Neuvolnění prostoru

Nevím kam to napsat: nepovedlo se mi dohledat na internetu jak uvolnit paměť na flash kartě. Když na ní něco nahrám tak obsadím prostor, ale když to smažu, prostor se neuvolní. Mám 16GB kartu, skutečně zaplněno max 1GB, systém tvrdí že mám zaplněno cca 15GB. Jak to vyřešit? Mám vyndat kartu z routeru, vložit do PC, naformátovat a znovu projít BTRFS na kartu v routeru?

Zkuste schnapps list a schnapps delete, mohly by to byt nejake nahromadene snapshoty, ale ty automaticke by mel cron odmazavat sam.

1 Like

Mám podobný problém, Dal jsem do turrisu pro jistotu 64GB kartu a se 3 lxc mi zbýva 20GB a je mi to trochu podezřelé. Staré snapshoty jsem odmazal a chystám se namapovat si root přes sambu a pustit windirstat a identifikovat co to místo zabírá.

snapshoty to nedělají (teď otestované smazáním všech až na poslední), protože jsem měl na kartě několik objemnějších video souboru a po jejich smazání se místo neuvolnilo. Má openwrt nějaký koš jako ve windowse kam putují smazané soubory?

Mám podobný problém, dal jsem do turrisu 64GB kartu a nyní mi zbývá 20GB

openwrt / # du -sh *
4.8M bin
5.2M boot
408.0K core
3.1G data
0 dev
8.2M etc
4.0K init
18.7M lib
156.7M mnt
0 overlay
0 proc
4.0K rom
572.0K root
8.0K run
4.7M sbin
8.9G srv
0 sys
23.4M tmp
449.7M usr
4.0K var
89.5M www
openwrt / # df
Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on
/dev/mmcblk0p2 62417920 20943052 35379668 37% /

to největší je srv lxc 3x kontejnery 8.9GB + data 3.1GB to ostatní jsou drobné tedy počítám 62GB-12GB by mělo být cca 52GB volného místa ale místo toho jen 20GB což je divné že by měl BTRFS takovou režiji.

1.8M    bin
5.2M    boot
772.0K  core
0       dev
4.6M    etc
4.0K    init
16.4M   lib
0       mnt
0       overlay
0       proc
4.0K    rom
30.9M   root
4.6M    sbin
0       sys
2.5M    tmp
143.0M  usr
4.0K    var
344.0K  www

Evidentně se jde o nějaký problém, který nemám sám, poradí někdo z turris týmu co s tím ? Napadá mne pustit scrub nebo defragment ?

sudo btrfs scrub start [-Bdqru] {|}
Start a scrub on all devices of the filesystem identified by or on a single . Without options, scrub is started as a background process. Progress can be obtained with the scrub status command. Scrubbing involves reading all data from all disks and verifying checksums. Errors are corrected along the way if possible.

Spustitl jsem tedy btrfs scrub start / uvidíme zda to pomůže. Tak scrub zdá se moc nepomohl df ukazovalo stejnou velikost volného místa ale po sputštění btrfs filesystem defragment -r / mám hned místo 37% volného místa 42%.

Poslední update : Zdá se že pomohlo odmazat všechny staré snapshoty a ponechat pouze jeden poslední a znovu spustit btrfs filesystem defragment -r / teprve poté se volné místo zvýšilo až na 64%

Zeptam se na jednu vec. Jde udelat kopii sd karty s btrfs co mam v turrisu prostym prekopirovanim obsahu na jinou kartu (mozna i jine velikosti) tak, aby ta kopie byla plne funkcni, tzn. turris z ni mohl bootovat?
Jde mi o to mit pro jistotu jednu karticku v zaloze. Jak znamo, tyhle male mrsky byvaji dost nevypocitatelne…

Zkusil bych třeba tohle: http://www.viralsvet.cz/jak-zkopirovatnaklonovat-starou-pametovou-kartu-na-novou/ … nebo cokoliv jiného, co udělá bitovou kopii SD karty

A nebo se nechte inspirovat tímto skriptem a vyrobte si kopii SD karty … v podstatě jde o to vyrobit si na SD kartě dvě partitions … první o velikosti 100MB s VFAT filesystémem, druhou s BTRFS na zbytku karty a pak zkopírovat obsah z partition 1 staré karty do partition 1 nové, a z partition 2 staré karty by mělo stačit zkopírovat jen vše pod @ (pokud nechcete přenášet i snapshoty)

1 Like