Omnia+USB HDD+SAMBA


#1

Dobrý den, úspěšně jsem připojil USB HDD. Vytvořil jsem /mnt/nas a v něm jsem vytvořil sdílené adresáře PUBLIC a USER. PUBLIC má cestu /mnt/nas/public, povolení uživatelé nejsou vyplnění, povolení hosté zaškrtnuti. Potom složka USER má cestu /mnt/nas/user, povolení uživatelé je user a mám zaškrtnuté povolení hosté. Potom jsem přes useradd --home-dir /var --gid 65534 --no-create-home --shell /bin/false user přidal uživatel user a přes smbpasswd -a user nastavil heslo.
A teď bych si představoval, že pokud z WIN10 půjdu na \IPomnia\public, tak se bez přihlášení dostanu do adresáře PUBLIC. Tam se skutečně dostanu a mohu číst i zapisovat.
Pokud ale zadám \IPomnia\user vyskočí mi sice okno pro zadání jména a hesla, ale pokud to vyplním dle předchozího nastavení, tak dostanu odpověď že složka \IPomnia\user není přístupná.
Zkoušel jsem i jiné uživatele a zkoušel jsem nastavit atributy složky na 777. Ani to nepomohlo.
Náměty rád uvítám. Děkuji, pěkný den Jirka M.


#2

Podival bych se na nastaveni workgroup na omnii i win. Mely by byt stejne.

Dalsi, co se da zkusit, je na win pocitaci pred username napsat backslash, to nektere problemy s domenou/workgroup resi.


#3

Workgroup mám stejné a backslash před username se chová stejně jako bez něj. Ještě to zkusím na PC s jiným OS. Jo to jsou problémy růstu…

Jo a to jsem vyzkoušel i popisy, které jsem po různu našel na OpenWRT a SAMBU. Vždy to zatím bylo stejné. Nasvědčuje to tomu, že mám někde zásadní chybu a je to v místě, kde bych jí nikdy nehledal. Je ale pravda, že zase tak moc zběhlý v tomto oboru nejsem. Bližší je mi páječka.


#4

Ja si myslim,ze staci vytvorit na Win10 uzivatele “user” se stejnym heslem jake bylo pouzito pri “smbpasswd” …a pak by to melo fachat. Jeste zalezi na nastaveni “security” (share vs user vs domain) , kazde ma sva specifika jak se k tomu windows pak chovaj. A nepouzival bych “share home=yes” moznost. to se pak win10 chovaj k nekterejm spojenim vzdy jako guest, ikdyz chces pouzit dedikovany ucet

  • jeste bych se podival jaka prava ma ta nadrazena slozka ( “nas” ), a nastavil, ze tam muze vstoupit ten user … ,
  • pripadne jeste omrknout prava specifikovana v smb.conf pro ten dany share …
  • hlavne bych si zvolil jinou workgrupu nez tu default …(nektere win stroje maj tendenci machrovat a hadat se o mastera a pak to dost blbne, zvlast pokud ten win10 nebyl restartovan, zatimco samba sluzba na omnii nekolikrat)

inspirace ? Maxovy poznamky k smb.conf