NTP aktualizacia casu

Ahojte, dnes som sa po dlhsej dobe dostal do Forrisu a pozeral som si zaznamy v PaKon-ovi a vsimol som si, ze ma xas posunuty o hodinu. Ked som sa prepol na kartu oblast a cas, tak tam cas ukazuje spravne, ale len do momentu, ked dam Aktualizovat cas, potom ukaze uz o hodinu viac.

Jaký router a jaký OS, mám T1.0 s RC verzí a čas z NTP serveru se mi ukazuje správně. PAKONě momentálně nemám, ale mám za to že zobrazuje čas v UTC, asi aby byl ze všech routerů stejný.

Turris omnia a verzia 3.11.12

A rozumím tomu správně, když dáš aktualizovat přes NTP tak čas se posune o +1 hodinu? Jako letní čas? Máš správně zvolený region?

Ano presne tak a ano region eu, krajina sk, mesto Bratislava

Nenapadá mě čím to může být.
Máš přístup přes ssh?
Můžeš se podívat co je v /etc/config/system ?

Pristup samozrejme mam, ale na toto budem potrebovat podrobnejsi navod, lebo sa dostanem po zadani len na permission denied

Máš nastavené heslo pro LuCI a SSH?
Ve Forisu v záložce Heslo/Password oddíl Pokročilá správa zvolit Použít heslo do Foris a dát Uložit.
Pak máš stejné heslo do Foris, LuCI i SSH.
Projdi si https://wiki.turris.cz/doc/cs/howto/ssh

Asi som sa blbo vyjadril, pristup mam ale po zadani prikazu mam ako som pisal permission denied

Ano, to je správně, Přístup odepřen, musíš zadat v čem otevřít.
Takhle systém neví co s tím chceš udělat.
Takhle jsi zadal jen cestu k souboru.
Zkus: cat /etc/config/system

1 Like

Žádný problém nevidím. Stále ti to dělá?
Stále se ten čas posune o hodinu při aktualizaci?

Ano, bohuzial, hned ako kliknem na aktualizovat mam miesto 9.48 10.48

A verzi Forisu vlevo nahoře máte 100.5?
Nenapadá mě čím to je.

Ano presne tak, 100.5

Mám pocit, že podobný problém se vyskytl kdysi na začátku provozu Omnií - v logu se vyskytovaly záznamy z různých zdrojů, u některých se časové razítko také lišilo o hodinu… Podrobnosti si nepamatuji, snad by se něco dalo vyhledat na fóru…

1 Like

Nebyt toho PaKon-a tak na to ani nepridem. Nemozem to v tomto momente otestovat, ale vecer skusim. Dam vediet. Zatial dakujem specialne @commar za voditka.

Takze som klikol na aktualizacia a nasledne na ulozit a hoci po aktualizacii ukazovalo o hodinu viac, tak po kliknuti na ulozit, ulozilo cas spravne. Otazka teda zostava, preco v PaKon-ovi to je posunute.

Mam rovnako nastavene ntp servery ako ty a cas mam v poriadku. Mozno je to blbost, ale skus si nastavit jazyk na anglictinu, ci to nepomoze…

Nevím, jestli to s tím souvisí, ale já mám na Turris MOX taky problém s časem a to v tom, že některé věci respektují nastavení timezóny a některé ne.
Příklad zde:

Jan 6 15:01:12 mox dnsmasq-dhcp[4634]: DHCPACK(br-lan) X.X.X.X XX:XX:XX:XX:XX:XX xxxxxx
Jan 6 14:05:01 mox /usr/sbin/cron[20248]: (root) CMD (/usr/bin/notifier)
Jan 6 15:09:00 mox kernel: [1250466.827874] xt_time: kernel timezone is +0100
Jan 6 14:10:01 mox /usr/sbin/cron[20577]: (root) CMD (/usr/bin/notifier)
dhcp jete v CEST, zatímco cron v UTC :open_mouth:

Našel jsem starou chybu, že se v openwrt špatně nastavovala timezóna pro jádro, tak jsem to zkusil ověřit, ale jak je vidět, ani kernel nemá +0000 ale správně +0100.

EDIT: Tak zafungovalo, že se člověk musí svěřit, aby našel řešení problému. Nevím čím to, ale některé aplikace zdá se nerespektují systémový čas a používají přímo čas z RTC, takže řešením (alespoň dočasným) je zdá se sesynchronizovat systémový čas s RTC pomocí “hwclock --systohc”.