OpeWrt Orange Slovakia FTTH

Ahojte,

viete mi niekto poradit, ako nastavit na OpenWrt Acces Pointe pripojenie na Huawei EchoLife HG8245H od Orange Slovakia v bridge mode.

LAN mam na static IP 192.168.1.1 VLAN eth0.1
WAN na DHCP VLAN eth0.2

Cital som nieco o virtualnom porte 832, takze pre WAN VLAN eth0.832, ale neviem ci to plati pre Slovensko.

Aky protokol je nutne vybrat? Je nutne zadavat nejake prihlasovacie udaje?

Je to optika a nechce mi ho pripojit do internetu?

Dakujem za pomoc.

Je trochu těžké odpovědět, když:

Nekonkretizujete zařízení ani verzi OpenWrt.

Z popisu není explicitně zřejmě, o jakém zařízení hovoříte.

Jste si u poskytovatele neověřil správnou konfiguraci.

Kdybych měl přesto alespoň obecně odpovědět a za předpokladu, že máte správně nastavený router od Huawei (což vám sdělí poskytovatel) a WAN port vašeho OpenWrt routeru je eth0 (což byste měl vědět), stačí v LuCI (záložka Rozhraní) nastavit správně nastavit VLAN (opět na základě informací od poskytovatele), např. jako vámi zmíněných eth0.832.

Jinak si neodpustím ještě jednu poznámku. Toto fórum je primárně určeno pro uživatele zařízení Turris a operační systém Turris OS z OpenWrt vycházející.

Zdravim, chapem, ze nie som na spravnom fore, ale prislo mi ako jedno najviac konkretne v nastaveniach lokalnych CZ a SK providerov, co sa tyka zariadenia to nie je dolezite, co sa tyka Luci a OpenWrt to dobre poznam, ale moja otazka bola ako nastavit spravne vlan od Orange Slovensko, pretoze vlan 832 nefunguje, a naozaj neviem ako dalej.

Skor ma zaujima ci tu nema niekto skusenost nastavenia WAN optiku od Orange Slovensko na hociakom OpenWrt zariadeni?

Budem vdacny za kazdu radu.

A proč jim prostě nezavoláte?

Skusil som, ale mam pocit, ze technicka podpora na Slovensku je o mnoho menej kvalitna ako u Vas, a preto sa stale trapim sam.

Oficialne vyjadrenie od Orange Slovensko, ze moj vlastny router len pripojim k ich v bridge mode a musi to ist, urcite tam nie su ziadne ine nastavenia, musim len pouzit port cislo 4.

Pak mohu doporučit převzít nastavení z Huawei. Pokud se konfiguruje VLAN, určitě to musí být i tam.

Hlavní důvod, proč jsem odpovídal je ten, že mám sám optiku a i můj poskytovatel tento router používá v GPON síti. Nastavení mi nakonec řekl, ale alternativou bylo výše uvedené. Také mě nakonec kvůli Omnii vyměnil router za bridge HG8310M (chtěl jsem samozřejmě SFP, ale nefungovalo).

Jinak k technické podpoře v Čechách. Nemyslím že by byla nějak valná, ale je to asi případ od případu. Naopak před deseti lety, kdy jsem mohl relevantně porovnávat, mi přišla mnohem lepší na Slovensku (O2, UPC aj.).

Sam mam Orange ale konvertor mam este vlastny (bez prenajmu) Huawej HG8240. Ak ti ten tvoj nastavili do bridge modu, malo by ti to ist hned na automatiku vsetko, bez akehokolvek nastavovania (DHCP automatic configuration).
Proste z konvertora (pravdepodobne) LAN4 mas zapojeny kabel do WAN na svojom routri a hotovo.

Takto mi to doteraz fungovalo na lubovolnom routri ci uz so stock FW, DD-WRT, Advanced Tomato alebo Turris OS (OpenWRT).

Chcete říct, že poskytovateli bylo jedno, do jakého ONT jeho optický kabel zapojíte?

