Přidání Wifi na ne-WiFi Omnii

Mám Turris Omnia bez WiFi, ale teď ho chci použít jinde, kde bych WiFi potřeboval. V ostatních Turris Omnia co mám jsou použity WiFi moduly WLE900VX 7AA a WLE200 N2. Ten první se dá koupit, ten druhý už se nevyrábí. Nevím, co by bylo nejlepší řešení, nožná kdyby nějaký modul uměl 2,4 GHz i 5 GHz současně?

No a pak pigtail diplexery a antény.

Jak na to?

Diplexer neseženeš, byly vyráběné na zakázku (možná zbydou teď po dokončení další dávky a distribuci zájemcům z řad vlastníků Turris 1.0). Jinak do těch slotů můžeš dát libovolnou kartu, která je poporovaná v linuxovém jádře (případně má pro něj ovladače).

Tak Omnie má 5 dírek z výroby na antény. Není nutné použít diplexery. Tedy ovšem pokud není potřeba LTE, ale to se dá řešit přes USB případně vyvrtat další díry.

Dualni WiFi kartu jsme na fóru už řešili. Bohužel prý se normálně do Turrise nevejde a není to prý v souladu se specifikací miniPCIe (ale tak když to bude fungovat, tak vem to čert :-D)

Případně koupit 2.4 GHz USB WiFi a řešit to přes to.

BTW: http://www.compexshop.com/product_info.php?currency=USD&products_id=474 stále jde koupit.

Díky, koukám že ten odkazovaný modul WLE200N2-23 má oproti původnímu WLE200N2 plnou velikost (WLE200N2 je poloviční) a používá jiný chipset, AR9283, WLE200N2 obsahuje AR9287. Snad bude také fungovat?

LTE tam možná bude, možná ne, v každém případě je fakt, že další díry to řeší.

Takže ještě pigtail - to bude asi tento http://www.compexshop.com/product_info.php/products_id/206 ? I když je možná zbytečně dlouhý a tlustý.

A jaké antény?
http://www.compexshop.com/product_info.php/cPath/28_60/products_id/180 je na obě pásma
http://www.compexshop.com/product_info.php/cPath/28_60/products_id/150 také
http://www.compexshop.com/product_info.php/cPath/28_59/products_id/343 je na 2,4 GHz
Nevím, jak jsou srovnatelné s těmi od Turris Omnia.

Použité antény v Turrisu jsou přesně tyto:
http://eshop.sectron.cz/Items/ItemDetail.aspx?id=AW-A2458G-FSRPK-B
(ale dají se najít i v jiném eshopu) - pochopitelně můžete použít jakékoliv antény, ale rozhodně neuděláte chybu ani když vezmete antény od TP-LINKu např. model TL-ANT2405CL (stojí 80 Kč - pouze 2.4 GHz) více ve článku (= shrnutí) od B. Košaty

Já pigtaily kupoval z TSBohemia, ale mi přišly moc dlouhé.

Ohledně karty pro 2.4 GHz (neboť i ta varianta, co jsem poslal mi přijde moc drahá) se podívejte na: AR9285, AR5B93 (na ebayi vyjdou na max 120 Kč) a ve všech případech se používá ath9k, které jsou již optimalizované a podpora v Linuxu (v OpenWRT, …) je samozřejmostí.

Kde bych naopak nešetřil je 5 GHz. Ale vše záleží, kde bude router a co vše má WiFi síť pokrýt a zda je to pásmo zarušené.

1 Like

Jestli se dobře dívám, tak té poloviční původní verzi odpovídá WLE200N2-6A
http://www.compexshop.com/product_info.php/cPath/57_93/products_id/465/

Ale ta eBay bude také dobrá volba.

Ty antény ze Sectronu jsem v jejich vyhledávači našel jen bílé a na dotaz, díky za přímý odkaz na ty černé.

Tak snad mám vše, teď jen počkat 2 měsíce, než to eBay dodá.