Nefunguje DNS, ale jen na Turrise

Nemyslím si, že je úplně vhodné odpovídat za každou cenu i když si nejste úplně jistý. Jako výchozí DNS resolver na Turris 1.x je Unbound nikoliv Knot Resolver jelikož se nedaří zkompilovat závislost luajit pro PowerPC architekturu. Postup, co zvolil a zde zveřejnil @s474n je ten který mi fungoval již párkrát, když router měl JFFS2, abych jej vyaktualizoval na verzi Turris OS ve které je součástí balíček nor-update, který aktualizuje záchranný image na 3.8.5 a následně potom provést factory reset. Akorát je možné, že se časem mohou změnit verze balíčků.

Případně se potom dá štelovat s přepínačem SW1 a imagem pro microSD kartu, kde je verze 3.8.5.

Já se aspoň snažím, když né někdo jiný, “… čím víc hla, tím víc rozumu…” - technická podpora přetížená a řešení nikde. Čekal jsem, že forum je od toho, aby se na něm diskutovalo (i byť nesprávně) a pokud se zmýlím (nebo nevím odpověď), tak se řádně omluvím. Ale když se tohoto problému chcete chopit sám, máte prostor…

1 Like

Tak jsem jeste vecer (teda spis brzo rano) vyzkousel Factory reset a skoncil jsem uplne.

Welcome to rescue mode
..
..
unxz: corrupted data
tar: short read
/etc/rc.d/S01flash  [fail!]

A hotovo smytec. Vsechny diody sviti cervene a nic. Pri beznem restartu se vratim do funkcniho stavu, ale evidentne je nakopnuty cast s medkitem.

Pri vyzkouseni “nor-update” mi to pouze napise “Already up to date”.

BTW “hrani” s piny SW1 bych opravdu rad zkousel, ale vzhledem k tomu, ze deska ma potisk v jedne strane a soucastky jsou osazeny naopak, tak opravdu nevim, kde je 1 a kde 0 (to, ze se pise sest cisel a je zde 8 prepinacu uplne preskocim). Je opravdu tak slozite, aby navody v dokumentaci byly udrzovane a v takovem stavu, aby trosicku pouceny uzivatel to zvladl realne zprovoznit? Uz se s tim uprimne (doslova) jebu X hodin, predtim X dni pres TeamViewer a stale nejsem schopen to plnohodnotne rozjet.

Nehledáte náhodou toto?
https://doc.turris.cz › doc › _media › turris_pinout-v1_2

1 Like

O tom vim, ale z toho nejsem vubec moudrej, protoze nevim kde je stav 0 a kde 1. Ono kdyby byl treba v dokumentaci konkretni obrazek, jak to mit nastavene, tak by to bylo jednoznacne.

Hele, jsem v práci takže vařím z hlavy, ale:
když mám router LEDkama k sobě
SW1 je vlevo dole a PIN 1 vlevo dole
první dva jsou nahoru, takže nastaveno “1”.
Podle tabulky 110010

Takze aktualni stav zapojeni je 11001010? To by znamenalo, ze uz to je nastaveno, ne?

Ano, myslím že takhle to je default, ten poslední řádek v tabulce.
při přepnutí na kartu jsem přepínal dva piny, to se mi vybavuje.
To znamená první a třetí.

Takze jsem to zkusil preskladat podle tohoto navodu:

Vypise mi to Erase Flash Bank, potom to zapisuje Copy to Flash a skonci HOTOVO a dal nic nedela. Potom jsem zkousel X variant, od stisknuti na RESET (to opakuje komplet cely proces znova - logicky) anebo kdyz preskladam zpatky piny, tak mi to pada na:

Error reading superblock on volume 'ubi0:rootfs' errno=-19!
ubifsmount - mount UBIFS volume

Usage:
ubifsmount <volume-name>
    - mount 'volume-name' volume
UBIFS not mounted, use ubifs mount to mount volume first!
ubifsload - load file from an UBIFS filesystem

Usage:
ubifsload <addr> <filename> [bytes]
    - load file 'filename' to address 'addr'
UBIFS not mounted, use ubifs mount to mount volume first!
ubifsload - load file from an UBIFS filesystem

Usage:
ubifsload <addr> <filename> [bytes]
    - load file 'filename' to address 'addr'
WARNING: adjusting available memory to 30000000
Wrong Image Format for bootm command
ERROR: can't get kernel image!

