Pokles rychlosti WAN na ~80 mbps

Zdravím komunito,

rychlost internetu ve zdi je ~350 mbps (testováno samostatně bez Turrisu) se stahovací odezvou ~1 ms. Již zhruba měsíc řešíme problém, že z wan Turrisu nedokážeme dostat více, než ~80 mbps a stahovací odezvou ~120 ms.

Kde se problém vyskytuje?

  • Tento problém je při komunikaci ven jak na WiFi, tak na LAN síti identický
  • Turris jede na nejnovějším softwaru ke dni 1. 10. 2023
  • Prováděl jsem rollback na funkčí verze Turrisu zpět až do 6/2022 a identický problém s rychlostí WAN přetrvává bez ohledu na verzi balíčků / systému (nikdy jsem se s tímto problémem nesetkal)

Kde se problém nevyskytuje?

  • Rychlost po interní síti bez internetu LAN x LAN / WiFi x LAN funguje zcela správně v plné rychlosti

Jedná se o černý Turris Omnia 2GB RAM zakoupen 6/2019

1 Like

Obě měření jsou proti stejnému serveru nebo router testuje Librespeed ?
Co máte nainstalováno - jaké balíčky ?
Problém na kabelu vyloučen ?

Resim podobnou vec, ale na uploadu. Propad na půlku. Na straně VF ok ( konfig modemu, reboot ) Jeste jsem nemeril primo na zasuvce, ale nic jsem s tim v tu dobu nedelal.
Tovarni nastaveni moxu nepomohlo. Aktualne mam 6.4.2

  1. Propad rychlosti z ~350 mbps na ~80 mbps lze pozorovat na jakémkoliv streamování a stahování (rychlost sítě vidím v PC ve správci úloh), ale testování provádím vůči serverům na speedtest.net a google.com

  2. Všechny kabely jsem důkladně otestoval, dokonce jsem připojil pc přímo do stěny tím stejným kabelem (bez Turrisu) a daných ~350 mbps opět dosáhnu

  3. Používám základní set balíčků a kvůli stabilitě zbytečně nové balíčky neinstalujeme. Dokonce jsem prováděl rollback až rok a půl zpět, abych vyloučil SW chybu - bez výsledku

Dobře že jste dál prtscr instalovaných balíčku, protože mluvíte jedno a děláte druhé.

OpenVPN nic nebrzdí ? Jste si jist ?
Dtto okrajové zesílení bezpečnosti ?

Díky za reakci! :slight_smile:

  1. Balíčky zesílené bezpečnosti jsem odinstaloval společně s rozšířením do LuCI (beze změny)
  2. OpenVPN sice nainstalované je, ale na testovaných zařízeních jej nepoužívám
  3. Pomocí rollbacků do předchozích funkčních verzí (které mám speciálně označené) jsem se snažil zamezit chybě ve verzi balíčků / softwaru

Teď musí nastoupit někdo chytřejší

Moje baliky

Vidím, že kabeláž jste měnil/testoval. Turris Omnia je citlivý nebo je to kombinací zařízení a vzdáleností — určitě bych ještě prověřil, že ty kabely jsou OK, odpovídá rychlost na portech s nulovou chybovostí. Sám jsem s tím měl potíže a nevěřil bych tomu - vyměnil jsem kabely a najednou jsem se dostal až ke gigabitu. Levné kabely jsou problém.

Děkuji za Vaši odpověď :slight_smile:

kabel je od stěny poměrně krátký a separátně otestovaný. Přesto jsem vyzkoušel nový kabel a bohužel beze změny.

Všiml jsem si, že Turris v administraci rozeznává WAN jako 100 Mbit/s. Proto by mělo být možné tuto hodnotu překonfigurovat / odhalit problém?

Na základě toho jsem i zkontroloval teplotu, která se zdá v pořádku:

Asi tě nepotěším, ale řešil jsem možná podobný případ na LAN straně. Závěr byl: nabouraný port. "Polofunkční" LAN 1

Pokud máš v Omnii volný nějaký LAN, zkus ho na zkoušku nakonfigurovat jako WAN, ať máš jistotu, že to není HW chyba Omnie.

3 Likes

Už jsem zahlídl (vyřazený) kus Omnie, kde některé porty byly “poškozeny” - buď nefunkční nebo zvládaly jen 100 Mbit/s.

3 Likes

Měl jsem stejný problém po bouřce.

3 Likes

Dokázali byste mi i prosím poradit, jak port WAN změnit na jiný port? Díky switchům mám volné LAN0 až LAN3, takže abych například využil LAN0.

Podle tohoto WAN interface does not work - #2 by JardaB - SW help - Turris forum jsem se pokusil změnit wan z eth2 na eth1 (což by ale podle nákresu stejně eth1 být mělo?), změnu se však nepodařilo aplikovat a Turris jsem musel restartovat.

Ostatni eth porty takhle pouzit nejde. Musite si vybrat nejaky lanX.

Na tuto radu si netroufám. Musíš si počkat na někoho lepšího. Nebo zkus napsat o postup na podporu Turrisu tech.support@turris.cz

1 Like

Tohle se dá naklikat v reforisu, network / interfaces. Možná tam jsou háčky, nevím detaily (myslím že s IPv6 mi to zlobilo).

1 Like

Zatím se mi problém vyřešit nepodařilo, pokusil jsem se napsat na podporu jak navrhuješ. :slight_smile:
Každopádně když volný LAN slot na 1000 mbps funguje a přemapoval by se na WAN, tak by to mohlo celý problém vyřešit.