Prosim o pomoc s konfiguraci VLAN ID

Dobry den,
rad by jsem Vas pozadal o radu.
Aktualne jsem doma pripojen k internetu pomoci VDSL pres modem Comtrend VR - 3031eu, ktery mam nastaveny v bridge modu, PPPoE tedy zadavam v Turrisu a vse funguje jak ma.

Nyni ovsem prechazim k novemu providerovi z duvodu zvyseni rychlosti na 250Mbps a kvuli toho mi byl dodan novy modem Nokia F-010G-B, ktery funguje v Bridge modu by default.

Problem nastal v momente, kdy jsem vymenil Comtrend za Nokii, protoze se mi Turris nedokazal k internetu prihlasit. Za nejpravdepodobnejsi pricinu (i dle komunikace s novym providerem) tipuji to, ze nemam v Turrisu nastavenou VLAN ID, jehoz volbu jsem u konfigurace WAN nikde nenasel.

Od noveho providera jsem pro router obstaravajici PPPoE za bridge modemem dostal username, password a VLAN ID.

Podarilo se mi ovsem dohledat nekolik vlaken, kde se VLAN ID resilo a proto by jsem se chtel zeptat, zda-li by mi konfigurace /etc/config/network nize mohla muj stavajici problem vyresit? Pro jistotu se ptam, nez to do Turrisu hodim, aby jsem si neco nepodelal (tj. zmenil jsem ifname aby obsahovalo VLAN ID a upravil IP adresy podle rozsahu, jaky pouziva Nokia modem):

config interface 'wan'
    option ifname 'eth2.848'
    option hostname 'turris'
    option ipaddr '192.168.1.2'
    option netmask '255.255.255.0'
    option gateway '192.168.1.1'
    option username 'username'
    option password 'password'
    option ipv6 '1'
    list dns '8.8.4.4'
    list dns '8.8.8.8'
    option proto 'pppoe'

Dekuji.

Tak momentálně nemám omnii doma, ale co zkusit vytvořit nový interface jako třeba tady:

https://forum.test.turris.cz/t/voip-and-iptv-vlans-on-separate-physical-ports/1804

edit: Tak jsem se přehlédl a koukám, že jsi to asi už našel, ale není přece problém to vyzkoušet a ze zálohy se vrátit zpět.

Tak jsem to právě s konfigurací výše vyzkoušel a funguje to :slight_smile: Internet mi šlape.
Co mi ale nefunguje, je to, že se nemůžu na ten modem připojit. Modem má IP 192.168.1.1, ale já mám rozsah na síti nastaven na 192.168.101.x

Můžete mne prosím někdo navést, kde to v Luci, příp. přímo v Turrisu via SSH nastavit?

Asi mám někde něco špatně, nezdá se mi gateway, který mi to ukazuje (config mám tak, jako v prvním příspěvku):

Tracert z mého PC:

tracert 192.168.1.1
Tracing route to 192.168.1.1 over a maximum of 30 hops
1     1 ms    <1 ms    <1 ms  192.168.101.1
2    17 ms     5 ms   220 ms  192.168.83.171

Turris mi na overview u WAN ukazuje toto:

Type: pppoe
Address: 84.19.xx.xx
Netmask: 255.255.255.255
Gateway: 192.168.83.171
DNS 1: 8.8.4.4
DNS 2: 8.8.8.8
DNS 3: 84.19.64.10
DNS 4: 84.19.64.2
Connected: 0h 6m 4s

Můžete mne prosím někdo navést ke správnému postupu, jak zprovoznit přístup k modemu přes Turrise?
Stále se mi to nepodařilo rozchodit a nevím, co s tím.
Děkuji.

Rozumím tomu správně že chcete mít zpátky přístup k modemu na jeho menu?
Budete si muset přidat v LuCI ->Síť -> Rozhraní, už se to tu řešilo, postup je i na starém fóru:
https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=492

Díval jsem se teď na ten návod a vytvořil jsem to dle postupu popsaného v tom starém fóru a na IP 192.168.1.1 se už dostanu, ale místo modemu mi to načítá Turrise (na připojení k Turrisu běžně používám 192.168.101.1) :frowning: Asi bude třeba ještě někde něco nastavit…

To mi dělalo tady, asi máte chybu v adrese, alespoň já ji měl…
Pokud má modem adresu 192.168.1.1 musí mít to rozhraní 192.168.1.2 (třeba), vy ji máte shodnou…

Zkusil jsem to změnit a teď se to nepřipojí nikam, dostanu v prohlížeči: ERR_CONNECTION_TIMED_OUT

Už to mám :slight_smile: Ještě byla chyba v Physical settings, změnil jsem port z eth2.848 na eth2 a už to jede :slight_smile:Děkuji za nakopnutí.

1 Like