Pravděpodobně vadná microSD karta (systém read-only)

Tak jo. Použití tlačítka reset bylo … no hned potom jsem sedl do auta a jel koupit TP-Link :frowning: vzhledem k tomu že mám modrý turris 1.0 je jasné že jsem s turrisem už od začátku. Bohužel postupem let ubývá času pro laborace. Fakt mám i jiné starosti než pobíhat kolem routeru a zkoušet. Uff, tohle muselo ven. Tak. Včil leží turris tu na stole a je to jen kus železa. Navrhněte postup.

Tak já jsem dopadl úplně stejně, jen zatím nemám odvahu zmáčknout reset button. Taky mám Turris 1.0, BTRFS.

Omlouvám se, že k tomuto problému došlo. Bude nutné použít sériovou linku.

Budete potřebovat:

• USB A - micro USB kabel (obvyklý kabel, co se používá pro nabíjení telefonů)

• šroubovák

• PC/notebook

Pokud máte Turris 1.0, tak je nutné odšroubovat pouze čelo dohromady 5 šroubků (2 z každého boku 1 zespodu), pokud máte Turris 1.1, tak stačí odšroubovat horní kryt.
Na levé straně u RTC baterky se nachází micro USB konektor, kabelem jej propojte s počítačem.

Teď si nejsem jistý, zda je nutné pro Windows mít ovladač a pokud ano, tak instalaci můžete provést dle této stránky
S tím, že ve Správci zařízení pod Porty (COMP a LPT) najdete pod tím USB Serial Port (COMX)

A následně připojte napájení. Měl byste vidět výstup ze sériové konzole, který mi, prosím, pošlete.
Na základě chybové hlášky uvidíme, co dál.

V GNU/Linux je to velmi jednoduché. Bude nutné mít terminal a v něm se používá příkaz minicom následovně:

minicom -D /dev/ttyUSB0

Jen si ověřte např. pomocí dmesg, že operační systém vidí sériovou linku připojenu jako /dev/ttyUSB0 (někdy to může být i /dev/ttyUSB1, apod. Pokud jich máte zapojených více)

S tím, že jakmile připojíte napájení do routeru, tak uvidíte výstup. Ve Vašem případě by to mělo, jestli se nepletu, končit nějakou chybovou hláškou. Na základě chybové hlášky uvidíme, co dál.

Jen pro ujištění taky se ve Vašem případě jedná o Read-only file system?

Já už to “opravil”. Připojil jsem se dle návodu přes sériovou linku a přes schnapps jsem se vrátil na verzi před updatem na 3.10. Updaty jsem potom přenastavil na “až po schválení”.

Dobrý den. Tak terminál žije a výstup jsem dal na pastebin: https://pastebin.com/yy38n0Te - jestli může být jinak to samozřejmě můžu dát i rovnou sem.

Tak to je fakt na hlavu :frowning: teď koukám že dodělal instalaci nějakých balíčků!! (a co dělal těch několik dní?) Ale stejně, když už ho mám na stole, je v tom výpisu část s chybama ohledně karty - dá se s tím něco dělat? Resp. předpokládám že díky poslednímu řádku ve výpisu by už měl být funkční - samozřejmě nemůžu vyzkoušet hned.

je v tom výpisu část s chybama ohledně karty

Ze sériové linky to vypadá na vadnou microSD kartu. Mohu vědět o jakou kartu se jednalo? Pomohlo by nám když bychom věděli, zda microSD karta byla nová nebo již používaná.
Pokud je stále v záruce, tak jí zkuste dát na reklamaci. Mezitím než se reklamace vyřídí, tak microSD kartu vyměňte. Já osobně doporučuju microSD karty od Samsungu Evo/Pro a provést opět migraci na BTRFS nebo zůstat na UBI. Je na Vás, co je pro Vás přijatelnější.

Toho sem se bál :frowning: už když sem ten postup dělal naposled tak jsem z toho měl “smíšené” pocity. Ale zkusím to. pokud jde o kartu je to:
16GB Patriot microSDHC I Class 10 a v tom “účku” je jednička.
Co mám po ruce hned to je:
32GB SanDisk Ultra microSDHC UHS-I Class 10
Ten Patriot byl asi použitý (16GB bych asi ani tehdy už nekupoval). A ten SanDisk je funglovka ještě v blistru z obchodu. Ovšem otázkou je jednak jestli je to vyhovující kvalita (nespěchám a radši si zítra dojdu do obchodu a připlatím za kvalitnější!) a potom taky jestli 32GB není zbytečně moc???

Pokud jde o ten návod. Ehm. Předpokládám že to je tento:
https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration
A v tom případě by to možná chtělo doplnit bod č.3 - pokud je tam napsáno “Zjednodušeně řečeno postačí připojit jeden konec ethernetového kabelu do některého z LAN portů na Turrisu a druhý konec do ethernetového portu na počítači.” Asi by to chtělo, vzhledem k tomu že dál je řeč o instalaci balíčků, doplnit o větu že dalším ethernet kabelem je router připojen do internetu.
Potom taky předpokládám že když už sem jednou tuhle anabázi absolvoval už nemusím ten balíček turris-btrfs znovu instalovat a můžu rovnou spustit další příkaz - btrfs_migrate ?
Je to správně?

