DNS resolver debuging

Občas se mi stane, že požadovaná webová stránka se nenačte, je to circa 1x denně. Reload nefunguje. Pokouším se vytvořit podklad pro analýzu a spustím /etc/resolver/resolver-debug.sh start. Při následném reloadu se na 95% stránka načte. Pak dám /etc/resolver/resolver-debug.sh print-logs oba výstupy uložím. Následně proces ukončím /etc/resolver/resolver-debug.sh stop.

Jak se má správně postupovat ? Jak jsem popsal nebo má být debug spuštěn trvale a čekat na chybu a ukončit až potom?

Dnes browser ohlásil DNS_PROBE_FINISHED_NXDOMAIN na webu www.stereovideo.cz.

Soubory jsem poslal na podporu. Znalým pošlu soubory emailem na požádání.

V případě občasných potíží mi přijde nejjednodušší nechat zapnuté generování “verbose logů” pořád a pak když problém nastane stačí typicky jen logy z relevantního časového úseku (minuta). Nevýhoda je, že to systémový log dost nafukuje a běžně Omnia pak udrží historii logů jen několik hodin zpět.

Včera jsem měl úplně stejné problémy …

Tento týden opakovaně s touto hláškou www.ifauna.cz …nezávisí to na nastavení DNS, bez forwardingu to dělá také (zkoušel jsem i forvard na jiné DNS servery). Pokud v Opeře zapnu VPN, tak se stránka načte.

www.centrum.cz se chová dlouhou dobu podobně, ale bez jakékoli chyby … stránka se prostě nenanačte .

ifauna je na rychlý pohled rozbitá “správně”. U centrum možná bude jejich potíž rozbíjející náš způsob pro forward (“přeposílání”). Ještě se snad později podívám podrobněji.

Diky za reakci. Když forward vypnu, nedojde u obou webů k napravě.
¨

EDIT 8.7.19 :
To Centrum.cz v Chrome skončí na adrese https://www.centrum.cz/?redirected=1562571374 … Opera mi dnes “centrum” načte … ???
Ifauna dnes v Chrome najede po krátkém váhání.

EDIT: teď mi jede obojí (kruci)

zkoušel jsem i na klientovi, ale bez zjevného výsledku

ipconfg /release
ipconfg /flushdns 
ipconfg /renew

Web http://dnsviz.net/ je pro detailni kontrolu problémů DNSSEC super. Centrum tam má 1error a 1 warning.

Na okraj

https://www.root.cz/clanky/chyba-v-implementaci-dnssec-v-big-ip-load-balancerech-od-f5/

Tak ifauna.cz běží a centrum.cz se chová nahodile. DNS pro jistotu bez forwardingu.

DNSVIZ:
centrum - 2x insecure, 1x error
ifauna - 1x insecure 1 warning

U me je to (zase) miliarda DNS dotazu.

No dobra, tak asi jen 4 000 spojeni UDP na 53. (viz … /cgi-bin/luci/admin/status/realtime/connections)
… porad jakekolikv reseni uvitam (uz nejsem na DSL, ale na 500/50M UPC).

Protokol Aktualne Prumer Spicka
UDP: 4263 4224 4263
TCP: 60 61 88
Ostatní: 5 5 6

Grafik:

A nějaké potíže?

Dříve jsme rozhodně diskutovali věc, že některé z těchto grafů se snažili o resolvování PTR záznamů každé adresy se kterou se komunikuje, což vedlo k velkému množství DNS provozu (navíc někdy k sebe-posilujícímu efektu). Nepamatuji si přesně, takže nevím jestli to je přesně ono, ale na pohled bych řekl že ano. Jinak, v DNS se používá nový UDP port na každou dvojici dotaz-odpověď, navíc každý necachovaný dotaz od klienta obvykle způsobí větší množství dotazů k upstream serverům.