Právě vyšel Turris OS 3.9!

Milí Turristé,

právě jsme vydali Turris OS 3.9, který obsahuje množství nových funkcí. Pokud se nové vychytávky rozhodnete využívat, dejte nám prosíme vědět, jak se vám líbí. V nové verzi Turris OS vydáváme:

  • Netmetr: možnost aktivního měření propustnosti linky z routeru. Projekt Netmetr je integrován ve Forisu, pro využití služby je třeba pouze pod záložkou Updater stáhnout balíček „Měření rychlostí připojení k Internetu“ a měření provádět pod novou záložkou Netmetr. Z technických důvodů prozatím měříme jen do rychlosti 200Mbps.
  • SSH Honeypot přechází na systém HaaS (Honeypot as a Service). Informace o útocích provedených na vaše zařízení jsou přesunuty ze stránek projektu Turris na projekt HaaS. Pro využití služby HaaS je třeba mít ověřený e-mail, povolený sběr dat a balíček SSH Honeypot. Pokud již naše honeypoty využíváte, nemusíte nic dělat, data o útocích se automaticky zobrazí přímo na stránkách projektu HaaS.
  • PaKon: parental control/ sledování sítě. Prozatím jen jako technologické demo v příkazovém řádku.
  • Updater: přesun konfiguračních souborů. Soubory které doposud byly v /etc/updater/user.lua jsou nyní v /etc/updater/conf.d/user.lua
  • Foris: provedli jsme velké změny v backendu aplikace.
  • Aktualizace rozličných balíčků

Šťastný předvánoční čas,

váš Team Turris

1 Like

Dobrý den, díky za update.
Turris jsem nadálku aktualizoval, po restartu naběhl, zatím vše vypadá dobře. Změnila se adresa Forisu na http(s):///foris/config/. Ve forisu mi u “Odesílání firewallových záznamů” svítí Unknown status. Po zběžné konzultaci s log souborem se domnívám, že to je způsobeno chybějícím souborem /tmp/firewall-turris-status.txt.
Mohl by někdo prosím potvrdit, že se nejedná o ojedinělý problém?

Děkuji.

Pokud se nepletu tak tato změna je již od 3.8.

Musíte chvíli počkat. Stav se z unknown změní až v momentě kdy se provede první odesílání záznamů. To není okamžitě po startu (není co odesílat a taky nabíhá router) ale až několik minut po té.

Po aktualizaci mi na Turrisu 1.1:

1/ mi nefunguje Test připojení po zmačknutí tlačítka Otestovat připojení zůstane stav všech testů ve stavu Načítám…, ale DNS se zdá funguje bez problémů.

2/ v updateru nemam zaškrtnutý SSH Honeypot, ačkoliv před aktualizací byl normálně funkční a dle popisu změn se v tomto případě nemusí nic dělat.

Po aktualizaci a následném restartu mi nešel Foris. Přihlášení přes SSH -> opkg update -> updater.sh => už běží.

Proč je SSH Honeypot v updateru odškrtnutý? Měl jsem jej nainstalovaný.

Turris OS je v základním nastavení + BRTFS (SD karta, 1.1) + rozšiřující wifi.

Opět se to trochu nepovedlo. WAN a WiFi ve Foris nejde zobrazit s chybou RPCError(‘Command to get wireless-cards failed with code 256 and stderr nl80211 not found.\n’,)

Dokonce se pak asi i stane, že úplně zatuhne. Mám 1.0 s BTRFS + wifi balíček. Schnapps pomohl na starší verzi, tak doufám, že to opět opraví co nejdřív.

Zdá se, že všechno proběhlo dobře. Jen jsem musel znovu zaškrtnout SSH Honeypot, ale nic se nenainstalovalo. Resp. ani po půlhodině není hláška, že by se cokoliv nainstalovalo či odinstalovalo. Uvidíme, co budu mít zítra v grafech na účtu na Turris.cz.
Turris1.1, BTRFS a wifi balíček.

Stejná chyba, stejná hláška, jen doplním že zmizelo WAN rozhraní chybí PPPoE.
Turris 1.0 s BTRFS, zatím bez wifi balíčku, zatím tam mám vlastní Atheros AR9281.
Schnapps to vyřešil.

V mailu:

Žádosti o restart zařízení

Systém byl aktualizován, ale některé změny se projeví až po restartu. Prosím restartujte své zařízení.

Zařízení bude automaticky restartováno dne 15. 12. 2017 v 04:00.

Oznámení o chybách

Updater selhal:
inconsistent: Requested package links that is not available.

