Chybky co musim neustale opravovat pri kazdem novem upgrade TOS

“FYI”

Po kazdem upgrade TOS musim rucne resit male upravy:

  1. vratit symlinky v “etc” na “ngircd.conf” a “vsftpd.conf” configy
  2. “ping.lua” upravit aby zobrazoval nazvy grafu spravne
  3. “interfaces.lua” zmenit “%pi” na “%di” aby se zobrazovaly nazvy interfejsu spravne.
  4. “Foris/Storage” funguje celkem uspesne, ovsem pokud clovek provede nejake upravy v “Luci/MountPoints” a da save+apply “/srv” je odpojeno. a je nutne jej rucne pripojit.
  5. “upnp.leases” soubor neni vytvoren pri startu sluzby a nasledne spadne , nutno vytvorit rucne a sluzbu restartovat

ad_1: neexistujici , resp: default configy zpusobi, ze system se zasekne na “rc.common” a je nutne jej popostrcit pres ssh, poresit co mu vadi a pak uz to funguje spravne.
ad_2_3: malickost bohuzel jak jsem pochopil, openWRT/LEDE je v pohode s existujicim nastavenim ale TOS holt nikoliv
ad_4: bude dostacujici , kdyz prislusny mount point pro “/srv” pridam rucne (nebude nejaky problem pri bootu “storage” vs “mountd” ?) …
ad_5: resim pres “rc.local” , vytvorit rucne a sluzbu restartovat

(te)Pic(Maus)

3 Likes

ad_2-3 je toho více, zálohuji a vracím mimo jiné

/usr/lib/lua/luci/controller/luci_statistics/luci_statistics.lua
/usr/lib/lua/luci/model/cbi/luci_statistics/thermal.lua
/usr/lib/lua/luci/statistics/rrdtool/definitions/thermal.lua
/usr/lib/lua/luci/statistics/rrdtool/definitions/ping.lua
/usr/lib/lua/luci/statistics/rrdtool/definitions/interface.lua
/usr/bin/stat-genconfig

Je smutné, že za ty už možno napsat roky není možné opravit takové prkotiny a stovky zákazníků si musí opravovat rozbité konfiguráky pokaždé vlastními silami (tedy až poté, co si vygooglí, co všechno kde musí opravit).

Jsou to prkotiny, ale jak jsem pochopil reseni neni uplne trivialni z duvodu pouzivani opkg jako takoveho a hlavne diky prebirani balicku z openWRT (kde tyto neduhy nejsou - tudiz neni tlak na nejake reseni z vrchu).

Coz ovsem nebrani tomu, aby to bylo nekde pokryto v dokumentaci “known bugs” pripadne udelat nejaky post-update script co opravi aspon neco. (uz jsem si rikal, ze si neco napisu sam, abych to nemusel pokazde resit …)

btw: mohl bych se zeptat co extra je potreba udelat v luci_statistics.lua ?

Řešení není možná triviální, ale

  1. nechápu, proč mi to přepisuje konfigurace, které se nemění, do stále stejné nefunkční podoby, když se to ví - tak ať to dají mezi configy, na které se nesahá, pokud existují
  2. script na opravu v rámci nějakého postconfigu by taky nebylo těžké udělat, když si to udělá i trochu poučený uživatel - ostatní se ovšem musí smířit s tím, že to je navždy rozbité
  3. úplně nechápu, jak je možné, že to v LuCI v oWRT funguje, takže není tlak shora, ale v LuCI v TOS to nefunguje. Tak ať opraví LuCI v TOS aby bylo kompatibilní nebo sjednotí verze (nemá TOS něco starého?) nebo nevím

Ano, jsou to prkotiny, ale ty vytváří dojem a když už se o tom bavíme… Člověk pak znejistí, co mu to tedy rozbilo ještě jinde.

luci_statistics.lua

Doplňuje se tam thermal do labels a collectd_menu, aby se ta položka objevila v menu - aspoň myslím, že nic jiného.

3 Likes

Mám Turris 1.0 a poslední RC verzi, položky v luci_statistics.lua mám doplněné,
tak jak je uvedeno tady.

Dekuji za seznam chyb. Vetsina chyb spojenych s luci by mela byt opravena s 3.10.1 viz https://gitlab.labs.nic.cz/turris/openwrt/issues/189
Je mozne jeste popsat proc zalohujete thermal.lua ?

