Druhy Turris Omnira v siti aneb jak jsem si vzal do parady kamaraduv router

Kamarad nebyl porad spokojen s ruznymi aspekty TurrisOS a vubec se porad s necim nemohl poradne poprat. V pravde chtel opravdu ujete pozadavky. Doslo to az tak daleko, ze se ho zbavuje a dal mi ho na cas na hrani.

Prvni zadrhel, jak router zapojit do stavajici site, bez rozpojovani pripojky. Po par pokusech mi doslo, ze fakt musim naprimo kabelem a ne pres lanku. Nastesti pracovni laptop ma dve wifi, jednu lanku.

Spusteni wizardu naprosto v pohode. Pripraveni wifin (propojeni pres wifi do aktualni lanky , na dve kliknuti), automaticky nastavena zona a routovani. Super. Takze probehl nasledne update na posledni verzi TurrisOS.

Doinstalovani par nastroju, nakopnuti dvou lxc kontejneru. Taky v podstate bez problemu.

Instalace vsftpd/ngircd celkem uspesna, vcetne nastaveni ssl/tls. Chvilka tuneni configu pro obe sluzby. Pak uz slo overit ze to funguje (coz chvilku zabralo protoze winscp proste hazi chybu, filezilla prosla v pohode). Rychlej setup screenrc, irssi. Nastaveni profilu/aliasu/bashrc atp…V podstate copy/paste z prvniho routeru.

Pak prislo na pretres openvpn pres foris. S podivem vse napoprve (dobra napotreti) probehlo okej. Ze jsem to same zvopakoval na prvnim routeru (po predchozim schnapps create). A tam uz to napoprve proslo. Generovani CA, user configu. Click-and-go-style. Overeno nasledne na win a android zarizeni, ze to facha jak ma.

Rychle odmazani predchozich manualnich zasahu do firewallu a jeho pravidel. Zruseni stare vpn zony, cistka v traffic-rules sekci a zruseni custom-rules uplne.

Kazdopadne, drtivou vetsinu veci jsem odbavil pres Foris pripadne pres Luci. Specialitky pak pres prikazovou radku. Nebylo to uplne trivialni, chvilku to zabralo.

Diky Turris teame :slight_smile: . , slusna prace.

PS: a ted si ten druhej asi od kamarada odkoupim, kdyz jsem nad tim prosedel jednu noc.

4 Likes

A k čemu vlastně ten druhý turris bude?

Další Turris se vždycky hodí :rofl: Třeba pro pokrytí další části domu, jako záložní v případě nepovedených pokusů s hlavním Turrisem a hlavně na hraní :upside_down:

1 Like

Pravdepodobne bude pouzit v jednom audio studiu/internetovem radiu.

1 Like