Omnia za Turrisem

Dobrý den,
prosím o radu nebo názor. Už od začátků mi doma běží klasický Turris 1.0 jako vstupní bod zajišťující konektivitu s vnějším světem (přes WiFi ale to asi není důležité). Nedávno k němu přibyla Omnia, která má sloužit jako domácí centrum, přípojný bod domácí WiFi atd. Z pohledu z Internetu je až za původním Turrisem, připojená k jeho LAN části.
Přemýšlím o tom, že některé vlastnosti Omnie, vlastně vše co opravdu dělá router routerem vlastně nepotřebuji. Naopak, v některých případech je to dokonce kontraproduktivní. Pokud by Omnie byla k Turrisu připojená svou WAN částí, byl by jednak zbytek domácností za dvojím firewalem (nevadí ale zbytečné), hlavně bych ale musel nejspíše na Turrisu konfigurovat statické směrovací tabulky, aby věděl, že za Omnií je ještě nějaká další síť s vlastními adresami. Jinak řečeno, aby zařízení připojená přímo do Turrisu měla konektivitu (směrování) na zařízení zapojená až do LAN části Omnie. Těch problémů je více, tohle mě jen tak napadá z hlavy. Prostě, potřeboval bych se té “routerové” části Omnie zbavit.
Nehledám ani tak návod jak to udělat, uměl bych to. Nejjednodušší se zdá prostě zapomenout na WAN port Omnie, připojit do Turrisu jeden z LAN portů a hotovo. Opačným extrémem pak by bylo nějaké čarování s VLAN na obou stranách. Hledám spíše řešení které bude maximálně kompatibilní s celkovou filozofií Omnie - abych nerozhodil všechny její standardní konfigurace a s každým update se s tím musel prát znovu. Aby tomu “nějak” rozumněl Foris atd.
Děkuji za názory.

Bud se to dá vyřešit jak píšete zapojit to do WAN/LANu čím vlastně bude Omnie je switch a pěkně drahý :smiley:
Já to zatím řeším tak, že mam Turris propojený s Omnií přes LAN a DHCP jsem na Omnii vypnul (jinak v obou případech do jejich WANu vede kabel z Technicoloru)

Chtěl jsem to mít, aby měl každý router svoje vlastní veřejnou IP (mám 3), ale jednou se mi povedlo, že hlavním prvkem byl Turris a na chvíli i Omnie (ale naštěstí všechna zařízení připojené jak z Omnie, tak z Turrisu byla vidět - stejný subnet, ale stále jsem měl 1 veřejnou IP), protože DHCP fungovalo pouze na jednom z routerů, protože jestli jsem tomu dobře rozuměl, tak se to mlátilo nebo se upřednostnil ten druhý.

Chtěl jsem, aby měl CZ.NIC více dat z honeypotů a dat celkově díky více veřejným IP adresám, ale zatím se mi to nepodařilo. Potřeboval bych vidět zařízení, co jsou v Omnii z Turrise a opačně. (Přemyšlím, že zakoupení switche by to asi vyřešilo, ale nechtěl jsem kupovat switch, protože porty, co jsou v obou Turrisech mi zatím stačí)
Kdybych měl statické veřejné IP, tak by se to asi dalo, ale mam dynamické a mění se jednou za čas a provider nedoporučuje je nastavit jako pevné.

V luci … Sit -rozhrani - lan -fyzicke nastaveni. Zakazat dhcp pro toto rozhrani a pridat wan port do zony Lan.