Php7 mysqli - > Class 'mysqli' not found

zdravíčko… chtěl jsem jít na upgrade z php5 na php7, ale php7 mi nenačte rozšíření mysqli… mám staženej mod php7-mod-mysqli, všechny ostatní módy jako session atd se zapnou v poho, ale u mysqli mi to háže Class ‘mysqli’ not found
ví někdo něco, co by mi pomohlo??
díky moc

tak jsem pokročil a zjistil jsem, že to není vina php7čky… ale dělá mi to už i php5ka:
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library ‘/usr/lib/php/mysql.so’ - File not found in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library ‘/usr/lib/php/mysqli.so’ - File not found in Unknown on line 0
PHP Warning: PHP Startup: Unable to load dynamic library ‘/usr/lib/php/pdo_mysql.so’ - File not found in Unknown on line 0
všechna ostatní rozšíření se načtou v poho

Tuto hlášku mi psalo php-čko pro Windows také (i když tam soubor byl a byl přímo pro danou verzi) - to se někdy u php hold stane, už se mi to stalo vícekrát. Vyřešil jsem to (aspoň u Windows) jinou verzí i byť starším buildem. Tady to vidím úplně stejně, bude zapotřebí zaktualizovat Turris repozitář a odzkoušet, protože s těmito php-čkama má problém i NextCloud a aspoň já to vidím na špatný build php od OpenWrt.

ale dělá to i php 5 i php7… radíš mi teda manuální downgrade a nebo počkat, až se v repu objeví opravná verze, jo…

Těžko říct u Turisu (linuxu), jestli je rozumné “downgrade” (jestli to není ještě propojené s nějakýma knihovnama) a pokud by se zdařilo, tak pozor na updater, pravděpodobně by php-čko znovu vrátil na aktuální (dá se updater na php-čko zakázat v konfigu). A protože s php mají i jiné aplikace problém, tak je to na TurrisTýmu jestli s tím něco provedou. U Windows je to o mnohem jednoduší - odinstaluji, nainstaluji jinou a zkouším - jede, nejede.

Prakticky aplikace volá kompilovanou binárku /usr/bin/php-cgi a ta zase volá kompilovanou dynamickou knihovnu - takže to opravdu vidím na verzi php-čka.

tak jsem ze starých balíků z repa vycucl mysql.so a mysqli.so a problém vyřešen…