Omnia NAS - restarty routeru při vytížení disků

Ahoj!
Jak jsem popisoval v jiném tématu, řeším poslední dobou časté samovolné restarty routeru (Připojení Omnie přes UPS a časté restarty routeru - v druhém tématu se to týká připojení routeru přes UPS).

Dnes jsem však router odpojil od UPS a vypozoroval jsem, že se docela často restartuje pokud “zatížím” disky.
Snažil jsem se dnes nakopírovat obraz disku z notebooku (cca 250GB) a začnu-li kopírovat, router se po chvilce celkem spolehlivě restartuje.

Mám Omnii s NAS boxem, uvnitř 2 disky (Seagate NAS HDD 4TB a WD Red 3TB WD30EFRX), jednu wifi kartu a ventilátor a v USB zapojen flash disk a přes usb hub DVB-T kartu a WiFi kartu. Je možné, že by to zdroj Omnie nezvládal?
Nechal jsem si vypisovat /var/log/messages a průběžně teplotu a restartu nepředchází nic podivného.
Je nějaká možnost, jak zjistit kde je problém?

Připojení Omnie přes UPS a časté restarty routeru
Samovolné restartování: Omnia i 1.x
Samovolné restartování: Omnia i 1.x

Nejjednodušší asi bude tomu zdroji ulevit, něco odpojte a vyzkoušejte to znovu, já mám tedy jen Turris 1.0, ale nic takového jsem nepozorovat ani při hodně velké zátěži

Možná budu úplně mimo, ale zkusil bych se zajímat o i tu teplotu. Mé pokusy se 2 větráčky (jeden vzduch nasává, druhý vypouští ven) v NAS boxu ukazují, že teplotu lze relativně viditelně srazit (hlavně dochází k proudění) - jen je tam problém s místem pro všechnu tu kabeláž, což si myslím, že je celkem závažná věc, a po zapojení disků to může být opravdu hodně natěsno. Dva disky a řadič prostě místo zaberou a teplo také vydají, pokud teplý vzduch uvnitř šasí zůstává a nejde ven, tak by to také mohla být příčina. Z tohoto pohledu si myslím, že při takovémto plném osazení se již naráží na limity HW TO i samotných šasí - NAS box je sice oproti klasickému krytu větší, ale když se začnou do routeru přidávat disky, karty a větráček/větráčky, tak to je již hodně těsné a dle mého názoru by v tomto případě bylo vhodnější mít takové šasi, ve kterém bude více místa (konec nachmoustaným kabelům na posledních zbytcích místa uvnitř routeru) a bude do něj možné instalovat větší větráčky, které budou efektivnější.

A co buffered memory?

Pokud máte USB TTL kabel, pak doporučuji logovat nějakým jiným zařízením co se děje na sériové lince (https://www.turris.cz/doc/cs/troubleshooting/serial_link). Podle toho jestli zareaguje kernel by mělo být jasné co se děje. Pokud se router restartuje zcela bez chybové zprávy na konzoli, pak je jasné, že došlo k poklesu napájení a restartu cpu ochrannými obvody. Pokud ne, tak budete mít chybovou zprávu s kterou se můžete posunout dále.

Taky je docela dost možné, že je zdroj vadný.

Díky za nástřel, kabel pro sériovou linku mám, zkusím si najít chvilku a vyzkoušet to (asi až příští víkend). Prozatím jsem odpojil USB WiFi a uvidím jestli to trochu nepomůže…

O víkendu (jak už to tak bývá) času nazbyt nebylo, nicméně jsem alespoň zkusil trochu zatížit disky a problém se znovu neobjevil. Takže mi přijde (předběžně), že byl problém v limitním vytížení zdroje a po odpojení USB Wifi karty jsem pod kritickou hranicí zatížení a zdá se to být ok.
Aktuálně mám tedy v Omnii připojenu jednu WiFi kartu (tu větší z těch dvou původních, myslím, že WLE900VX-7AA), dva disky a ventilátor a v USB flash disk a dual DVB-T kartu a zdá se, že je to ok. Až budu mít trochu času a k disposici nějaký měřič spotřeby, zkusím změřit kolik si takhle Omnia bere a jestli není na hranici výkonu zdroje.

Zjistili jste něco dalšího? Všiml jsem si, že se mi router restartuje při zálohování velkého množství dat na Backblaze. Mám sice NAS box se dvěma disky (SSD a HDD), data ale tahám přes SMB z NASky. Nicméně procesor to vytěžuje slušně.

Od té doby zatím žádný nečekaný restart (dokonce jsem jej připojil zpět přes UPS a zatím je to v pohodě).
Ale zatím jsem se nedostal k tomu, změřit reálný odběr, jestli se to může blížit limitům zdroje.

Zajímavé, asi chvíli nechám router běžet bez pokusů o zálohování a uvidím, jak se to bude chovat.

Tak se zátěží to pravděpodobně nesouvisí, měl jsem další restart. :confused: