Pro kutily: nové senzory do Turrisu změří kvalitu vzduchu, máte zájem?

Turris není obyčejný router, ale open-source centrum vašeho domova. Proto nyní s partnery pracujeme na periferiích, které vám umožní měřit kvalitu ovzduší u vás doma nebo v kanceláři. Uvažujeme nad 2 typy periferií, které budou mít tyto společné vlastnosti:

  • Konfigurace v rozhraní Foris
  • Rádiová komunikace 868 MHz
  • Bateriové napájení
  • Životnost z baterií více než 2 roky
  • Uživatelský upgrade firmware
  • Samozřejmě open-source :slight_smile:
  • kompatibilní s ostatními senzory Big Clown

Pro bezdrátovou komunikaci si do vašeho Turrise zasunete USB dongle, který vytvoří rádiovou síť. Jeho cena bude do 1000 Kč s DPH. Na jeden USB Dongle půjde připojit až 32 periferií.

Typy periferií:
Senzor (1) bude měřit CO2, vlhkost a teplotu. Jeho cena bude do 4000 Kč s DPH.
Senzor (2) bude měřit pouze vlhkost a teplotu. Jeho cena bude do 2000 Kč s DPH.

Data z těchto senzorů budete moci vizualizovat nástrojem Grafana, případně je propojovat nástrojem Node-RED. Nadšenci si jistě rádi napíšou vlastní integrace přímo nad MQTT :slight_smile:

Měli byste předběžně zájem o takovou sadu s dodáním na podzim?
Pomožte nám rozhodnout, jak s projektem dále pokračovat a řekněte nám, zda máte či nemáte zájem …

  • Mám vážný zájem o nabídku
  • Nemám zájem (drahé)
  • Nemám zájem (nic takového nepotřebuju)
  • Nemám zájem z jiného důvodu
0 voters

Těšíme se na vaše reakce!
Tým routeru Turris

1 Like

nebudem sam co urcite bude za!

1 Like

Vzhledem k existenci projektu BigClown a přípravě balíčku jeho HUB pro Turris Omnia (aspoň doufám) se domnívám, že je vámi rozjížděný projekt zcela zbytečný. Nenabízí nic nového…

No nemít Netatmo, tak bych o tom docela uvažoval, kdyby byla nižší cena, tak bych se možná nechal přesvědčit ke změně, ale cena mi přijde celkem vysoká, když si představím, co všechno je třeba dokoupit. Mohla by mě také přesvědčit možnost připojit detektor kouře a oxidu uhelnatého.
No a teď nevím, jestli dokupovat další senzory k Netatmu nebo počkat a nechat to na Turisu :thinking:

1 Like

Měl bych zájem o dongle a o několik “ESPček” komunikujících na těch 868 MHz a držících na baterii 2 roky, komunikace proti MQTT. Potřeboval bych přenášet hodnotu z rotary encoderu, stisk tlačítka atd. U ESP na wifi je problém spotřeba.

Cena za senzor kvality vzduchu mi přijde vysoká (asi proto, že nějak necítím potřebu to měřit a teplota kvůli kotli se dá změřit za pár drobných), ale o detektoru kouře/CO bych asi taky uvažoval.

Přijde mi to trošku drahé…, ale uvažuji také nad senzory (CO2, vlhkost, teplota).

Pokud se bavíme o verzi se sensorem CO2, tak to drahé není. Samotný kvalitní snímač CO2 s velmi nízkým odběrem je drahý viz např. https://obchod.bigclown.cz/products/co2-module

oni tieto rozšírenia pre home automation a príbuzné obory sú vážne super. Akurát Jablotron skončil z mne neznámeho dôvodu skôr ako bolo nutné, BigClown je ešte v plienkach, a už sa tu ponúka ďalší projekt… Je toho príliš veľa a nič reálne fungujúce v súčasnej dobre. Myslím, že sústrediť sa na JEDEN projekt by asi nebolo na škodu, a nie aby som si k routeru pripájal USB hub na 200 portov pre 200 rôznych systémov, každý s vlastným webovým rozhraním…

2 Likes

Teď jsem koukal na BigClown, který je považován za dražší a u nich by se to samé dalo pořídit levněji. Tzn. vůbec jsem nepochopil, proč se pouštíte do něčeho, co už na trhu je, české, levnější a s 10 let zárukou. U vašeho řešení je plusem snad jen krabička.

Původně jsem nechtěl moc “prudit”, ale taky bych ocenil, kdybyste se soustředili na jiné věci a když už se chcete rozptýlit něčím dalším, tak proč se pouštíte zrovna do něčeho, co už je na trhu, české, s více moduly, s víc než dobrou zárukou a čemu se skupina lidí věnuje fulltime. Navíc do fw má v nejbližší době přibýt podpora BC (aspoň tak jsem to pochopil z výstupu hackathonu). Vy jste si něco udělali, že jim takto chcete přímo konkurovat? Jaký byl impulz pro zahájení práce na těchto periferiích? Pokud je něco ve spolupráci s BC špatně, tak bychom to třeba rádi věděli. Nebo to pro vás dělá BC a celé je to jen o tom, že jste to špatně napsali, jako že to děláte vy?

