Nová verze Turris Omnia LTE KIT + zkušenosti, rychlost

Všiml jsem si, že je v nabídce nová verze Turris Omnia LTE KIT (RTROM01-LTE-KIT1), například zde Turris Omnia LTE KIT (LTE modem, antény, kabely, | CZC.cz. Jelikož to mám v plánu si pořídit, tak by mě zajímalo, jaký je rozdíl oproti předchozí verzi RTROM01-LTE-KIT (Turris Omnia pro modely RTROM01-xx (LTE modem, | CZC.cz)?
Je tam rozdíl pouze v tom, že v té nové verzi je navíc chladič? Díky za odpověď.

Očekával bych i nějakou zmínku o tom na oficiálních stránkách turris.cz a aktualizovanou dokumentaci. V GUI routeru verze 5 je odkaz sem Installation of LTE modem into Turris Omnia router [Turris wiki], tam vidím "This documentation applies only Turris OS 3.x that is no longer present in newly sold routers. The new documentation is located at https://docs.turris.cz/.", v nové dokumentaci https://docs.turris.cz nevidím o LTE ani zmínku (pokud jenom blbě hledám, tak se předem omlouvám).
Navíc to nastavení LTE v GUI a pak třeba i failoveru přímo na příkazové řádce rozhodně není pro běžného uživatele, určitě by to mělo být nějak jednoduše nastavitelné i v tom základním GUI.
Nedávno jsem viděl GUI LTE routeru Teltonika, tam to bylo něco trochu jiného.

1 Like

Dobrý den,
tato nová verze obsahuje vykonnější LTE modem kategorie 6 umožňující dosáhnout rychlostí 300/50 Mbps.
Předchozí varianta obsahovala LTE modem kategorie 3 umožňující dosáhnout rychlostí 100/50 Mbps.

1 Like

A co je tam za kartu?

Doporučuji sledovat informace u našeho distributora, v krátké chvíli by mělo dojít k doplnění chybějících údajů.

V balíku se nachází modem Quectel EP-06.

2 Likes

Podpora 3G je pryč, ale to už je letos v našich končinách stejně jedno. Má karta podporu GNSS? Ve specifikaci je uváděna jako volitelná.

Tak jsem objednal, už to dorazilo a dnes jsem to nainstaloval a rozchodil. Přidávám nějaké zkušenosti a určitě uvítám další rady a doporučení. Předem podotýkám, že se považuji za průměrného uživatele, základní znalosti ohledně sítí, znalost práce s příkazovou řádkou.

 1. V balení bylo vše, co tam být mělo, to znamená modem, antény, chladič, pigtaily. Žádná dokumentace, návod, nic takového.
 2. Instalace nebyla tak jednoduchá, jak jsem původně předpokládal. Bylo potřeba trochu upilovat vrchní část pigtailů, aby se tam pořádně dostaly, pokud se to neudělá, tak po dotažení zůstanou lehce mimo osu.
 3. Doporučuji také klíčem nebo kleštičkama chytit sloupky, na které se pak připevní karta, jinak hrozí jejich povolení a pak je nutné odšroubovat celou základní desku, aby se zespodu zase dotáhly.
 4. Oba pigtaily mají stejně dlouhé kabely.
 5. Router naběhl v porádku, v GUI /reforis/network-settings/interfaces je vidět nové zařízení Interface 3 (v Unassigned) - a tady se nic nezmění ani po úspěšné instalalaci a rozchození v LuCI, pořád to vypadá stejně.
 6. V /reforis/package-management/packages jsem nainstaloval Extensions of network protocols for 3G/LTE.
 7. Pak doporučuji router restartovat, jinak v LuCI není vidět to , co tam být má (UMTS/GPRS/EV-DO).
 8. Pak jsem postupoval v podstatě podle Instalace LTE modemu do routeru Turris Omnia [Turris wiki]. Sim mám od T-Mobile, neomezená data ani rychlost.

  root@Turris:~# uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-signal-info
  {
  “type”: “lte”,
  “rssi”: -53,
  “rsrq”: -11,
  “rsrp”: -87,
  “snr”: 16
  }

To IPv4 gateway connectivity je v pořádku, má to tak být?

 1. Co se týká rychlosti, očekával jsem více. Ale asi je problém i v umístění routeru. Vedle mám NAS, switch, nějaké LAN kabely, celé je to ve velké polici v komoře. To první měření je se sklopenýma anténama (není na ně místo), pak jsem je narovnal, router vysunul ven a je to lepší. Zkusim ještě možná koupit něco takového GSM/3G/LTE SMA dvojitá magnetická anténa 7dB - Anténa | Alza.cz a dát antény uplně mimo. Každopádně, pokud sim dám do mobilu, ten dám na stejné místo, tak tam je rychlost cca. 50-70/10-20 Mbps.
 2. Ještě jsem zkoušel nastavit protokol QMI, ale to vůbec nenaběhlo.
 3. Určitě by bylo vhodné aktualizovat dokumentaci ze strany Turris týmu, stávající stav považuji z pohledu normálního uživatele za špatný, není ani jasné, jestli je to aktualní, nebo ne.
3 Likes

Díky za perfektní zpětnou vazbu. O LTA kitu jsem uvažoval už mnohokrát, hlavně kvůli podpoře, ale i ceně, protože jiná, zde na fóru ověřená karta stála ve své době nějakých šest tisíc korun a i tak nešlo o nějaký skvělý hardware. Hlavní problém toto oficiálně prodávaného byl v rychlosti. Tento je vlastně už třetí generací, přičemž předchozí Quectely (označené čísly 20 a 25) byly v tomto ohledu tristní nezávisle na podporovaném standardu. Podle Vašich prvotních testů se ukazuje, že podobné problémy provází i tuto kartu, ale třeba jde jen o prvotní nastavení anebo jak píšete, otázku signálu. Budu zároveň moc rád za další postřehy z nadcházejícího provozu!