Funguje nějaký VDSL2 SFP modul s našimi operátory?

PING VDSL2 modem stav… Nejaky pokrok

Zdavím testery, máte nějaký posun ? Přemýšlím o takovém modulu už rok…úspora místa, jednoduchost, snad lepší zisk. Padalo mi spojení se Zyxel VMG1312-B30B každý den. Tak jsem dal Zyxela do bridge s Mikrotikem, kde v mikrotiku se vytáčí spojení. Výsledkem je internet na měsíce bez výpadku, tedy dokud jde elektřina :slight_smile:

Jsou z testovani nejake zavery / poznatky prosim? Diky, zdravim.

1 Like

Já se opět i přes objektivně komplikované testování modulů v praxi přimlouvám za zveřejnění kompatibilního seznamu modulů u nejčastěji používaných technologií připojení u nás jako je např. xDSL, DOCSIS, GPON aj.

Také jsem zvědavý, jestli je nějaká šance zbavit se DSL modemu (ač v bridge mode) úplně a využít tak SFP modulu k tomuhle účelu.

rozhlížím se po náhradě zastarávajícího VDSL routeru ASUS a router od operátora a za ním další, tzn. dvě blikající krabice dělající víceméně to samé (prosím berte s velkou rezervou), 2x připojení do el. zásuvky asi nekousnu, i když se mi Omnie líbí. Za nějaké funkční a ověřené SFPčko bych si byl ochoten i připlatit, věřím, stejně jako většina zde.

S Mikrotikem uz od 3/2018 pouzivam SFP-VDSL2-Modem (Telco). Stabilní připojení, nepadá, jsem cca 900m od dslamu a jede mi to 40Mbit. Kupoval jsem to v DE (zde), protože tady to nikdo neprodává. Cena byla €78 za SFP modul + €12 doprava. Jedniný “problém” je, že to docela topí. Odhadem tak přes 50 stupňů.

Moje zkušenost je, že moduly fungující s Mikrotikem bohužel nutně nemusí fungovat také v Omnii.

50 stupnu je docela hodně. Ale co jsem zjištoval je to běžné, čistě optický sfp je obvykle chladnější.
Trošku škoda, že omnia nemá na SFP DDM, tak jak to bývá i u docela levných switchů.

Upřímně, já šel do toho modulu úplně naslepo, protože prodávající mi řekl, že to mají vyzkoušené jen s něměckými poskytovateli. Trošku se to bránilo, ale nakonec jsem to zlomil. Bylo potřeba nastavit natvrdo 1Gbit na portu, když to bylo Auto, tak to nefungovalo. Pokud by to někdo chtěl vyzkoušet, tak bych to možná mohl na pár dnů půjčit na zkoušku, protože to mám na backup lince.

Ano, optické i metalické 10Gbit moduly, co tu používám jsou v pohodě. Tohle je prostě “topení” a člověk se může i spálit. Přemýšlím, že k tomu zkusím dám nějaký pasiv. Ono to asi z 1/3 vykukuje z toho sfp slotu, tak by to možná pomohlo.

Zdravím, bylo by možné poslat nějaké detailnější informace o tom jak to provozujete jak to ve skutečnosti chodí atd? Zvažuju zřízení DSL linky jako BACKUP k WISP lince co mám teď, a zvažuji rychlost DSL 100 nebo 250Mbit, máte to v turrisu nebo v mikrotiku? Díky moc.

Také zdravím. Používám to v Mikrotiku hEX PoE (RB960PGS). Do října minulého roku jsem to používal jako primární připojení k internetu a sloužilo to jako přímá náhrada Asus dsl-ac68u a před ním VMG1312-B30B. V rychlosti oproti uvedeným routerům jsem žádné zpomalení nepozoroval. Rychlost byla těch 35-40Mbit (Cetin mi ukazuje na mé adrese maximum 20Mbit). V říjnu minulého roku jsem přešel na jíného poskytovatele (120/20) a protože mám s původním poskytovatelem smlouvu na 2 roky a ta končí letos v dubnu, tak využívám VDSL jako záložní linku. Spojení je stabilní a nepadá. Sem tam občas asi provedou nějaký restart na DSLAMu a tak vidím na MT že byl “link down”, ale jinak stabilita spojení srovnatelná s výše uvedenými modemy/routery. Nevýhoda je, že MT přímo tento SFP modul nepodporuje a tak není vidět, co se na lince přímo děje. Je vidět jen výrobce SFP modulu a myslím i vzdálenost od DSLAMu. Na SFP jsou akorát dvě diody. Jedna oranžová (napájení) a druhá zelená, která signalizuje stav na DSL lince (pomalé blikání - hledání DSLAM, rychlé blikání - sync s DSLAM, svítí a poblikává - link activity). Bohužel nevím, jaké všechny profily ten modem podporuje. Kupoval jsem to vyloženě na blind, protože jsem se na nějakém fóru dočetl, že by to mělo podporovat většinu profilů poskytovatelů v Německu a dodavatel mi na dotaz zda to bude fungovat i u nás sdělil, že s největší pravděpodoností ano. Jestli se dá nějak aktualizovat FW nevím, nepotřeboval jsem to, vše mi funguje. Pokud máte nějaký konkrétní dotaz, tak se ptejte. :slight_smile:

Moc děkuji za informace, dozvěděl jsem se, že z největší pravděpodobností není profil 35b pro 250Mbit podporován, nicméně jsou to velmi zajímavé informace. Ještě jednou děkuji.

Moje zkušenost je bohužel taková, že SFP použitelná v Mikrotiku ne vždy fungují také v Omnii.

Tohle vlákno je taková “červená nit” celého fóra. Chápu že VDSL je tak trochu magie, navíc celkem dynamicky se měnící magie. Ale přesto nechápu to ostentativní mlčení CZNIC na tohle téma. To je to opravdu tak složité, otestovat alespoň pár těch dostupnějších SFP VDSL modulů na trhu? Když už nic jiného, tak alespoň jako prozkoumání slepé uličky a dát uživatelům jasně vědět “tudy ne, přátelé”.
Nemyslím že je to zase až tak okrajové téma. Omnia i MOX mají SFP slot z nějakého důvodu a určitě více vlastníkům Omnií a MOXů vede domů internet přes VDSL než přes optiku nebo ethernet.

1 Like

Just hypothetical question. Does Omnia need VDSL module at all?

I mean if it is open source and driver of WAN is open source as well, it should be possible to hack wan driver and read and write raw data, filter it by CPU and emulate module by software.

This way, Omnia VDSL support would be only software update.

Would it be theoretically possible?