2 Likes

Detailněji jsem se podíval na zveřejněné nekvalitní fotografie modulů a na plošných spojích je možné identifikovat nápisy www.bigclown.com. Pokud je to pravda, tak tomu vůbec nerozumím… Prosím přestaňte “mlžit” a vyjasněněte co váš projekt vlastně nabízí a v jakém je vztahu k BigClown (dále jen BC). Je vámi nabízený HW USB HUB nutný nutný pro komunikaci s již existujícími moduly BigClown? Bude uveřejněn v TO balíček pro komunikaci s již prodávaným modulem BC, nebo to není díky nespecifikovaným problémům možné? Co vlastně tým BC na Hackethonu vyvíjel?

3 Likes

Nestrachujte se, @tangero jen nenapsal, že se jedná o spolupráci s BC. Konkurenční řešení nevyvíjíme. Prozatím není nic jistého nebo potvrzeného takže nejsme moc specifičtí. To platí samozřejmě i o ceně, odkázal bych Vás především na slovíčko “do”!

3 Likes

V tomto případě by bylo vhodné zcela změnit anketní otázky. Nejedná se o měření klimatu v domácnosti, ale o obecnou implementaci automatizace a IOT. To je přece zcela něco jiného.

Prozatím není nic jistého nebo potvrzeného takže nejsme moc specifičtí.

Promiňte, ale o budoucí provázanosti TO a BC bylo napsáno a slíbeno tolik, že to všichni považují za téměř jistou věc…

1 Like

Ano to je zcela něco jiného a proto to nemůžeme slíbit a proto se na to neptáme.

Ano, ale nikdy nebyla představena forma této provázanosti. A toto je pouze průzkum k našlápnutí k nějaké formě.

1 Like

Dobrý den,
moc nechápu, co máte na mysli “mlžením”. Informace jsou pořád stejné. Jak jsme už dříve oznamovali, je to řešení připravené pro Turris firmou Big Clown. V jejich nabídce ho nenajdete, je to USB prvek pro Turrisy a na to se připojují jejich prvky, přičemž my společně nabízíme dva zkompletované, zakrabičkované senzory, jaké jsme považovali za zajímavé. Ostatní senzory si můžete doplnit z nabídky BC. Pokud už nějaký BC senzor máte, potřebujete ten USB dongle, bez něj se nelze na Turris připojit (dělá to rádiové rozhraní, které Turrisy standardně nemají). Ovládací software představuje konfiguraci ve Forisu a Grafanu, která je pro BC obvyklá. Zbytek je na vás.

2 Likes

tohle je společná nabídka s Big Clown, samozřejmě jsme se nedali od routerů k měření teploty, ale využili jsme toho, že existuje jiná chytrá firma, která to dělá a jejíž řešení není obtížné propojit :slight_smile: Aby to lidi nemátlo, doplnil jsem to explicitně do popisu - je to BC kompatibilní.

4 Likes

Do hlavy vám nevidíme a křišťálovou kouli nemáme, což je vidět i z následných otázek. Spousta lidí to možná ani nějak nesleduje a neví, že se o spolupráci s BC vůbec mluvilo a že tohle má být tedy jako ono. Pokud by se to napsalo rovnou a že všechny ostatní BC prvky jsou kompatibilní a že ten USB dongle je potřeba (ten jejich core module zapojený do USB neudělá to samé?), tak bude jistě poptávka po takové věci jiná, než po “vaší vlastní” sadě na měření ovzduší bez konkrétních plánů na další prvky.

Bohužel BC podává informace podobně jako vy, taky předpokládá křišťálovou kouli, takže jsem se nedočetl, jaký je ± dosah těch 868 MHz prvků (venku/budova), jestli je komunikace zabezpečená, kdy/jak probíhá odpárování a hromada dalších věcí. Jestli je to zatím dobré leda tak na tu teplotu, nebo jestli se dá bezpečně udělat dálkové tlačítko např. na otevření garáže. Podle toho bych se o BC buď více zajímal nebo ne.

A v anketě mi chybí odpověď “Měl bych zájem jen o dongle bez senzoru”.

5 Likes

Myšlenka to není špatná, ale informací příliš málo - měl bych představu dongle + jednoduché akční členy (vyp/zap - ideálně relé), jednoduché snímače (0/1; teplota; pulsy - možnost připojení anemometru,…).
To co nabízí BigClown je příliš univerzální a překombinované a tudíž i za nesmyslnou cenu - preferuji jednodušší, ale hotové řešení (dongle + hotové, jednoduše spárovatelné akční členy a snímače) v ideálním případě možnost využití zařízení od více výrobců.

Edit 2017-08-21
Jen pro doplnění pod tím “hotovým řešením od více výrobců” si představuji třeba možnost jednoduchého spárování dongle např. s tímto, tímto a nebo tímto zařízením (vše 433MHz) - je to jednoduché, hotové a podstatně levnější než BC. Ovládání by potom bylo přes Domoticz nebo něco podobného (v ideálním případě i přes mobilní aplikaci - klidně s využitím OpenVPN a aplikace podobné jako správa Turris na Androidu).

2 Likes

Ano, na to bych se také rád zeptal, protože vámi naznačené řešení bylo od počátku teamem BC prezentováno. Očekával jsem tedy, že se v TO objeví SW balíček BC HUB, který nainstaluji a následně připojím na USB BC Core module. Vždyť takto funguje BC s levným Rasperry Pi, proč TO, který stojí 4x až 5x tolik vyžaduje nějaký speciální dongle.

1 Like

Různé informace byly prezentovány na IT 17 (PDF, video), myslím že minimálně o zabezpečení tam něco bylo.