Namountování síťového NAS

Lze do OpenWRT Turrisu namountovat síťový disk (dostupný přes IP a adresář) a následně jeho obsah přes miniDLNA zpřístupnit? Lze toto řešit na úrovnit LuCI nebo musím jít přímo přes Putty do routeru?

Málo informací na správnou odpověď. Sice je dostupný přes IP a adresář, ale přes co? Přes SMB/CIFS protokol nebo AFP nebo http ? Pokud třeba přes Sambu, tak to samozřejmě jde, např:

mount -t cifs //server-name/share-name /mnt/cifs -o username=shareuser,password=sharepassword,domain=nixcraft

a kam tieto prikazy zapisat, idealne aby to bolo aj po restarte platne :slight_smile:

No tak třeba ve webovém rozhraní LUCI do Systém → Po spuštění. Uplně dole je “okno” Místní startup. Ale upozorňuji, že výše uvedený příkaz je jen vzor, musíte použít vlastní názvy(IP), název sdíleného svazku,jména, hesla a vlastní cestu do /mnt např:

mount -t cifs //192.168.1.10/mojedata /mnt/Sitovy_HDD -o username=darel,password=mojetajneheslo

…a /mnt/neco …třeba /mnt/Sitovy_HDD už musí existovat. Připojíte se třeba přes putty a napíšete:

mkdir /mnt/Sitovy_HDD

vytvoření adresáře není problém, ale mount mi vrací

mount: //IP_server/directory is write-protected, mounting read-only
mount: cannot mount //IP_server/directory read-only

Zkontroluj si prava na tech adresarich, ale ne pres standardni administraci NASu, ale pres prikazovou radku naprimo pres telnet.

Je možno namountovat i vzdálený disk přes SSHFS. Skvělá služba, jde o bezpečný mount disku. Nedá se to hodit do fstab ale když napíšeš hezký skript a dáš ho do crontabu, tak bez problému ho budeš mít neustále přístupný. Když použiješ -o allow_other parametr tak budeš moci sdílet tento disk s jinými lidmi po síti jiným službám. Jinak by si jej mohl prohlížet jen přes SSH na Turris a pohled do FS. Otázka je jaký je bandwidth mezi tebou a tím diskem pak dle potřeby můžeš ještě nastavit rsync a mít nějaké data lokálně pro rychlejší přístup.

U SSHFS je třeba ještě vyladit jednu věc. Heslo je možné buď zadat ručně nebo ze souboru pomocí přesměrování. Což není ideální, ale mě to osobně nevadí protože věřím bezpečnosti kolem toho a mám dost hardeningu aby mne to neohrozilo.

ani mne nefunguje namountovanie synolog sietoveho disku. Akykolvek prikaz z tu odporucanych zadam stale mi vyhodi > mount: mounting //IP/directory on /mnt/folder/ failed: No such device

Po nainstalovani role NAS mi ten prikaz naraz zacal fungovat. Hawk, Linux admin zo mna nebude :slight_smile: Uprimne som predpokladal ze to bude fungovat ako sucast OS.