Nemam "optiku" do domu , muzu SFP port pouzit jinak?

Jelikoz asi jako vetsina z nas v CR nemam optiku na posledni mili a v dohledne dobe se asi neda ocekavat.

Muzu SFP port vyuzit jinak?

  • sparovani s jinym routerem Microtik,TOS …?
  • pripojeni NAS ?
  • pripojeni nejakeho jineho zarizeni ?
    … (ma smysl se poohlizet po sitovce do “desktopu” ?, nejake super “radio” zarizeni, ci “optiku” (ronja?), cctv, nejake DIY zarizenicko … ale tam mi vsude prijde optika jako overkill …)

Jelikoz jsem druhy TOS poslal dal, v mem mam jiz “nas” v zakladu, tak se koukam co jineho by se dalo rozumne vyuzit. Ale prijde mi, ze toho zas toliko neni co ma v domacnosti smysl. Mozna na to povesit nejake zarizeni co bude resit IoT “v duchu chytrych zarovek a ukecanych toustru a pekarnicek”…

Úplně nechápu motivaci “použít jinak”. Na Omnii je to SFP zapojeno jako alternativa k WAN portu, tedy nejde použít oba najednou.

… no tim padem je to jasne. Nema cenu sondovat dal :slight_smile:
Dik za info.

Někde jsem viděl (možná tady) že někdo dosáhl toho že mu fungoval WAN a SFP použil k připojení switche.

https://forum.test.turris.cz/t/sfp-connector-usage/577/6 - místo WAN použije jeden z LAN portů.

To by se docela hodilo. Prosil bych příští vydání turrisu omnie kde bude možnost použít SFP jako LAN/WAN bez deaktivace rj45 WAN.

Pro ty na metalice tam jde vložit xDSL modem, ale teď když má CETIN vydat vlastní terminátor tak bych se na to vyprdnul. :sweat_smile:

Můj hrubý odhad je, že by ta možnost za tu komplikaci nestála. Ze SoC jdou tři “linky” – dvě jsou připojeny do switche a jedna je WAN (přepínatelná mezi těmi dvěma možnostmi). Alespoň co pamatuji, “bez záruky”…

Já myslím samozřejmě Turris Omnia 2. :smiley:
Já mám propoj mezi switchy jednou optikou a pak jedním cat6a kabelem.
A kdyby měl turris sfp které použiji na lan a pak klasický wan port tak by to byla pro mne výhoda. samozřejmě je pravda, a to je pro mne novinka že je možné nastavit lan jako primární wan a to sfp použít jako lan. jen teda vůbec nevím jak a vlákna na to téma jsem si zde donedávna nevšiml.

Zkusmo jsem kouknul do dokumentace na schemata zapojeni svabu. Sic je to mnoho let, co jsem neco takoveho prohlizel (schema pro WAN). Ale prijde mi (taktez bez zaruky), ze spoj CNIA(mod-def-0) a U33(p4) urcuje esli wan jde pres optiku ci metaliku (na te lince je i popisek phy/sfp+).