ISP ceny za IP adresy, apod

Takhle je to asi v každém oboru, ne?

Bohuzel, ja mu pisi nepritomen. Ale ceny moc pekny.
Mame jen optiku od Cetinu, max. 1000/100. Optika je FTTB, takze ve sklepe je switch a po baraku rozvod UTP. Kdysi jsem mel O2, neplanovane vypadky byly kazdy mesic neco. Vzdycky jsem nechal udelat tiket, ten mi zavreli bez vysvetleni. Po delsim popotahovani mi bylo sdeleno ze to byl vypadek proudu. Ale nevim kde, u nas v dome urcite ne. Pak jsem presel k 365internet za temer polovicni cenu, vypadky zadne. A nedavno, prave kvuli IPv6 k Metronetu. Vypadny zatim zadne…

Ja ti nevim, prijde mi ze takovy nezajem a ignorace o veci za ktery platim nemaly penize, v jinych oborech snad neni. Treba u reznika - lidi jsou ochotni diskutovat a hadat se, jakej kousek masa chcou a toto ne a tamto ne a tamdle je kosek skaredej… Nebo v Tesku jak se [nekteri] pul hodiny prehrabujou v pomerancich aby vybraly nejaky nejlepsi…

Tady v Brne, optika Cetin, provider Metronet, ping do NIXu, Cloudflare, Seznamu, vse 6ms stabilne

Protože jde o drobné a je jen na nich, kdy a jak budou pokračovat nebo to ukončí. Pokud budou řešit např. opravu auta (a nebudu o tom nic vědět), klidně dají nemalé peníze jen, aby mohli dál jezdit a nemuseli se hádat a auto převážet jinam.

ty máš u starnetu veřejku zdarma?? mě ty k***y cálujou za IPv4 kilo měsíčně a v6 nemám vůbec

Nemám a ani to nepíšu. IPv6 by měli mít u Starnetu prý všichni automaticky (veřejnou neměnnou /64), napsal bych jim na podporu pokud nemáte. IPv4 zdarma má kolega, ale mně osobně to přijde jako plýtvání (pro většinu lidí) – uvidíme jak dlouho to v nabídce zdarma vydrží (ostatně to xDSL je jistě taky výrazně dražší než 250/měsíc, alespoň okolo 100Mbps rychlosti).

A prosím, nadávky tady vynechávejte.

1 Like

Kdybych takový příspěvek napsal já, už by byl smazaný.

Tady si myslím že stačilo to jedno slovo zcenzurovat. (To jsem mohl udělat i sám, jen mě to hned nenapadlo, ale autor to stejně udělal rychle.)

1 Like

Jsem rád, že je to vyřešené. Aby tento příspěvek nebyl úplný offtopic, právě jsem se dozvěděl, že můj poskytovatel začal nově podporovat, resp. nabízet IPv6 pro stávající GPON připojení.

Po svátcích se na něj obrátím a pokud by mi zdarma nabídl alespoň /56 blok, nahradil bych 6in4 nativní adresou a zároveň si tak zkrátil latenci ze šesti ms na dvě.

Nahodím otázku do diskuze.

Proč si myslíte, že se účtuje poplatek za pevnou IP?

Dle mého názoru s pevnou mají méně práce z důvodu logování. U IPv6 navíc s tímto odpadá problém s množstvím.
A účtování s cenou za IP postrádá smysl.

U IPv4 mi poplatek za veřejnou adresu smysl dává (ať už je pevná nebo ne), protože už jde o zdroj se kterým se bude muset šetřit. (Detaily nedostatku adres třeba tady.)

A jaký je rozdíl mezi dynamickou a pevnou? Tam prostě IP bude a je jedno jaká, ISP ji stejně musí logovat.

1 Like

Netuším jak tohle mívají ISP zorganizované.

Takže vlastně jde jen o peníze. Uškudlili jsme na V4, tak to zkusíme i na V6.

Nedej bože, aby na jedné IPv6/64 měli poplatek za ip :smiley:

Nechápu důvod toho DHCP za poplatek :frowning:

Jak říkáš, jediný důvod je $$$. A když to zákazníci žerou, tak proč by to nedělali. Když vidí že operátoři kteří si účtují každý prd extra, mají víc zákazníků než ti kteří si to neúčtují.
Jako jak může Vodafon účtovat volání po minutách. Jako kdyby v tesku účtovali rohlíky po 10. Vezmeš si 2, zaplatíš 10. Vezmeš si 11, zaplatíš 20. A zase - proč by to VF nedělal když vidí že zákazníci neodejdou. Kdyby mě v práci platili 8 hodin denně, bez ohledu na odvedenou práci a čas, tak tam budu hodinu denně a šmytec…

Mě třeba na podobnou otázku ISP sdělil, že si za stejnou měsíční cenu veřejnou IPv4 adresu sám pronajímá. IPv6 blok by dle mého názoru měl být zdarma a automaticky nebo za jednorázový symbolický poplatek, pokud bychom chtěl argumentovat tím, že většina uživatelů ani neví, k čemu je dobrý.

Někoho by možná mohl zajímat dnešní článek o xDSL Terminátoru od CETINu, což je zařízení k routerům Turris jako dělané.

2 Likes

Za předpokladu, že následující není pravda.