Jaký souborový systém pro NAS na Omnii?

Zdravím,
na Omnii chci rozjet NAS podle návodu z oficiální dokumentace. Na zkoušku, než pořídím HD, chci použít 8GB flešku do USB portu. Podle návodu by měla být asi předem naformátovaná, jenže unixových souborových systémů je vícero a v návodu není napsáno který souborový systém je pro toto použití nejlepší.
Prosím poraďte jakým souborovým systémem mám flešku naformátovat? Nebo si jí Omnie naformátuje sama?

Taky zdravím,
jenom né NTFS - jsou s tím prý problémy - ale řešení samozřejmě existuje.

EDIT: Má idea je taková:

  • pokud používáte SSD, Flash disk, nebo něco na tom principu - použíjte zabudovaný BTRFS formát
  • pokud ale používáte mechanický princip disku (točí se), na linuxu je vhodný EXT4 formát.

Já jsem používal k Turrisu flashku formátovanou ext4 a všechno šlapalo.

Šlapat budou všechny (samozřejmě dle jádra), ale každý formát je na něco vhodný.

Jak píšu, na vyzkoušení mám flešku, zatím s vytvořeným aktivním oddílem a čekám co mi poradíte.

To mněla být reakce na RomanHK, ještě než doplnil EDIT.

Ono už se to tu před časem probíralo
https://forum.test.turris.cz/t/formatovani-disku-pro-nas/4258
a pevně věřím, že to stále platí :slight_smile:

1 Like

jj, je to tak, jak je v článku - každý si dělá testy podle svého, formátů je habaděj, rychlosti, ztráta dat…

Každopádně - kdo zálohuje, má vyhráno…!!! Věřte, že vím, o čem mluvím.

Rozhodl jsem se pro ext4.
Jestli jsem dobře pochopil příspěvek od Pepe v odkazu od Nones, je možné formátovat přímo v Omnii příkazem:

mkfs.ext4 /dev/sdX

Je to tak?

Flešku s aktivním oddílem strčím do Omnie, v PuTTY se příkazem blkid podívám na její označení, podle toho upravím ten výše uvedený příkaz a jeho spuštěním se fleška naformátuje na ext4. Je to tak správně?

Ano, rozhodně to tak jde. Detaily jsou v těch odkazech popsané. Může být potřeba nejprve vytvořit/změnit oddíly podle potřeby (partitioning, *fdisk). Alternativně, nové verze Foris myslím mají klikátko na celou přípravu nového disku do nějakého defaultního nastavení. (Já chtěl něco nestandardního, tak jsem to moc nezkoumal.)

Jestli myslíte ve Forisu záložku Úložiště, tak tam se disk dá naformátovat na BTRFS, ale současně se na něj přesune složka /srv a kdybych jí z disku odstranil, nebo disk odpojil, asi by Omnii chyběla. Ale ještě sem to nikdy nepoužil, tak nevím jestli přesun složky po tom formátování nejde nějak zrušit. Jinou klikací možnost jsem ve Forisu nenašel.
Zkusím to tím příkazem, na flešce mám jediný oddíl vytvořený ve Windows diskpartem. Když se mi to nepovede tak zkusím najít nějaký program pro Windows, abych nemusel měnit bootování v BIOSu.

Jo, tu jsem myslel. Když oddíl máte, měl by na formátování stačit ten mkfs, jak jste psal. A pak asi budete chtít nastavit automount, dělal jsem to v luci.

Tak teď jsem si to zkusil.
Ve Windows 7 - 16GB aktivní oddíl na FAT32, strčil jsem flashku do předního USB, přes ssh v PuTTY posílám příkaz mkfs.ext4 /dev/sdb (sdb - brotože používám SSD mSATA disk, ve Vašem případě to bude mkfs.ext4 /dev/sda) - vše hotovo a můžu provést mount na nějaký cíl nebo použít průvodce “Přípojné body” v LuCI.

1 Like

To by mělo být /dev/sdb1 a ne /dev/sdb.

Ne, v /dev adresáři je sda, sdb, sdb1 a skutečně jsem poslal příkaz mkfs.ext4 /dev/sdb, vše O.K.
Ve výpisu je již sda, sdb.

root@TurrisOmnia:~# mkfs.ext4 /dev/sdb
mke2fs 1.44.5 (15-Dec-2018)
/dev/sdb contains a f2fs file system
Proceed anyway? (y,N) y
Creating filesystem with 3788800 4k blocks and 948416 inodes
Filesystem UUID: 02e11183-4691-46ce-9993-45bc28f589a6
Superblock backups stored on blocks:
32768, 98304, 163840, 229376, 294912, 819200, 884736, 1605632, 2654208

Allocating group tables: done
Writing inode tables: done
Creating journal (16384 blocks): done
Writing superblocks and filesystem accounting information:
done

To číslo na konci je identifikátor oddílu v rámci disku. Bez něj jde o disk celý. Nejspíš půjde používat FS i na celý disk tímto způsobem bez problémů, ale považuji to přinejmenším za nestandardní. Jistě se o tom dá hodně přečíst, třeba: https://serverfault.com/a/338952/344511

Dík za pomoc, jdu zkoušet.
Po naformátování se budu držet návodu v dokumentaci, tak to snad zvládnu a NAS pro LAN zprovozním.

Ah jo, už zase nemohu editovat - už jsem použil volné sloty pro editaci.

Chtěl jsem dopsat, že si ještě můžete povšimnout f2fs - ano, to je zase jiná flashka - ale stejně se chová, jako ta, co jsem si naformátoval z fat32. Ono se asi takto dá formátovat celá, a pak samozřejmě přídete o zbyle partition, sdb1 je jasně alokovaná partition.

Dík za vysvětlení. Říkal jsem si co to f2fs je.
Flešku mám na tento pokus a je prázdná, tak o žádná data nemůžu přijít, ale děkuji za upřesnění.

Předem se omlouvám, ale ještě jednou musím otevřít toto téma - hodně uživatelů se ptá, jestli je dobře /dev/sda nebo /dev/sda1 ? Tak jsem si to sám zkusit (ve verzi 3.11.2)

Tlačítko ve Forisu vytvoří formát BTRFS na disku /dev/sda (interní mSATA) - zde teda vidím nestandardní problém už ve Forisu a někdy se po restartu ani neprovede autostart služby srv, musím jít do služeb v LuCi a tam povolit autostart.