Jak manualne nainstalovat TOS 5 na modrak

Na modrém 1.1 s btrfs jsem zkusil aktualizaci na TOS 5 přes forris a dostal jsem se do stavu, kdy to nefunguje. (podle diod vypadá, že běží, ale nejde se pripojit, nedává DHCP adresy )
Protože na routeru mám určitě zbytky všech možných starých pokusů, napadlo mě, že by bylo nejlepší udělat čistou instalaci a radši i použít novou SD kartu.

Je někde k dispozici image TOS 5, který bych rozbalil na novou SD kartu, vyměnil ji v Turrisu a měl verzi 5 v čisté instalaci ?

Díky

Ahoj, včera jsem se dostal do stejného stavu. Router při migraci dojde do nepoužitelného stavu /zkoušeno 2x s čistě nainstalovaným a aktualizovaným turrisem/.

Muj postup na opravu byl:

  1. stažení img na sd kartu a rozbalení pomocí Win32DiskImager:
    http://217.31.192.101/openwrt-repo/turris/sdcard-rescue/sdcard.img
  2. instalace SD karty pod RAM modul, přepnutí switchů SW1 do stavu 011 010
  3. pomocí seriového portu jsem zkontroloval instalaci
  4. vyjmutí SD karty, změna switchů SW1 do stavu 110010
  5. restart podržením tlačítka na zadní straně
  6. router “funguje”, ale nelze aktualizovat, je nutné přes seriovou linku provést:
wget http://217.31.192.101/openwrt-repo/turris/packages/turrispackages/nor-update_6_mpc85xx.ipk
opkg install nor-update_6_mpc85xx.ipk
nor-update
  1. znovu provést restart pomocí tlačítka na zadní straně
  2. router naběhne do funkčního stavu, znovu projít nastavení a aktualizovat

Snad to pomůže.


Jinak teď vyzkouším instalaci z větve HBS pomocí schnapps dle návodu v topicu:

Diky.

Ja jsem zkusil podrzet reset a udelat factory reset. Tim jsem se dostal zpet na NAND a slo se prihlasit.
Router se updatoval na posledni verzi rady 3

Potom jsem musel znovu provest migraci na btrfs https://doc.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration

Nasledne jsem pouzil tebou zminene instrukce na posledni verzi z medkitu
wget https://repo.turris.cz/hbs/medkit/turris1x-medkit-latest.tar.gz
schnapps import -f turris1x-medkit-*.tar.gz
schnapps rollback factory

restart (nesel vyvolat softwarove, musel jsem kratce zmacknout reset)

po restartu uz nabehla verze 5, plno updatu a restart. Ted to vypada uz na prvni pohled ok. Musim jeste nastavit sit, wifi, …
Stejne chci vymenit SD kartu za novou, tak zkusim naklonovat a snad to projde. (Kdyz ne tak opet cely postup)

1 Like

Jen pro info. Zkopiroval jsem SD kartu na novou a roztahl BTRFS oddil na celou kartu (puvodni 32GB a nova 64 GB). Po restartu Turris nabehl, ale nefungoval Schnapps. Asi 15 minut jsem nad tim badal, ale pak jsem jednoduse znovu udelal tovarni reset, znovu nabehlo s TOS 3, ten se opet updatoval na posledni verzi rady 3, Potom migrace na BTRFS a stahnuti TOS 5.1 z medkitu. Uz bych to asi zvladl i poslepu :slight_smile:

Kdyz to zvladnes i po slepu, tak klidne muzes prijet do Kromerize na kafe a pritom provest update na 5, me se to nedari, a tak sem skoncil na posledni 3 :wink:

Škoda, že jste se neozval v létě, šel jsem okolo.

Na kafe ke mne = Anytime, kdykoli. Nemam s tim nejmensi problem.

Kde se zaseknes?

  1. Posledni verze 3, updatuje se obvykle samo
  2. Migrace na btrfs
    zastrcit SD kartu pod pametovy modul
    pripojit se pres ssh root@adresa turrisu
    opkg update
    opkg install turris-btrfs
    btrfs_migrate
    reboot
  3. natahnuti verze 5
    opkg update
    opkg install wget
    wget https://repo.turris.cz/hbs/medkit/turris1x-medkit-latest.tar.gz
    schnapps import -f turris1x-medkit-*.tar.gz
    schnapps rollback factory
    reboot
    pockat, me se to nevyplo, tak kratce zmacknout reset
  4. Ted je tam veze 5 v tovarnim nastaveni, takze se vsechno musi nastavit znovu a ulozit heslo
2 Likes

Hulín zdraví :smiley:

Ale opravdu na tom nic není :wink:

Jakou vyhodu poskytuje TOS 5 na modraku oproti TOS 3? Ze bych to taky zkusil :slight_smile: Vyuzivam ho jen jako prosty router, nic specialniho na nem neprovozuju.

