Maximální velikost microSD karty Turris 1.x

Zdravím,
protože si nikdo není jistý jak moc velkou microSD kartu pojme Turris, tak za mě vyzkoušena:
microSD karta - “Samsung PRO+ microSDHC 128GB Class 10”
(která se dá sehnat u nás za 1000 Kč, ale u neznamého eshopu a řeším se Samsungem, zda se jedná o originál a už se to táhne skoro měsíc…)

Pokud někdo zkusí větší microSD kartu, tak budu rád, když se s námi podělí o informace. :wink:

2 Likes

A kam je píchnutá ta microSD karta? normálně čtečka do USB? nebo interně do miniPCIe?

Turris 1.x má HW čtečku pro microSD kartu, která se nachází pod RAMkou.

1 Like

Mohu jen dotaz pro upřesnění?
Podle kapacity bych odhadl, že jde spíše o microSDXC kartu, je to tak?

Ano, prozatím stále funguje v Turrisu 1.1, kde běží Turris OS 5.1.

Výborně po víkendu dám vědět jak jsem dopadl s výměnou karty SDHC 16GB-> SDXC 64GB, ale tuším, že GPARTED zařídí přenos dat zvětšení oddílů včetně přenosu UUID a nebude co řešit. :smiley:

Tak potvrzuji, že u mne Turris1.0 už funguje karta SDXC 64GB přesněji " Kingston Canvas Plus microSDXC 64GB"!
Stála pár korun rychlostně by to mělo být rozumné a je pořád rychlejší než ta co jsem tam dal při pořízení Turrise což byla SDHC-32GB, která odešla do silikonového nebe ve stavu ReadOnly, (díky velký Manitou, že jsem si ji mohl přečíst, neb záloh nečině za blba se považuji).
Dočasně jsem použil nějakou starší 16GB z telefonu, takže už jsem měl nacvičeno.
POZOR pro ty co by chtěli opisovat - nemám tam kartu pro činnost Turrise v BTRFS, ale pro jiné účely!
Z počátku jsem na ni provozoval mini NAS (a dodnes tam je pár fotek, videí ale hlavně souborů v záloze)
a mám na ní záložní skladiště logů turrise (to se to dohledávají chyby, když po restartu můžete kouknout co se stalo).

Ale pro přenos dat je to velmi jednoduché
k tomu potřeby:

  • počítač s Linuxem a naistalovaným GPARTED
  • 2x čtečka karet z toho minimálně jedna, která umí SDXC.

Pak už je to easy- počítač běží karty zasunuty!
Spustím GPARTED najdu si disk s exFat oddílem, kteý je prázdný, pro jistotu si zobrazím informace o disku, kde je uvedeno, že má msdos tabulku oddílů (u starších karet SDHC a SD totiž nebývá tabulka oddílů, ale přímo FAT32 oddíl a u nich jsem ji musel nejprve vytvořit).
Zadám výmaz exFat oddílu a přepnu se na další disk, kde jsou mé 3 oddíly u mne 1x FAT32, a 2x EXT4.
Pak už jen zadávám kopírovat (přepnout na nový disk) vložit (případně upravit velikost oddílu), pak se zadá vykonat příkazy a je to!
Problém, který jsem zaznamenal - knihovna, kterou používá GPARTED neumí upravit velikost FAT32 oddílu. Jenže u mne byl oddíl prázdný, tak jsem vytvořil nový odpovídající velikosti a abych nemusel přepisovat informace na turrisu (ten byl vypnutý) v fstab (přesněji číslo UUID oddílu) tak jsem si naformátoval oddíl tak aby na novém bylo stejné jako na starém.
(Prozradím příkaz: mkfs.fat -F32 -v -i “UUID bez pomlček” -n “label disku” /dev/sdxx <-to vidíte v GPARTED který oddíl jste si vytvořili), pak jen nechat pro jistotu GPARTED znovu načíst informace o discích a postupem výše okopírovat ty dva EXT4 oddíly, tam problém se změnou velikosti není. A UUID se přenese.
Po ukončení GPARTED vyndám karty, novou vložím do Turrise, opatrně zasunu RAM aby přesně seděla, zacvaknout položit kryta spustím napájení - a vida selftest proběhne (LEDKY si problikávají zprava, doleva) a pak hups Turris běží a kontrola přípojných bodů v Luci říká, že oddíly už mají nové velikosti.

Jen upozornění program GPARTED a všechny zde uvedené příkazy, toho hodně umí a také dovedou hodně zničit!
Tedy, kdo by ho chtěl používat, měl by mít představu jak je organizován disk, co je to tabulka oddílů a které disky máte v počítači a které jste připojili jako externí. Tedy nastudujte a pochopte, jinak riskujete, že si naděláte spíše hodně problémů.

Připomínka pro ty, kteří by si chtěli zakládat strukturu znova, tak zápis konkrátního UUID u EXT4 (asi i 2 i 3) zajistí příkaz tune2fs - U “UUID s pomlčkami” /dev/sdxx
Jinak pro ty kdo nechtějí studovat manuály, tak hodnoty UUID oddílů i labely zobrazuje GPARTED v Informaci o oddílu.

Je to dlouhé, ale předpokládám, že to co se stalo mně, byl nejspíše konec životnosti SD karty a mohlo by se to týkat i jiných, kteří tam mají kartu od začátku a vzhledem k ceně karet a ceně informací na nich by třeba chtěli raději včas dát nové neopotřebované zařízení. (On ten 1000 zápisů asi opravdu není kec a karta pak udělá pá-pá).

2 Likes