[FLAME] Jak bych Turris dělal lépe

Páni, kde v sľuboch v kampani je napísané, že to bude stabilný funkčný router s ktorým bude drvivá väčšina geekov spokojná? no nikde predsa :smiley: :smiley: :smiley:

za 100 000 USD máte zahájenie výroby, to je akože OK, vývoj dosky niečo stojí, management okolo, logistika… atď atď, dobre poďme vyrábať. Vyrobíme router ktorý predáme za približne päť až desaťnásobok výrobnej ceny. Vývoj máme zaplatený, ostatné je čistý zisk.

za ďalších 50 000 USD povieme výrobcovi, aby použil iné farebné plastové granule za rovnakú cenu (ešte nemáme navyberané na plechový kryt), čistý zisk

za ďalších 50 000 USD “vyvinieme” mobilnú aplikáciu, nevadí že nič nevie. Sľub sme splnili. Zisk 40 000

za ďalších 50 000 podporu pre RasPi, ok, pravý geek sa poteší, kvitujem

za ďalších 100 litrov monitoring siete a rodičovskú kontrolu… hmmm… za monitoring siete dáme programátorom tak 10 000, rodičovská kontrola pre bežného pololaického užívateľa je kde? Zas to pekne cinkne v peňaženke

za ďalších 100 000 USD záruka predĺžená o jeden rok. Mašinka je vyrobená dobre, súčiastky fungujú, prečo nie? zisk 80 000. Dva roky sú dané zákonom a v tom treťom roku sa pokazí nejaké percentíčko…

za ďalších 50 tácov nebudeme volať Xin-Liovi aby chystal formu do vstrekolisu ktorá môže stáť tak 20 000, ale nakúpime 0,3mm plech, poohýbame, nastriekame len zvrchu a užívateľovi dáme hodnotnejší (a lacnejší) dekel (farba nehrá rolu)

50000 za jednoduchú konfiguráciu OpenVPN - ok, pre niekoho jednoduchá, pre niekoho nie, programátorom desinku…

ďalších 50 za meranie priepustnosti detto…

50 za offsite backup… už radšej bez komentára

STOTISÍC za 4 15 minútové videá… za to si kúpim celú TV Novu, deti moje… Zisk 99000 USD

a stovku za 4 GB emmc naviac pre každého, no bingo… ozaj, koľko to u číňana stojí?

Ako ste si ráčili všimnúť, nikde nie je napísané, že sa jedná o stabilný odladený router, ktorý prináša užívateľovi viac radosti ako starostí. Napríklad ako TP LINK za 20 eur, ktorý pichnem do zástrčky a ide kým nezhorí čip… Ja chápem, že sú aj iné veci o ktorých som nepísal, ako “bezpečnosť” alebo čo to má byť, ľudská práca vývojárov niečo stojí, ale máte tam čistý cash jeden mega, a za to by sme snáď mohli dostať trošku tej radosti, keď sme vám každý jednou zakúpenou Omniou ešte prispeli do kešene…

teraz mi môžete dať doživotný ban.

2 Likes

Děkujeme za zprostředkování pohledu, jsme rádi za každou zpětnou vazbu a bereme si ji k srdci.

Počítání nákladů a výdajů od boku není předmětem diskuze, ale pokud máte zájem o důležitá fakta, tady jsou:

  • Z vybraných penež na crowdfundingovém portálu neobdrží její iniciátor nikdy 100% (až na vyjímky charitativních a dobročiných portálů).

  • Nejdůležitější je však to, že práce ani na projektu Turris, ani na Omnii není ukončena.

  • Kampaň nám pomohla rozjet výrobu HW (prvních 8000ks), nyní se plánuje výroba dalších 5000ks Omnie.

  • Vývboj SW stále běží. Nekončíme, stále pracujeme, vylepšujme a nevybíráme žádné předplatné apod. Až splníme všechny “stretch-goals” z kampaně? Také nebudeme končit a budeme vyvíjet dál.

Bany nerozdáváme. :relieved: Pouze kdyby někdo vysloveně chtěl. :skull:
Máme rádi i občas oponující část naší komunity. Ne vždy se povede vše a díky komunitě jsme tam, kde jsme. Díky ní se dokážeme posouvat mnohem lépe a rychleji, než ostatní.

Routeru zdar! #WeBelieveInOpenSource

4 Likes

Jen bych podotknul ze ty pocty vybranych penez nerikaji ze CZ.NIC dostal tolik penez za featuru, ale dostal tolik za ktere nakoupil soucastky a vyrobil routery a poslal je do sveta a jeste navic k tomu slibil vyrobit featury.

4 Likes

Z tohohle pohledu bych byl na CZ.NIC hodný a přívětivý … myslím, že v kampani a jejím zvládnutí udělali velký kus dobré práce. A teď pokračují dál v podpoře a rozvoji … což už občas drhne, ale také to někam postupuje a tím se projekt vyvíjí a posouvá dál.

