Formátování disku pro NAS

Chci použít 512GB SSD v miniPCIE slotu jako malý NAS, nicméně návod na https://www.turris.cz/doc/cs/howto/nas začíná namountováním disku, před tím ale potřebuji disk nějak naformátovat (a ještě před tím vytvořit partition) - jaké nástroje na to použít a jaký filesystém použít?

Určitě bych použil ext4 a naformátujete ho pomocí:

mkfs.ext4 /dev/sdX

tzn. bude vypadat nějak takto: mkfs.ext4 /dev/sda2

Více zde: Partitioning, Formatting and Mounting Storage Devices [Old OpenWrt Wiki]
Případně se to řešilo i v anglické části: Added a HD on USB how to format it - #3 by qxstyles - Omnia HW problems - Turris forum

Pro sdílení disku bude potřeba Samba a nebo potom NFS.
Je problém s tím, že NFS podporuje jen nejvyšší verze Windows 10 (Education, …) a proto se používá Samba, která je dostupná všude. Z počátku můžete mít problém nastavit obě služby najednou. Najde se někdo, kdo Vám to nedoporučí, protože se to většinou pere s právy, ale to se nastaví jednou a už je od toho klid.
Problém je, že Samba může být ve Vaší síťi pomalá a naopak NFS je jistota.
Jestli se nepletu, když jsem to řešil já zhruba před půlrokem, tak samba na linuxu dokáže vytížit jen jedno jádro a rychlost není taková, jaká by měla být. Proto mi běží obě služby najednou a mam od toho klid. :slight_smile:

A když koukám na autora článku, tak musíte napsat na podporu o doplnění a zlepšení článku.
Kdybych článek napsal já (v komunitní wiki jich pár je), tak bych zpětnou vazbu jistě ocenil a snažil bych se článek upravit podle feedbacku.

Ještě bych doplnil @Pepe … pro vytváření partition volte samozřejmě starý dobrý ozkoušený fdisk.
Jinak s formátováním na filesystém ext4 samozřejmě souhlas … jsme přeci jen na Linuxu :slight_smile:
Co se týče revize dokumentace o NASu … na to už jsem před časem na podpoře před časem upozorňoval (hlavně na drobné odchylky návodu od reality hlavně kvůli změně verzí firmware routeru mezi současnou a tou, která byla aktuální v době psaní návodu na NAS … tedy cca 3 roky zpět).
Bylo sděleno, že s revizí starších návodů (včetně toho zmiňovaného na NAS) se počítá.

jestli chces pouzit SSD urcite nedej na radu kolegy a dej tam BTRFS, ktery je flash-avare filesystem

Já ti nevím. Např. tyto dva články doporučuji ext4

Samozřejmě se najdou i články, co doporučí btrfs:
http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/399334

Asi bych to uzavřel tím, že:
Záleží prostě komu, co vyhovuje.
Oba dva file systémy podporují TRIM

OT:/
Já třeba na svém NASu (nikoliv na Turrisu) provozuji ZFS, které co jsem četl se moc nedoporučuje na OpenWRT kvůli nárokům (hlavně RAM)