NAS server, nefunguje přistup hosta

Zdravím.
Chtěl bych se zeptat, zda návod na https://www.turris.cz/doc/cs/howto/nas je aktuální a funkční.
Zkoušel jsem připojit hdd, zformátoval na ext4, vše se po několika pokusech podařilo nastavit, zobrazují
se mi na síti nové složky, ale nelze zapisovat.
Hrál jsem si s tím půl dne a nic nepomohlo. Vyzkoušel jsem tedy vložit usb disk a po rychlém nastavení
dle návodu byl výsledek naprosto totožný.
Pokud jsou potřeba někde upravit práva, bylo by dobré to doplnit do návodu. Chtěl bych prozatím jen
doma na síti sdílet fotky, Samba se mi nechce kvůli tomu studovat.

Díky Petr
Zařízení Turris - RTRS01
Verze Turris OS 3.8.1

Host (přístup přes wifi guest) má mít přístup na disk ? To snad ne ! Host přístup je jen k tomu a právě jen k tomu, aby se dotyčný dostal na internet a ne do vnitřní sítě - tedy ani na lokální disky. K tomu je LAN a WAN .

Takto vypadá sdíleni flash disku, kde přístup funguje - souborvý systém exfat.

2 Likes

Podsíť pro hosty je bezpečnostní opatření, které má zajistit, aby se hosté (malware na jejich zařízení, který nemáte pod kontrolou) nedostali k vaší vnitřní síti. Pokud požadujete přístup do vnitřní sítě, tak nechápu proč se zabýváte sítí pro hosty - prostě je rovnou pusťte do vaší domácí sítě…

Díky Twinkie za návod a odkaz na stránku http://www.s474n.com/project-turris-instalace-sd-karty-a-zprovozneni-sdileni/

Osobně nechápu, proč tým Turrisu neaktualizuje návody. Základních projektů je asi tak jako prstů na jedné ruce a nikomu by neublížilo udělat funkční návod, včetně variant.

Jelikož jsem použil starší HDD, tak jsem narazil ještě na nutnost formátu do vfat pomocí: mkfs.vfat /dev/sda1
Nejsem Linuxák, ale předpokládám, že původní důvod nefunkčnosti zápisu z Win stanice byl způsoben formátem ext4.
Taktéž rozhraní Luci nenašlo po připojení disk zformátovaný do fatex přímo ve Win8 PC. Příkaz mount sice pomohl,
ale opět nešlo zapisovat.

VFAT je snad vedle FAT32 úplně nejhorší systém pro zápis. To že Vám pak fungoval na ten disk zápis je pouze tím že FAT32 ani VFAT neudržuje žádná uživatelská práva pro adresáře a soubory a umožní tak zapsat naprosto cokoliv komukoliv protože se informace o uživateli nemá kam zapsat… Problém s VFAT i FAT32 je v tom že udržuje jen dvě kopie tabulky s obsazením souborů na disku a když se poškodí tak o soubory příjdete. Na flashce se to dá ještě oželet ale formátovat disk v NASu by mne nenapadlo ani omylem protože se data na disku s těmito filesystémy snadno poškodí a přijdete o ně.

Můžu vědět na základě čeho tady usuzujete, že používám síť pro hosty?
Asi podle názvu příspěvku. Mno, nemám to na hostovi, ale na interní síti samozřejmě.
Viz.: Povolení hosté – pokud není vyplněno pole Povolení uživatelé, tak musí být zaškrtnuté.

Trochu jsem se ztratil.
Mám Turrise od 2014 a chci jej využít nyní po dlouhé době i na něco jiného než jako router.
Takže první co zkouším je NAS. Vezmu starý 500 GB disk, kde budou fotky, hudba atd.
Disk zformátovaný ve win8 se v Luci vůbec nechytal. Disk zformátovaný v Turrisu na ext4 se
připojil, ale nešlo zapisovat po síti z win ani androida.
Jediné co je pro mne nyní funkční, je vfat jak jsem psal. Jestli udržuje či neudržuje nějaká uživatelská práva mne v tuto chvíli opravdu nezajímá, protože chci funkční řešení.

Pokud “VFAT je snad vedle FAT32 úplně nejhorší systém pro zápis.”, v čem to tedy mám naformátovat, aby to fungovalo z Win? Teď jsem narazil na info, že ext4 se z woken ani nedá číst, ext3 možná číst, takže zbývá ext2?

To že Vám nejde na disk zapsat z Windows je způsobeno tím že nemáte nastaveno oprávnění write by others na adresáři kam se připojuje kořenový adresář toho disku který jste připojil a tak nefunguje ani dědění na další adresáře. Určitě jste postupoval podle těch návodů ? Pokud ano tak by Vám mělo jít na ext4 disk v pohodě zapsat i z Windows.
Zkontroloval bych příkazy ze ssh konzole :

df - hledejte něco jako mount /dev/sda1 /mnt/něco
pak dejte
umount /dev/sda1
cd /mnt/
chmod 777 něco z příkazu df tedy to je adresář který jste zadal v luci a do kterého se mountuje připojený disk

tím máte nastavena práva na kořenový adresář a můžete disk znovu připojit příkazem
mount /dev/sda1 /mnt/něco

tím by se vám měl disk přpojit a pokud máte v Luci nastavenu i sambu dle návodu a nastavena práva 777 v luci tak by mělo jít normálně zapsat z Windows nebo macu linuxu připojeného přes Windows sdílení

To co píšete že se ext4 nedá z Windows číst je nesmysl. Disk připojujete v turrisu pod Linuxem a sambou jej zpřístupňujete po síti tedy není s tím problém. Pokud byste jej připojil přímo k Windows přes nějakou usb redukci nebo připojil do Windows tak vám číst bez další instalace ovladače nepůjde to je pravda ale tak se jedná o úplně jinou situaci.
Váš problém je opravdu v nastavení práva na ten kořenový adresář, které jste neměl nastaveny a proto vám tam nejde zapsat.

Co se týče výběru filesystému dělejte si co chcete, klidně si disk naformátujte na VFAT nebo FAT ale pak se nedivte že stačí jeden výpadek proudu a můžete přijít o všechna data na tom disku. FAT byl systém ještě pro diskety z dřevních dob počitačů a i pod Windows 98 s tím byla spousta problémů tedy rozhodně doporučuji ext4 s tím že stačí opravdu ten chmod 777 /mnt/něco a zápis by měl fungovat.

3 Likes

Má pravdu, doktore… :slight_smile: