Podpora pro začátečníky (ochotné učit se)


#1

Zdá se mi, že na fóru chybí zvláštní sekce podpory pro začátečníky (BFU). Turris Omnia vlastní minimálně stovky uživatelů, kteří nemají příliš mnoho zkušeností s Linuxem a prací v příkazové řádce. To je prostě fakt. Můžete se nad tím pozastavit, zanadávat, zasmát se, ale to je tak všechno, co s tím můžete dělat.

Řada z nás je OCHOTNÁ se učit a potřebuje při svých prvních krůčcích pomoc. Zatím se mi zdá, že se v lepším případě setkává se naprostou lhostejností. Pokud se - o hrůzo! - začne takový začátečník chovat asertivně, dostane tak maximálně kartáč a vše skončí jako v diskusi na rootu. Blbé fóry na adresu Windows a šlus.
Takhle by to nemělo vypadat: https://forum.turris.cz/t/why-cant-samba-just-work/2076/30

Nestálo by za úvahu zřídit zvláštní sekci pro začátečníky? Klidně s úvodem o tom vysvětlujícím (znovu) co Turris ja a hlavně CO NENÍ. Ale aspoň v prvních krocích byste nás trošku navést mohli. Řadu věcí jsem zvládnul i já - a to jsem příkazovou řádku viděl naposledy před 20 let (DOS).

Prosím, zvažte to! Díky!

Michal

P. S. A do riti - promiňte moji klačtinu - konečně přeložte do angličtiny aspoň ty návody co jsou už hotové. I když nesedí na aktuální verzi prostředí na 100%, dá se s nimi začít.


#2

Myslím že hlavně chybí WIKI,
kde by uceleně byly popsány začátky. Hledat vše v diskuzi je nepraktické a časem po různých změnách velmi obtížné . Oficiální stránky s návody … tam toho moc člověk nenajde.


#3

https://wiki.openwrt.org/ a nebo https://wiki.openwrt.org/cz/start je plna navodu perfektne zpracovana.


#4

Ja jsem na tom dost podobne. Nebude to o tom, ze informace nejsou,ale ze je toho hromadu a najit v te hromade relevantni informace je nadlidsky ukol. Nejen kvuli tomu, ze dost casto na to clovek jde ze spatne strany (protoze nevi), ale take proto, ze je forum (fora), plne informaci, ktere si navzajem protireci, radoby spravnych navodu atd.

Nehraju si tady na nejakyho sitare a linux experta, ale telekomunikace me zivi uz radku let a nemyslim si, ze bych byl az takovy lama. Proste chybi ta prvotni orientace v problemu a to ma na mysli @MiSko.

Rikal jsem si, ze s Turrisem dostanu prilezitost se do toho drobet vic ponorit, ale ted jsem spis ve stadiu zalozeni nove sekce na foru: “Prodam/Koupim”.