Pi-hole Black List (nejen české zdroje)

Ahoj,

po sepsání návodu na zprovoznění Pi-hole do dokumentace, přečtení pár vláken, slovních přestřelek a dalšího, jsem se rozhodl založit toto vlákno.

Pi-hole v dokumentaci je na tomto odkazu:
Pi-hole pro Turris Omnia.

Velkou inspirací mi byl i @JardaB, který mi na toto téma psal a rozdmýchal zde o Pi-holu konverzaci i na téma tvorby vlastního seznamu Black/Block listů. Pár dní jsem něco sbíral a k těm Blocklistům, co jsou dostupné zde (bezpečné) jsem se rozhodl mé poznatky hodit do online dokumentu.

Odkazy k seznamu:
GitHub Block listu
turris-hole-czech-block-list (Block List samotný)
RAW Block List
Založení požadavku na přidání záznamu/záznamů

Wiki
GitHub Wiki - jsou tam popsané postupy pro přispění do Block Listu a naimportování do Pi-holu (CZ i Eng).
Odkaz na Wiki, kde je vlastně vše, co píši zde v tomto postu

Důležité:

  • zde bych poprosil o případné doplnění listu (udržujme list aktualizovaný), čím víc lidí se na tom bude podílet, tím více se toho odchytí, tím účinnější seznam bude - může to použít každý
  • také bych chtěl poprosil, tento dokument nesabotovat bezdůvodným mazáním a přidáváním adres k blokaci, které tam nemají co dělat (např. google.cz, seznam.cz nebo facebook.com) - nejsme ve zvláštní škole

Možná vodítka

Já jsem k většině odkazů přišel skrz Privacy Badger, který je možné sám o sobě použít jako AdBlocker. Toto rozšíření, v mém případě do Firefoxu (funguje i na Chromajzlu), zobrazuje na webech zdroje, které uživatele mohou nějak ovlivnit - sledovat atd. (viz. popis na odkazu). Zkrátka mi to vyplyvne seznam zrojů objektů na daném webu, mezi nimi jsou zdroje pro “normální” obsah, proč na ten web jdu + seznam té havěti, která slouží pro reklamu a sledování = to přesně hledám.

Takové šťouravější řešení je na reklamu najet myší a pravým myšítkem v seznamu zvolit Prozkoumat prvek a v kódu stránky dohledat zdroj reklamy a z odkazu vybrat jen to, co je před doménou nejvyššího řádu včetně domény samotné (to jsem si naběhl psát zrovna tady o doménách atd.), prostě všechno, co je před prvním lomítkem v odkazu (kromě http:// a https:// a vším před tím). Nebojte, prohlížeče jsou chytré a po najetí na část kódu označí oblast stránky, které se kód týká, takže dojde k ověření, že daný odkaz je opravdu zdrojem reklamy

Dodatek

Duhý odkaz (s nemožností editace) jsem přidal do block listu a Pi-hole to pojal a v záznamu při updatu to vypadá, že záznamy byly načtené - funguje to tedy i jako Block list.

Návody a další info bude doplněno do komunitní dokumentace - už teď jsem návod znatelně doplnil a aktualizoval.

Před ověřením funkčnosti nezapomeň na Cookies a uložená data v prohlížeči - viz. i poznámka v dokumentaci (ono si to pamatuje a Pi-hole nefunguje tak, jak má). Řešení je buď smazaání dat přes nadstavení, nějaký CCleaner nebo použití nepoužívaného prohlížeče - typicky toho od Microsoftu, ať už se jmenuje jakkoliv.

Síla není samomrskačství, ale ve spolupráci - děkuji za případnou spolupráci,

V.D.

4 Likes

ahoj,

velka vdaka a dve male nepodstatne poznamky

  1. chyba ti tu link na ten clanok - https://doc.turris.cz/doc/cs/public/pihole
  2. V nazve clanku chyba zmienka o tom ze sa jedna o Pi-Hole je tam iba “Základní informace”, konkretne cela cesta vo wiki - Project: Turris » Dokumentace » Komunitní dokumentace » Základní informace

Ahoj, děkuji za připomínku. Odkaz jsem sem nedal záměrně, ale pravda je, že by se tu hodil. To s tím nadpisem - zřejmě došlo k nějaké změně v dokumentaci (či co) dřív to tam takto nebylo - již jsem to tam pozměnil (děkuji). Při té příležitosti tu dokumentaci ještě rozšířím o další poznatky, které jsem tam nedal (něco přibylo atd.), nějak jsem se k tomu nemohl dokopat.

Díky, přidáno.
Jdu to otestovat.

Preco nepouzivat github na ten list? Bolo by jasne dane verzovanie ak by sa nahodou nieco stalo (umazanie / prestali fungovat weby). A dal by sa normalne schvalovat pull request ak sa ma nieco pridat.

Taktiez to prida aj nejaky level dvovery. Verim ze vetsina ludi tu nebude nejakych zakernych ale staci jeden ktory tam vlozi nejaky wildcard a prestane ti fungovat resolving na vsetky adresy, nehovoriac o tom ak by chcel byt niekto zakerny z reklamnych firiem.

1 Like

Ahoj, dobrý postřeh. Bohužel já s githubem dělat neumím (a už to prasklo). Nicméně toto je důvod a asi i vhodný start se to naučit. Něco nastuduji a snad to i vytvořím.

Dík za podnět - ano, je to bezpečnější + jak jsem tu psal (i jsi zmínil) může to někdo sabotovat a je to v háji, takhle by to bylo korigované.

Aha, už na tom dělám, není to těžké.

PI hole jsem nainstaloval docela nedávno. Již velmi dlouho používám program Ad Away z úložiště F-Droid na rootnutém androidu. Tento program stahuje cca 4 zdroje block listů a pak je následně sloučí do jednoho souboru hosts na android telefonu/tabletu. Všiml jsem si že PI hole neblokuje reklamy, které Ad Away blokuje tak by to chtělo nějako doplnit do PI Hole bohužel na to nemám čas zkoumat jak to tam dostat zdroje ke stažení jsou zde https://github.com/AdAway/AdAway/wiki/HostsSources (hlavně ty other host sources). Uvítám když někdo vymyslí a dá sem návod jak toto zaintegrovat do PI Hole

Stačí vzít odkaz na ty texťáky/zdroje a přes settings - Block Lists to naimportovat do Block listů a mělo by to jít (stejně jako tento soubor, o který se tu snažím). Nezapomenout kliknout na Save and Update.

Btw. podobné nebo stejné zdroje jsou v druhém odkazu v úvodním postu (“zde (bezpečné)”).

Just a short notice in english (as I don’t speak czech): I’ve added your new czech/Turris specific blocklist to adblock as well, see here.

1 Like

Tak přesně naklikávat všechny ty blocklisty jeden po druhém a pak doplňovat whitelisty se mi moc nechce, šlo by někde vystavit konfigurační soubory, které by to vše obsahovali ?

slovensky zoznam reklamnych webov nemame? Nechce sa mi prerabat SK a CZ easylist (nie je vo formate host file):
SK a CZ Easylist

diky

2 Likes

mozna toto by ti mohlo pomoct, jen do list.lst zadas vlastni easylist :

Ahojte. GitHub repo vracia 404 . Je, prosim, block-list este dostupny niekde? Vdaka.

zkus toto: https://raw.githubusercontent.com/kodlz/pihole_easylist/main/adblock_list/adblock.hosts

1 Like