Problem s pripojenim WAN, LAN->WAN

Ahoj,

kupil som si novy Turris Omnia 2019 router, pretoze som chcel vyskusat nove riesenie a vymenit svoj starsi za nieco ine a na Turris Omniu som dostal dobre referencie. Som novy v tomto prostredi a je mozne, ze moj dotaz alebo nieco podobne sa tu uz riesilo, tak dufam, ze sa mi podari najst odpoved. Neviem ci nieco prehliadam, alebo zle kukam do nastaveni, tak to skusim opisat.

Pripojenie do bytu mame optiku, ktora ide cez fiber-to-copper convertor a za tym bol obycany Nettis router. Nettis router od ISP ziskava IP by DHCP a nastavenia IP, DNS, GW su automaticky dane. Po pripojeni LAN ci uz WIFI alebo kabel, nastavenie uplna klasika, vsetko ide ako ma.

Ked som pripojil na miesto Nettisu novy Turris Omnia 2019, tak pri nastaveniach WAN za pouzitia DHCP, sice router dostal IP, no stale si drzal DNS nie od ISP, ale inu IP, no v ramci diagnostiky som vedel ping na 8.8.8.8 co bolo ok, no vsimol som si, ze router ako taky si vyzadoval stiahnut nejaku aktualizaciu, ale nemohol, lebo pripojenie ako keby nebolo ok. Medzi Turrisom a ISP nebol ziadny iny router alebo switch, jedine ten fiber-to-copper covertor.

Ked som pripojil notebook do LANky, nastavil zakladny rozsah pre LAN DHCP, notebook ziskal IP co bolo ok, ale aj ked WAN mala IP pridelenu, nedostal som sa dalej cez router do WAN na internet, ako keby mi chybala nejaka routa LAN->WAN, aby rozsah 192.168.x.z routoval na WAN port.

Neviem ci by to mohlo byt len nejakym jednoduchym nastavenim, alebo nastavenim Firewallu, ze je nutne nastavit nejake pravidla zona LAN->WAN a WAN->LAN, alebo ci je nutna staticka routa LAN rozsahu na WAN port alebo nieco ine.

Skusal som nakonfigurovat WIFI na 2.4GHz a PC s Wifi kartou sa pripoji v pohode na Turris router, no mam rovnaky problem, ze sice som pripojeny na router, no nedostanem sa dalej do internetu

Dakujem za radu aj ked chapem, ze je to tak trocha zaciatocnicky problem, ale nejako to neviem prelomit a mozno to tu uz niekto riesil a mal podobny problem :slight_smile:

Nekontroluje provider MAC adresu routeru (nemáš nastavit MAC starého routeru) aby podle ní přidělil IP?

skusal som aj konovat MAC adresu starsieho routra a vysledok bol rovnaky.

Vypnout DNSSEC v TOS nepomohlo ?

Podstatné je přidělení externí IP. WAN kabel máš ve správné zdířce :slight_smile: (vedle zadního SFP a USB)? Prověřit kabel a jeho zasunutí. Na WAN nastavení toho není moc k pokažení.



Je nezbytné použít konvertor, když Omnia SFP má … optika ti nedosáhne kam je třeba ?

Já bych první zkusil radu od providera … ať se koukne, že tě vidí v síti.

skusenosti z mojho initial setupu turrisu (mozno ti pomozu):

  1. ak je na WANke subnet 192.168.1.0/24, tak internety nepojdu. Turris ma tento subnet ako default pre LAN. Riesenie je nastavit iny subnet v zalozke LAN.

  2. Autoupdate sa mi nepodarilo rozbehat vobec, mal som tam z tovarne nejaky starsi FW, ktory hlasil expirovane certifikaty. Pomohlo az 4 LED upgrade s USB klucom na ktorom bol medkit. Routovanie ako take a vsetky ostatne funkcie boli OK aj bez toho updatu.

  3. ak vies pingat nieco na internete (e.g. 8.8.8.8 alebo 1.1.1.1), tak bude problem s DNS. Treba na zalozke DNS vypnut DNSSEC, a zapnut forwarding. Potom odporucam restart routera aj PC (alebo ipconfig /renew)

1 Like

Vdaka vsetkym za radu, podarilo sa to rozbehat, ale chcelo to tento postup (aspon v mojom pripade)

@JardaB - WAN bola zapojena spravne, no optika mi nedosiahne na miesto, kde mam router, takze copper je ok ve WAN portu.

@pete - WAN je u ISP - 10.x.y.z takze to bolo ok, auto-update vyskusam a kuknem este nejake moduly pre statistiky a urcite pomohlo to nastavenie v DNS.

Obecne co pomohlo:

  • 2x reset do factory default
  • pripojint WAN link to WAN portu (bez nutnosti SFP)
  • nechat WAN konfig na DHCP (IP prideluje ISP)
  • zmena MAC adresy Turrisu na MACu stareho routra
  • vypnut DNSSEC (forwarding som nechal vypnuty s dovodu, ze pri DNS to hlasilo chybovu hlasku v tomto topicu Missing CRL, possibly broken Internet connection
  • nastavit LAN, WIFI podla potreby

Co sa tyka DNS, stale nevidim stejne IP ako pri starom routri od mojho ISP, ale to sa da upravit. Mimo toho to zatial vypada, ze pripojenie WAN, LAN, WLAN funguje.

Zajtra sa este na to kuknem, lebo o 1 rano mi to uz moc nepali :slight_smile:

1 Like