti s plným využitím internetové přípojky kde IPTV funguje bez výpadků a jak tedy QoS nastavit? Zde je snímek obrovky, kde je vidět položka menu SQM QoS a QoS. Anglické detaily:

Možná, že SQM není to, co by mě mělo zajímat.
Nevím zda QoS skutečně funguje v praxi pro tu IPTV, jaké máte zkušenosti pokud QoS používáte na vytíženém internetu s IPTV? Omnii zatím nemám.
V dokumentaci https://docs.turris.cz jsem nenašel detaily QoS/SQM
Děkuji