To nie, nerozumieme si, ja mam ONT odbprovidera v bridge mode, a za nim chcem zapojit OpenWrt, a neviem ako ho nastavit.

Konvertor je tiez od toho isteho poskytovatela, avsak starsi model, ktory sa dal este vtedy aj zakupit do osobneho vlastnictva (za 1 euro). Teraz uz maju vsetko iba na prenajom (1,99,- mesacne).

Inak co sa tyka zariadeni, tak jedno z mala dobrych pravidiel EU, je to, ze poskytovatel vam nesmie branit v pouzivani vlastneho zariadenia, ak toto splna technicke parametre. A teda, ciste toereticky hocijaky konvertor, ak ho dokazete spojazdnit/nastavit na danu siet.

Mne takto chceli nanutit ich konvertor na prenajom aj na predajni aj na zakaznickej linke. Stacilo vsak napisat na telekomunikacny urad, ktory sa tomu povenoval a popytal u operatora. Ten samozrejme takuto praktiku poprel ale zrazu uz aj na tej istej predajni (skoda ze tam nebol ten isty predavac) aj na infolinke uz bolo mozne pouzit vlastne zariadenia. A to som sa tak tesil, ako na nich vytiahnem to rozhodnutie telekomunikacneho uradu… :grinning:

2 Likes

To rozhodnutie je všeobecné alebo obsahuje nejaké Tvoje súkromné údaje? Len že či by si sa oň nepodelil :slight_smile:

Je aj s udajmi ale da sa upravit aby nebolo :slight_smile:

1 Like

Aby som sa vratil naspat k teme. Na mojom starom G-25E ONT pouzivam tiez port4 a na WAN porte na Turrise netreba mat ziadne VLANy ani nic. Staci normalne DHCP. Akonahle ti prideli IP, tak mas vyhrane.

1 Like

Ak v Turris nemas vlany ako riesis firewall a routovanie z wan do lan? resp. na akej vlan to mas ty? tiez mas orange SK? to rozhodnutie by ma tiez zaujimalo bez udajov

Neriesis nic, proste zapojis a ide to .

Rozhodnutie je prilozene v linku na cloud (tej rustiny sa nebojte) priamo na pdf.

Ja fakt neviem, mne to proste takto nejde. Nic to budem este skusat, urcite len nieco v nastaveniach.

A mas na 100% nastaveny ten zazrak od Orange v bridge mode (je nutne o to poziadat na infolinke)? Mam tiez pocit, ze pri novsich konvertoroch nie je nutne mat kabel zapojeny v LAN4 ale je to mozne v lubovolnom z nich.

Tu mas moje funkcne nastavenie network, mozno pomoze:

config interface 'loopback'
	option ifname 'lo'
	option proto 'static'
	option ipaddr '127.0.0.1'
	option netmask '255.0.0.0'

config globals 'globals'
	option ula_prefix 'fde4:1bc5:f8d1::/48'

config interface 'lan'
	option type 'bridge'
	option proto 'static'
	option ipaddr '192.168.1.1'
	option netmask '255.255.255.0'
	option ip6assign '60'
	option bridge_empty '1'
	list ifname 'lan0'
	list ifname 'lan1'
	list ifname 'lan2'
	list ifname 'lan4'

config interface 'vlan'
	option proto 'static'
	option netmask '255.255.255.0'
	option ip6assign '60'
	list ifname 'lan3'
	option type 'bridge'
	option ipaddr '192.168.3.1'
	list dns '192.168.3.1'

config interface 'wan'
	option ifname 'eth2'
	option proto 'dhcp'
	option hostname 'Router'
	option ipv6 '0'
	option type 'bridge'

config interface 'guest_turris'
	option enabled '1'
	option type 'bridge'
	option proto 'static'
	option ipaddr '10.111.222.1'
	option netmask '255.255.255.0'
	option bridge_empty '1'

config interface 'wan6'
	option ifname '@wan'
	option proto 'none'