Právě vyšel Turris OS 3.8.3

Ty chyby tam byly už předtím. Není to nic nového. A je lepší chyby opravit postupně, než se snažit opravit vše najednou (a odložit instalaci bezpečnostních aktualizací o měsíc, dva, tři…)

3 Likes

Mne sa po update na 3.8.3 kompletne zmenili IPcky na LAN sieti a uz som vyhadzoval NASku ze co sa jej stalo. Fakt by stalo za to aby sa niekde tie IPcky vo forrise dali “locknut”

Pro to úplně nevidím důvod. Považuji to za pokročilé nastavení a v luci to doufám funguje (DHCP / Static leases).

2 Likes

Taky jsem teď koukal, že NB dostal IP (a hostname) od mobilu. Prohodil jsem v nastavení a zatím drží. Ale proč se to stalo absolutně netuším.

no skusim tam, snad to podrzi, ale ja by som to vo Forrise rad mal, ma to kazdy router a nie je to raketova veda

V luci normálně funguje statické přidělování adres, jak píše @vcunat. Používám a není s tím problém (běží mi takhle Pi-hole). Mám takhle udělané LXC kontejnery + asi notebook a neobjevil se problém. Jediná má komplikace při přechodu na 3.8.3 bylo to, že mi najednou přestal jít internet (mám ale RC), už jsem chtěl vracet snapshot, ale problém se vyřešil tím, že jsem vypojil a zapojil ethernetový kabel z modemu do Omnie a najednou to naběhlo - i takové věci se dějí.

Já právě měl nastavené to statické přidělování v Luci a ty dvě adresy se mi nějak prohodily.

A taky je trošku problém s nastavováním statických IP adres pro zařízení v LAN, když používáte VLANy.

No to hledání tady je poměrně problematický. Já jsem to vyřešil úplným zákazem aktualizací. A momentálně vybírám nový HW a milej Turris půjde do sběrného dvora.
Tohle už je konečná.

BTW: Dát za Omnii tyhle peníze je totální masochismus.

@ludek.zita: Pokud by jste se chtěl svého routeru skutečně zbavit, dejte mi vědět. Rád jej od Vás převezmu nebo odkoupím.

Pořád si ještě myslím, že projekt má smysl a že takovou podporu, jakou se mu od Turris teamu dostává, jinde jen těžko dostat.

Jen ta cena Omnie je trošku přemrštěná … to s Vámi souhlasím. Ale to je i trochu tím, že se nenažraní distributoři snaží přihrábnout si něco málo z ceny routeru do své kapsy (Alza …)

1 Like

Sáááfra, @Nones byl rychlejší, taky si myslím že HW+SW pořád dává smysl … po migraci na BTRFS a přesunutí všech aplikací do LXC si neumím představit, že by cokoliv router rozbilo tak, že ho během jednotek minut nevrátím zpátky (kromě HW problémů, samozřejmě)

Neboj @vlk, on tady kolega @ludek.zita jen čeří vodu a žádného routeru se zbavovat nebude. Už minimálně jednou tady psal, že se svého routeru zbaví a pořídí si jiný a už tenkrát jsem se mu nabízel, že si jeho router rezervuji.

A skutek utek! :slight_smile:

Sám dobře ví, že by se lepší hledal jen těžko … pokud to lepší pojmeme globálně (tj. z pohledu ceny u modráků specielně, HW, SW a dostupnosti podpory).
A navíc podporujeme českého výrobce, české vývojáře a správce naší CZ domény, což vůbec není málo.

2 Likes

Hele mate nekdo odzkouseno jestli pod openwrt v lxc bezi normalne nextcloud nebo je lepsi pouzit ten debian. Zatim jsem tu virtualizaci nezkousel,ale pomalu se na to chystam :slight_smile: Lenost hledat zatim prevazuje :slight_smile:

Provozuji v LXC Pi-hole (Turris 1.x, jak na Pi-hole na modrých turrisech TADY), a v jiném LXC NextCloud (Omnia), vše na debianu, na OpenWRT odzkoušeno nemám.

Diky kouknu na to…+20 znaků

Myslím na Vás. Jakmile to bude možné je Turris Váš. Já bych neměl problém se zbavit turrise jako routeru - no jako router už pravda skoro nefunguje, WI-FI vypnutá a protože mám zakázaný aktualizace, tak mám turrise ještě raději za NATem levného routeru. NAS server by taky nebyl problém nahradit, ale Jablotron dongle a jeho funkce (regulace topení a alarm) musím nějak vymyslet a nahradit což není jen otázka nákupu nějakého HW (arduino,rapsberry) ale hlavně otestování a přeprogramování což je za ty leta hodně práce. Možná proto jsem na podporu NICu tak alergický, když vidím kolik práce jsem s tím měl a všecho padá vniveč. No nakonec možná prostě a jednoduše odpojím turrise od netu a nechám ho jen na tu automatizaci.

1 Like

OK … pro podporu automatizace je teď dobré spojení s moduly BigClownu a do budoucna bude pravděpodobně stále více podporované. Zkuste zaměřit svou pozornost právě tímto směrem.