Oznámení o aktualizacích

Změna byla provedena již ve verzi TurrisOS 3.7 … viz popis verze z changelogu:

  • Foris: foris will be run within ‘/foris/’ (‘/’ → ‘/foris/’)

Nyní ve verzi TurrisOS 3.9 opět provedena změna z /foris/ na /foris/config/ a popis této změny se zřejmě skrývá za

  • Foris - provedli jsme velké změny v backendu aplikace

P.S.: Kreativita Turris teamu právě v těchto místech mě neustále překvapuje. :slight_smile:

Omnia - foris nefrčí :slight_smile: 404 NOT FOUND … zitra zkusím mrknout copak se děje a s Turrisem radši počkám pár dní.

Turris1.1
Tak přece malá chybička:

  1. Domoticz se vrátil na verzi 2.2563-gadgets-11-g7b…5-2, ale to se dalo očekávat. Nešel však spustit. Ruční aktualizace na 3.8153-1, povolit, odstartovat a vymazat cache v prohlížeči a vše OK.

  2. který monitoring vytížení CPU píše pravdu:
    a) Luci - 2.98, 2.73, 1.54
    b) Domoticz - 17.87%
    c) turris dashboard - 60%

Mě pomohlo přihlášení přes SSH -> opkg update -> updater.sh

zkousel jsem - bez efektu

Po pár minutách přišel mi email o aktualizaci a možná jsem dal restart.

Turris 1.1 s upgrade balíčkem, BRTFS. Po restartu nenaběhla ani jedna wifi síť, ve Forisu nebyla možnost nainstalovat PAKON ani žádný jiný z nových balíčků. Po klinutí na položky WiFi a About vyběhla chybová hláška, kterou jsem odeslal na podporu. Jinak stejně jako @maja0027. Rollback na zálohu před updatem. Jo, Turris se jevil jako bez smlouvy.

Letmo jsem nakoukl, co mě zítra čeká.

Pokuď je někdo bez internetu, tak se omlouváme, ale bohužel se nám to v testech neprojevilo a byla možnost vyzkoušet RC, ale dle mého názoru se velmi málo lidí přeplo do RC a když se přepli do RC, tak zřejmě neměli žádný problém, protože by nám jinak poskytli zpětnou vazbu.

Co jsem četl tohle vlákno, tak někomu se projevuje chyba:
RPCError(‘Command to get wireless-cards failed with code 256 and stderr nl80211 not found.\n’,)
tak si myslím, že o ní již není potřeba psát na podporu. Jen by bylo ideální, když by nám někdo zaslal k tomu diagnostiky, pokud lze vygenerovat z Forise a pokud ne, tak pomocí konzole, jak máme uvedeno v dokumentaci
https://www.turris.cz/doc/cs/howto/error_reporting ať se na to podíváme té chybě na zoubek a tím usnadníme práci vývojařům, kde tu chybu mají hledat a opravit.

Turris 1.0 + BRTFS, Po restartu nefunguje WIFI a internet, dále nejdou záložky WAN, Wifi a O_routeru ve Forisu.
Rollback, reset a nastavení schvalování updatů ručně.

Poznámka: schnaps rollback mi napsal tyto hlášky. Nevíte co to znamená ?

root@turris:~# schnapps rollback 19
Current state saved as snapshot number 20
Rolled back to snapshot 19
mount: unknown filesystem type 'vfat'
cmp: /boot/tefi/zImage: No such file or directory
cmp: /boot/tefi/fdt: No such file or directory
umount: /boot/tefi: not mounted
root@turris:~#

Mám dneska šťastný den … Turris 1.0 s BTRFS.
Po upgrade na TurrisOS 3.9 se mi nezkopíroval řádně kernel na /dev/mmcblk0p1
Soubor zImage byl z prosince 2017, fdt ovšem ze září 2017
Chtěl jsem je překopírovat z /dev/mmcblk0p2/@/boot, ale něco jsem podělal a router mi nabootoval do UBIFS systému z NANDky
Mám dneska šťastný den …

Ty hlášky o neznámém filesystému vfat jsem měl taky, nicméně rollback proběhl OK.

ALE!!!

Po rollbacku jsem pomocí Fortisu odstranil balíčky pro honeypot, printserver a v Luci odinstaloval zřejmě nepodporovaný balíček pro access control. Mezitím se opět provedl update, tak jsem zavřel oči, pevně se chytil stolu a stiskl reboot. Vše naběhlo OK, wifi běží, ve Fortisu žádné chybové hlášky!

Ta hláška i to ostatní znamená, že updater z nějakého důvodu nepřepsal zImage (3.8.5) soubor na první vfat partition, a už máte naistalovány balíčky (3.9)

Já myslel že už se to v RC odchytalo.

Pokud máte schapshot se starým systémem 3.8.5(6) tak po rollbacku na něj můžete restartovat.