Problémy s flash diskem (not present a vady ? sektorů)

Rozepíši se zeširoka, moje otázka je na konci textu

Pro odložení dat Majordomo a grafů používám flash USB 3.0 disk Samsung FIT 32 Gb https://www.alza.cz/samsung-fit-32gb-d3040221.htm. Je asi rok starý a je v záruce.

Poslední dobou (cca 3 měsíce) docházelo takovým problémů, že se disk odpojoval (not present … zejména myslím při připojení přes UUID … stále testuji) a v syslogu byly chyby, které jsou v tomto tématu

https://forum.test.turris.cz/t/objeveni-se-neznamych-pripojnych-bodu/5841/1

https://forum.test.turris.cz/t/usb-flash-disk-not-present/5680/10

Podpora Turris doporučila flash disk vyměnit, že je nespolehlivý.

Problematický disk se pokouším nějak otestovat, protože opakovaný formát na různé formáty (vFAT, exFAT, ext4) nikdy neohlásí nějaký problém.

Rád bych vady flash disku “nasimuloval” i mimo Omnii. Také si mohu myslet (pokud se problémy projeví i na jiné flešce), že může být i problém na straně HW Omnie ve Windows.

Sice se jedná o necelé 400 Kč, ale jak prokázat při reklamaci závadu? Jaký SW použít ? H2testw ?

H2testw používám na microSD karty, ale prý se to dá použít i na flashku. Zkus to a pokud to chyby nenajde, tak nám na fóru dejte vědět a vymyslíme jiný způsob. :wink:

Každopádně by mělo stačit při reklamaci říct, že to má vadné sektory a oni by si s tím už měli poradit.

Nejsem si jistý, že u flashky Vám záruční oprava projde … protože je rozdíl mezi vadou výrobku a opotřebením, které vznikne opoužíváním.
Ale proč to nezkusit, že? Máte-li dost volného času a je-li Váš čas levný …

No právě, nejde ani tak o flešku jako o identifikaci problému.

Ani chkdsk e: /r ani h2testw.exe neidentifikovaly žádný problém.

7809221 free clusters processed.                                                       

Free space verification is complete.

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.
  31326207 KB total disk space.
     21568 KB in 7 files.
        76 KB in 13 indexes.
         0 KB in bad sectors.
     67675 KB in use by the system.
     65536 KB occupied by the log file.
  31236888 KB available on disk.
      4096 bytes in each allocation unit.
   7831551 total allocation units on disk.
   7809222 allocation units available on disk.

Achtung: Nur 30463 von 30591 MByte getestet.
Fertig, kein Fehler aufgetreten.
Sie können die Testdateien *.h2w jetzt löschen oder nach Belieben
nochmals überprüfen.
Schreibrate: 14,0 MByte/s
Leserate: 30,9 MByte/s
H2testw v1.4

Jediná moje naděje je ta, že se problém na druhé flešce PROSTĚ A BEZ DŮVODU NEOBJEVÍ …

Zeptám se ještě takhle:
Nemohlo dojít k náhlému vypnutí Omnie při zapisování na flashku?
Nevypojoval si flashku při zápisu?

Je možné, že formátovani zabralo…

// EDIT:/ Abych upřesnil mojí odpověď na základě tvé otázky (co je hned pod tímto příspěvkem)
Ve tvém případě se může jednak jak o chybně zapsaný soubor, tak co jsem se ptal v okolí, tak také může dojít k vadným sektorům.

Např. více informací ze získat z následujících stránek:



tyká se to HDD, ale princip by měl být stejný také pro usb flashku.

Formátování nezabralo … ani ve formátu ext4, který by měl být v tomto duchu blbuvzdorný chyby neustaly. Nezaměňujete chybně zapsaný soubor a chybu sektoru ?

Zkus, prosim, spustit HDtune a provést error scan na flashce. Prý by to mělo fungovat i na flashky, ale na flashky toho moc neznam (resp. nepoužívám).
I když chápu, že je lepší přijít s důkazem při reklamaci.

HD Tune Pro: Samsung Flash Drive FIT Error Scan

Scanned data : 32 gB
Damaged Blocks : 0.0 %
Elapsed Time : 15:23


Teď se mi zase odmítá připojit (automount) v Luci jakákoli fleška (nyní obě exFAT) do jednoho i druhého slotu ačkoli

root@Omnia:~# lsblk -fs
NAME         FSTYPE LABEL       UUID                                 MOUNTPOINT
sda          exfat  TURRISOMNIA 6A05-411B
sdb1         exfat  TURRISOMNIA 4DE7-53D8
`-sdb
mtdblock0
mtdblock1
mmcblk0p1    btrfs              ea9076db-29f3-43c1-ba9f-6eb8bdf41a61 /
`-mmcblk0
mmcblk0boot0
mmcblk0boot1
mmcblk0rpmb

Musím si dát pauzu …


Tak pomohlo laikovi zase naformátovat ext4 a reinstalovat sekci NAS. Nyní je nasazen druhý kus flešky shodného typu USB 3.0 disk Samsung FIT 32 Gb. Pro zjištění zda problémy vyvolává vadná fleška nebo router A bude se čekat zda se ohlásí chyby sektorů v logu nebo zda se odpojí


Třídenní test podezřelé flešky “ChkFlsh.exe” bez zjištěné vady.


23.12.17 - druhá fleška stejného typu cca 11 dní bez problému

Tohle je doopravdy zvláštní. Doufal jsem, že alespoň HDTune ukáže vadný sektory nebo alespoň při čtení/zápisu se odpojí.
Můj názor je takový, že to bude tou flashku, ale jak to dokázat bych asi nechal na servisním středisku,
protože nevim, jak přesně zjistit závadu řadiče USB. :confused: Na to spíš bude mít odpověď někdo, kdo rozumí pripadne si hraje s HW.

Upřímně s tímhle specifickým problémem jsem se ještě nesetkal.

Pokud by se stejné problémy objevily po nějaké době (řekněme po roce, tak budeme vedet, že v té flashce je kazítko - ale to záleží, jak moc zapisuješ na tu flashku, protože se to může označit také jako opotřebení dané flashky)

V tuto chvíli nechávám prostor, aby se k tomu vyjádřili i jini. :-/

Je pravda, že někdy ve světě HW dochází občas k zapeklitým neočekávaným závadám, kdy nelze jednoduše analyzovat problém. Ten je pak odstraněn výměnou dílu kus za kus.

A “vadný” kus žije v jiném zařízení bez problémů.