I ten SanDisk může být dobrý, protože to záleží na mnoha faktorech (na daném konkrétním kusu, I/O, preferencích, zkušenosti s tou danou značkou, typem, apod.) Na stejné microSD kartě mně běží Android na Pine A64 a dávám tomu poměrně dost zabrat s tím, že zatím k žádné chybě nedošlo. Já bych se toho nebál, pokud to máte ještě v blistru.

Ohledně kapacity Vám bohužel nemohu jednoznačně odpovědět, protože pro někoho to může být málo nebo hodně. S tím, že když budete mít klidně větší rezervu, tak se nic nestane a neměl byste tak brzo vyčerpat zápisy.

Co jsem se koukal, tak mam v routeru microSD kartu, která má 128GB a mam zatím využitých necelých 500MB, protože LXC kontejner mam na HDD, kde mi běží TVheadend na Debianu.

Podle specifikací vypadá že bude ten SanDisk docela odolný tak ho zkusím. Ještě prosím mám pravdu v té druhé části co se týče toho návodu?

Pokud daný balíček není na NAND nainstalován, tak je nutné mít router připojený k internetu a nainstalovat jej. Pokud ho již máte, tak bude stačit provést migraci pomocí příkazu btrfs_migrate

Že balíček máte nainstalovaný se dá zjistit, např. pomocí opkg install turris-btrfs nebo opkg list-installed | grep turris-btrfs a nebo dokonce zavoláním příkazu btrfs_migrate.

Děkuji za připomínku k dokumentaci, zítra to upravím.

Tak jo. Připojil jsem router s notebookem a na ip 192.168.1.1 se v pohodě dostanu do webového Forisu a LuCI. ALE pomocí ssh se nejde připojit. Connection refused - co jsem přehlédl?

To je fakt k vzteku :frowning: zkusil sem se přihlásit do LuCI a šel jsem do System/Software a zkusil jsem dát Update list (předtím jsem samozřejmě do wan portu připojil utp kabel z fungující domácí sítě tak aby byl router připojen do internetu) no a teď nejen že se nepřipojím do routeru pomocí ssh, ale koukám v okně na hlášky typu: SSL certificate problem: unable to get local issuer certificate … a na konci je opkg_download: Failed to download https://repo…, curl returned 60.

DOPLNĚNÍ a návrh na vylepšení návodu: Jak jsem byl níže upozorněn. Po resetu nebylo možno se přihlásit pomocí ssh do routeru (i když tento se choval jako by fungoval v pohodě)! Problém byl vyřešen výměnou baterie na základní desce. Předpokládám že takové upozornění by vyřešilo spooousty dotazů.

A není to problém s vybitou baterkou pro RTC?

Hmm. Samozřejmě není problém vyměním za novou. Konec konců když už to mám rozdeklováno tak se to i nabízí, ale že by to mělo vliv na to jestli půjde připojení na ssh nebo ne :frowning: to bych neřekl.

Napadla mě taková myšlenka, nápad: Neudělal by někdo nějaký image té mikrosd karty s nějakým základním nastavením? Tak že bych si ji stáhl a na novou kartu ho zapsal a tu jen vložil do routeru - v případě třeba takového stavu v jakém ho mám já včil??? Drobnosti a specifická nastavení si dodělám to už je jen o spoooustě kávy a hromadě poznámek co mám někde :slight_smile: :wink: I když žertuji možná by to stálo za zamyšlení. Co vy na to?

Mám T1.1 a aktuálně jsem na služebce a hned jak se vrátím, tak mizím na víkend pryč, takže tenhle týden to určitě nezvládnu. Navíc nemám Turris na zrovna přístupném místě (aka na stole :wink: )

Díky. To nevadí. Domácnost drží v netu Tp-Link takže je čas. To s tím image jsem měl spíš na mysli jako otázku pro Pepe a Cynerd - kterým děkuji za pomoc a doufám že přispějí radou a pomocí i nadále :slight_smile:

Tak jste měl pravdu!!! Vyměnil jsem baterku za novou a cca po minutě se ssh chytlo a už to běží.

Tak snad to vydrží :wink:

Chtěl bych toto vlákno tak nějak pro sebe uzavřít. Hlavně chci opravdu moc poděkovat za pomoc zde na fóru. Rozhodně to v prvním okamžiku obrovským způsoběm pomohlo!!! To na co jsem v průběhu řešení přišel bych shrnul do dvou bodů:

1. opravdu se nevyplatí šetřit při nákupu paměťové karty - pokud se od ní očekává že zavřená v routeru bude sloužit několik moc let! Může potom odejít plíživě jako ta moje a to potom zabírá čas a nervy spoustě lidí co můžou dělat jiné věci. otázkou jinou je doplnění systému Turrise o kontrolní a opravné programy které toto riziko mohou značně zmenšit - ovšem to je námět pro jiné :wink:

2. druhou vadou která se projevila plíživě a nenápadně bylo stáří baterie pro RTC která je na základní desce. Podrobnosti toho jak se projevila jsou ve vlákně. Jako doporučení bych asi mailem obeslal majitele nejstarších Turrisů a upozornil že by bylo dobré provést výměnu baterie za novou!

Kartu i baterku jsem vyměnil. Opětovná migrace prošla bez problémů a i obnova konfigurace ze zálohy! Upozorňuji že je potřeba zálohovat! A můj Turris už je opět na svém místě a pracuje k plné spokojenosti. DĚKUJI!