Verze 5 ma o ctyri roky novejsi softwarovy zaklad. Myslim si (a nejsem z NIC, tedy jen spekuluju), ze podpora na verzi 3 nekdy v dohledne dobe skonci.
Dale jdou do verze 5 dohrat novejsi verze vseho mozneho. Podle me neni nad cim uvazovat. Pokud je mozne bez problemu updatovat, ucin tak. Pokud mozne neni, tak zustan dokud to pujde na 3.

Já mám jiný názor. Pokud Vám všechno vyhovuje, počkejte na automatickou migraci ve formě další budoucí aktualizace.

1 Like

Souhlasím s @viktor. Neaktualizuj nic, co funguje. Pokud se nejedná o čistě bezpečnostní aktualizaci.

K tomu jenom drobna poznamka. Me ta aktualizace pritekla sama (HBS) a automaticka migrace neprosla dobre. Dokud je migrace na explicitni potvrzeni, tak je to ok.

Automatická migrace z TOS 3 na 5 se teď sama od sebe nespustí. HBS je TOS 5, TOS 3 je 3.11.

Moje chyba - videl jsem tu aktualizaci ve forisu a odklepl jsem ji. Kazdopadne uz mam hotovo, jsem na TOS 5 a ocekavam dalsich 5 let, aniz bych na to musel sahnout.

Nestezuju si, naopak si myslim, ze CZ NIC dela super praci. Jednou za pet let ma router narok se zakuckat. Ktere jine zarizeni vydrzi tak dlouho a stale ma dost vykonu a aktualizuje se samo. (muj byl expedovan v rijnu 2015).

1 Like

Obávám se, že TOS 5 pět let nevydrží, ale další aktualizace OpenWrt by měly probíhat s větším akcentem na kompatibilitu. Ať už jakkoliv, aktuální výhled na konec podpory stávající verze 19.07, na níž je TOS postaven je leden 2021.

Dobry den , mohl by me nekdo za uplatu nainstalovat na 1.x modraka aktualizaci . Ja nan nic nesaham a hazi mi to ruzne chyby napr . Chyba z 14. 03. 2021 21:21:37

Updater failed:

unreachable: https://repo.turris.cz/turris/lists/base.lua: The requested URL returned error: 502 Bad Gateway
Mam : |Verze Turris OS|3.11.23|
| — | — |
|Verze jádra systému|4.4.199-f90a52a6230ecb072f657fce5aebd444-1|

Posledni dobou mam mikro vypadky a take download/upload jede na maximumum 300/20 a pak postupne rychlost klesa az se uplne vypne internet a restartuje se turris sam od sebe.

Modem mam od UPC Epc3208, kabelaz vymenene za novou.

Turris ma system na pametove karte.

Jsem z Kladna prijel bych nekam pobliz . dekuji vsem za ochotu

Dobrý den,

ta notifikace je stará 10 dní a v tomto datu (14.03. 2021 od 21h do 23h) se process apache2, který běží na jednom z našich serverů zasekl a neodpovídal díky čemuž byl náš repositář krátkodobě nedostupný. Chybu se nám podařilo v ten samý den vyřešit. Omlouváme se za způsobenou notifikaci a přijali jsme opatření, aby se to již neopakovalo.

Mohu se zeptat jak tu rychlost měříte? Používáte QoS při stahování větších souborů, tak aby jeden počítač nezatížil veškerý síťový provoz v rámci jedné sítě? K restartování routeru by nemělo docházet.

Dekuji za odpoved.

Priznam se ze vubec nic na routeru nenastavuji protoze tomu nerozuim. A anglicky neumim.
Opravdu jsem s turrisem spokojeny a hlavne se citim bezpecne. Nechci ho menit .

Jen dodam ze mam pusteny jen jedeno PC takze na siti nic jine nejede krome jednoho mobilu.