Pro kutily: nové senzory do Turrisu změří kvalitu vzduchu, máte zájem?

Těžko říci, nepodařilo se mi k uvedenému produktu najít žádnou dokumentaci. I když nějakou najdete, tak u uzavřených (non Open Source) produktů nebývá dokumentován komunikační protokol a nebude mít ani zdrojový kód, ze kterého se dá vyjít, takže by to bylo na reverse engineering - tedy zážitek podobný tomuto postupu Cresta sensor. Pravděpodobně používá OOK, což se SPIRIT1 rádiem rozchodíte, když půjde na úroveň HAL API rádia.

Dobrý den, kdy bude ve Foris: podpora modulů BigClownu.

Jak to vypadá s modulem USB dongle, kdy se začne prodávat?

Pravděpodobně zhruba ve stejnou dobu, kdy začne distribuce Dongle + Senzor distribučními kanály CZ.NIC, ale není vyloučeno, že se nám podaří implementovat dříve. Dnes do CZ.NIC dorazily vzorky finálních produktů, rozhodnutí zda a v jakém časovém horizontu je tedy zase o něco blíže.

Nicméně když se do implementaci kdokoli pustí dříve, zlobit se jistě nebudeme :wink:

V shopu BigClown příští týden, distribučními kanály CZ.NIC dle rozhodnutí Turris teamu.

2 Likes

Jeden z hotových Senzorů:

5 Likes

Dobrý den, našel jsem tento projekt https://github.com/ovrheat/raspberry_rtl_wh1080, kde to řeší přes 2 možná zařízení. Takže těžko říci zda to půjde přes Váš přijímač. Nejsem v tomto nijak kovanej, ale třeba ještě někde něco dohledám.

@zachy výborně, to Vám ušetří reverse engineerig.

Nejsnadnější pro Vás bude použít rtl SDR dongle přijímač a použít tento SW (pokud Vám nebude vadit vysoká spotřeba energie pro příjem).

Aby SPIRIT1 rádio na Core Module či USB Dongle takto modulovaný signál umělo přijmout, je třeba portovat z projektu dekodér pulzů a datový demodulátor s tím, že SPIRIT1 rádio budete ovládat HAL API nebo přímo přes registry rádia. Implementace takového SW není triviální a je třeba si uvědomit, že SPIRIT1 rádio může v jeden okamžik přijímat jen na jednom kanálu a jednou modulací (pokud budete chtít využívat i pro komunikaci s BigClown komponentami, muselo by rádio přepínat poslouchání a proto nemusí zachytit všechna vysílání).

Děkuji za odpověď. Teď už mi je jasné, že můj původní nápad byl úplně mimo realitu.

Nějaká změna za posledních 14 dní?

Pořád se něco děje, jednání o finální podobě pokračují, zatím nemáme novinky k oznámení. Zodpovědná a splnitelná B2B domluva potřebuje čas. Jakmile bude k oznámení, dočtete se to tu, odhad kdy se tak stane nemáme.

Nejvíce BigClown změn najdete na GitHubu :wink:

Z dalších novinek souvisejících s BigClown např.:

Tak já už si USB Dongle objednal na BigClown. Takže si mně tady můžete škrknout :wink:

BTW: zatím dvě zásilky a s DPD mám kapku problém. Ne až tak s řidičem - ten je v pohodě, ale s tím jejich systémem. První zásilka byla před státním svátkem 28.9. Poslali mi email, že doručovat budou 29.9. OK. Ale o státním svátku mi došla SMS, že zásilku bohužel nemohli doručit ?! a že mně o náhradním termínu budou informovat. V pátek žádné info nedošlo, takže jsem byl docela překvapený, když mi po obědě volal řidič, že má pro mně balíček. Bohužel jsem byl právě někde úplně jinde.

Druhá zásilka tento týden. V pondělí info o zásilce a protože jsem věděl, že v úterý nebudu doma, přes web DPD jsem změnil místo doručení na výdejní místo. No a v úterý mi opět volá řidič, že má pro mně zásilku. O tom, že by ji měl doručit na výdejní místo nic nevěděl. Naštěstí byla žena již doma.

Popis problému s prvním balíkem (a to, že jejich systém zřejmě nezvládá svátky), jsem poslal na email DPD - bez reakce. Druhý problém jsem včera poslal přes twitter - zatím také bez reakce.

Tak jak to funguje společně s Turrisem ? Koukal jsem, že integrace do nových verzí Forisu ještě snad není. Novinky zatím žádný, jen na biglclown snad už ani nepočítají, že by si to u nás v ČR někdo koupil, když už je vše jen anglicky, nebo jsem se přehlédl?

1 Like

Funguje to normálně. Mám USB dongle, mosquitto brooker přímo na turrisu, bc-usb-gateway přes pip3.
Integrace ve Forrisu zatím není, ale v LXC kontejneru mám debian a v něm HomeAssistant. Trochu opruz je, že konfigurace je téměř výhradně pomocí editace textových souborů a ze začátku je to trochu problém, ale nakonec se povedlo.

Děkuji za odpověď, je dobře, že se povedlo :-). Ale zatím asi zůstanu u netatma na měření teploty/vlhkosti/CO2 za pár korun a na další chytré senzory se pokusím poohlédnout jinde.