Coz by znamenalo, ze je ta oblast prazdna, ne?

Potom co vše přecvakáte zpět a vyndáte kartu, nasadíte paměť a spustíte?
Z toho nejsem moc moudrej…

Kartu nemusim vyndavat, ne? Staci preskladat PINy, ne?

Tak jsem jeste zkusil po tom vsem Factory reset a vypada to, ze se to konecne vzpamatovalo. Jsem v cmdline a verze je 3.18.48, nicmene tu mam stary dobry znamy problem s DNS. Uz me z toho asi jebne.

BTW radsi mam tykani teda :smiley:

Někde je tady návod co dál, zmigrovat a obejít problém s DNS.
Jednou to tu popisoval i @miska když se vydal ten upgrade NORky.
Hele poznámky k tomu mám doma, teď z hlavy toho moc nedám.
Základ asi už máš, poslední verzi v NOR.
A tykání beru taky radši, jen mi to občas ujede, v práci se nosí jen vykání… :roll_eyes:

Kdyz jsem zkusil cat /etc/turris-version tak tam bylo 3.6.5. To nechapu, takze na SD karte, kde jsem vytvarel nejnovejsi obraz je na dane URL pouze 3.6.5?

Zkusil jsem jeste teda provest:
wget https://repo.turris.cz/turris/packages/turrispackages/nor-update_6_mpc85xx.ipk
opkg install nor-update_6_mpc85xx.ipk

A potom jsem pustil nor-update, vse probehlo jak ma, dal jsem Factory reset a kdyz jsem zkusil zase cat /etc/turris-version, tak uz mi to pise 3.8.5.

Po pripojeni na 192.168.1.1 mi Foris hlasi verzi 95.9, konecne router hlasi, ze ma dostupny internet a ted uz bezi automaticke aktualizace.

Tak to vypada, ze se nakonec vse povedlo tak, jak ma. Jeste si rikam, jestli rovnou zmigrovat kartu na BTRFS.

1 Like

Určitě bych to zmigroval a hned udělal první schnapps create…
Hlavně že jsi to zvládl a chodí to…

1 Like

Příkaz nand scrub.chip -y vymaže celou nand, proto je potřeba pro vrácení pinů provést factory reset. Nemá co bootovat.
Nicméně Turris 1.1 má být již od výroby na UBIFS. Minulý týden jsem prováděl také factory, ale teda takové problémy jsem neměl. Je sice pravda, že při prvním puštění updater ve forisu zamrzl, ale nechal jsem ho běžet cca 20 minut a pak provedl v záložce údržba restart. Potom vše naběhlo a v konzoli už jen použil pkgupdate. A tuším, že před tím jsem ještě smazal opkg.lock. Nicméně mám aktuální funkční verzi.

1 Like

Ještě bych sem k tématu přidal odkaz na ten původní návod, jak na starých modrých Turrisech 1.x lze přeflashovat NOR paměť … je to odkaz na oficiální Turris dokumentaci (protože běží na WiKi technologii, má paměť a drží si svou historii)

https://doc.turris.cz/doc/cs/troubleshooting/sdcard_recovery?rev=1548320612

Třeba se to ještě nekdy někomu bude hodit :slight_smile:

UBIFS tam opravdu nebyl, alespon co jsem se dival pres mount.

Nones: no, kdyby tam byla jednoznacna fotka pinu, tak bych usetril tak bratru 5-6 hodin prace. Jinak o tom navodu jsem pochopitelne vedel.

Na mount nehleď v syslogu mám
notice kernel[]: [ 1.096943] 0x0000001c0000-0x000000340000 : "NOR (RO) JFFS2 Root File System"
A to mám Btfs na SD kartě.
Nechal jsi nějakou dobu běžet updater a poté resetoval ?

Jak nehled? PRedtim tam bylo jffs2 a ted je tam ubifs:
ubi0:rootfs on / type ubifs (rw,noatime,chk_data_crc)

V kazdem pripade, ja uz ten router vyresil davno a uz jsem ho i vratil znamemu, takze muj problem byl uz vyresen :wink:

1 Like