2 Likes

pozri, je to predsa úplne jedno :smiley:

pri získaní 100 000 ste sľúbili vyrábať router, OK, stalo sa, to je fajn :slight_smile:
ale nemôžeš tvrdiť, že ste na to minuli jeden a štvrť mega (mínus niečo o čom hovorí Václav)
a tie ostatné veci ako featury budete dorábať neviemkedy neskôr… to predsa nie je voči užívateľom fér.

Podľa môjho skromného názoru ste mali na výrobu prvej várky použiť naozaj len tých 100 000 bubákov, a nevyrobiť 8000 softwarovo nestabilných kusov, ale mohli ste zamestnať o 50 developerov viac a vyrobiť len 1000 kusov. Ja tomuto projektu naozaj fandím, ale vlečie sa to pridlho. Featury pribúdajú, ale problémy nemiznú, len sa vlečú s vývojom, a jedného dňa sa stanú featurou…

Veď celé to stojí na software

3 Likes

hej, kukal, v plnom configu 230 dolárov? myslím že je to o tretinu menej ako T.O.
Ale to je jedno, ClearFog (pre niekoho FROG) by som si nekúpil, som local patriot SK-CZ a do projektu som vkladal väčšie nádeje. Potrebuje to ešte rok-dva aby to dozrelo…

EDIT EDITU :smiley: :smiley: :smiley: : to je predsa jednoooooo… mňa ClearFog ani Frog nezaujíma :slight_smile: venoval som mu 2 minúty svojho času

Já tomu stále nerozumím. Nedalo mi to neodpovědět a váhal jsem delší dobu, zda k té odpovědi něco nenapsat.

Jak má uživatel zjistit, že funkce XY není určena pro end usery? Máme snad věstěckou kouli?
Naopak bych byl rád, když by byla někde zmíněna hlavní výhoda toho přesunu do /foris
(od čeho je changelog, kde tam stejně podle mého chybělo pár věcí pro Turris 1.x?)

Vyjádření k trollovi sice hezké, ale kontraproduktivní. Kdo si chce rýpnout, ten si rýpne i tak a je hlavně vidět, že uživatel byl v době psaní dost rozzuřený a já bych to třeba nechal bez odpovědi, co už.
I na rootu se najdou jedinci, cose tam vyžívají v diskuzích, když se objeví slovo “Turris” a většina lidí si rýpne do SW, komunikace a pak řekne nakonec, že si radějí koupí APU2 od PC Engines.

Myslím si, že patřím k té části “oponující části komunity”, ale proč bych nemohl nevyjádřit svůj názor, když se mi něco nelíbi a naopak by se to dalo řešit jinak? Naopak se snažím něco dělat s wiki.

Spíše by mě zajímala reakce Turris teamu na naší diskusi s @Nones ohledně feedbacku (např na testování RC) a vyjádřil se taktéž k naší diskusi uživatel @pav , ale to bylo “dá se říct i záhadně” přeskočeno?

Nebaví mě tady furt psát ty stejné s prominutím kecy, že ta komunikace Turris teamu stojí za bodu mrazu a je to snad i horší než to bylo (krom emailu tam mam jenom samé pozitivní zkušenosti) a byl bych rád, když už by se sakra zlepšilo i tady :slight_smile: Např. uživatelé též zajímá, kdy se zaktualizují všechny balíčky v TurrisOS.

//EDIT1: To si piš, že jsem byl rozhněvaný po tom updatu. Ale obvinovat CZ.NIC, že to je předražené by mě nenapadlo :slight_smile: Ale tajně doufám, že se ty automatické updaty zlepší (po každém updatu), ale změna zatím žádná.

//EDIT2: @linomaniac Koukal ses kolik stojí ClearFrog? Skoro až identický router jako je Turris Omnia (psal jsem to aji do AJ sekce s tím, že ClearFrog má lepší podporu v LEDE a má i podporu Armbianu) i mě a ostatní zajímá, kde to vázne a proč tam ta podpora není… :confused:

//EDIT3: Doopravdy? Jak to počítáš?
https://ctrlv.cz/gCqe + wifi karty + antény a jsi na stejné ceně.
Taky nezapomínej, že DPH také dělá cenu. Ani nevím, jestli to má 2GB RAM, ale prodloužení záruky o 1 rok též udělá něco s cenou. Prostě SoC použitý v Omnii je dost drahý a pokud mě někdo teď opraví, tak budu rád, ale Omnie byla levnější, ale čím méně bylo kusů k dispozici, tak se navýšila cena, aby to uspokojilo poptávku.
Navíc, co vím, tak navíc RAM o něco zdražila. Taky by si vydal router na kterým by si prodělal? Asi těžko…
O dost levnějším bratříčkem (bavíme se o SoC) je použitý v routeru EspressoBin. A když by si raději napsal, že by bylo levnější postavit PC než je Omnia, tak proti tomu bych nic neměl a došly by mi argumenty. Protože to zkrátka levnější a výkonnější je, ale musíš se o to starat. Sice to žere víc wattů, ale tady se o ti o aktualizace stará Turris team.
Ale jak jsem psal, tak se to dá řešit též tím Apu, kde jede tuším pfsense(?)

1 Like