3 Likes

Řešili jsme to tady a jestli si vzpomínám, tak se tam ty thermal.lua soubory po instalaci collectd-mod-thermal neobjevily, takže je bylo třeba vytvořit podle commitu zde.
A pak mi je to asi při nějakém update smazalo nebo něco se určitě stalo, že jsem to dal do seznamu souborů, které si zálohuji. Už je to přes rok, paměť už vynechává :slight_smile:

Když se někdo už zabývá kostlivci v statistikách, tak připomínám že i záložka Processes je nějaká divná, že zakousne jedno jádro procesoru (Turris 1.1) při čekání na soubor který Collector (rrd) nevytvoří.

Pred chvilkou jsem restartoval router kvuli aktualizacim a interface.lua a ping.lua uz nemusim resit. Krom jineho i ty prime konfigy v etc jsou taktez v poradku.
Diky :slight_smile:

1 Like

Vi nekdo co tyto hlasky v syslogu zpusobuje a jak se jich zbavit?

err nikola[]: (v42) turris firewall rules might not be active
err server_uplink[]: Failed to download contract status

Uz se to resilo jinde, ale vlakno bylo zavreno nez nekdo odpovedel.

Ahojte.
Pridám sa tiež k téme nikola na linke:

a aj k chybičkám, ktoré treba po upgrade opravovať znova a znova na linke:
My feedback/improvements for Turris OS - SW bugs discussion - Turris forum.

minidlna je vyriešení reštartom service, ale pôvodný problém ostal. Vyriešený je dôsledok ale nie primárna príčina!!

Príspevkovou na tému DODO (DOrob DOma) mám viac.

Co je horšie nevidím, že by bol nejaký progres a už pomaly prestávam aj posielať námety na opravy.
Viem ze finišujete s TOS 4 a je vás malo, veľa úloh, …! Podla mňa ste si to mali zvážiť pred spustením ĎAĽŠIEHO projektu :thinking:!

1 Like

Po delsi dobe …par postrehu …

Nasel jsem pkg_check , takze jsem si nemusel nic podobneho psat sam :slight_smile: (az doted jsem o tomto nevedel). Kazdopadne vystup …

...a poznamky

Some packages contain changed files!
Maybe something worth looking into?
Here is the list of packages and changed files: ## and my notes, comments

  • ddns-scripts: /etc/ddns/services ## added no-ip.org scripts
  • dnssec-rootkey: /etc/root.keys ## ??? i never touch that one
  • knot-resolver: /etc/kresd/kresd.postinst.sh ## !!! is actually missing !!!
  • knot-resolver: /etc/kresd/convert_config.sh ## !!! is actually missing !!!
  • lighttpd-mod-setenv: /etc/lighttpd/modules.d/30-setenv.load ## vintage working version VWV
  • lighttpd-mod-simple_vhost: /etc/lighttpd/modules.d/30-simple_vhost.load ## vintage working version VWV
  • ludus: /etc/init.d/ludus ## disabled welcome message
  • nikola: /etc/logrotate.d/iptables ## changed path /srv/logs
  • nikola: /etc/syslog-ng.d/nikola.conf ## changed path /srv/logs
  • nikola: /usr/share/nikola/bin/nikola.sh ## changed path /srv/logs
  • resolver-conf: /etc/resolver/dhcp_host_domain_ng.py ## changed path /srv/kresd/ … . and allowed function
  • server-uplink: /etc/cron.d/server-uplink.cron ## changed times
  • sysstat: /etc/config/sysstat ## changed path /srv/logs/sysstat
  • transmission-web: /usr/share/turris-webapps/30_transmission.conf ## minor changes to fit that dashboard
  • turris-firewall-rules: /etc/logrotate.d/pcap-dumps ## changed /srv/logs/turris-pcap path and some params
  • turris-firewall-rules: /etc/cron.d/fw-rules ## changed times
  • ulogd: /etc/logrotate.d/ulogd ## changed some path /srv/logs and values to suit my needs

K problemum “dhcp” a “resolver” configu. Pres foris jsou urcita nastaveni vynucena nehlede na tom, co se jiz nastavilo rucne ci pres Luci. Takze zmena “static domains 1” nema za efekt “dynamic domains 0” a obracene. Krom jineho dochazi ke zmene portu (foris si neco vynuti, ale zmena je jen v jednom konfigu a druhy pak nadava ze port je jiz rezervovan). A jelikoz to nedela updater, ale foris, tak clovek nema -opkg k porovnani(v tomto bych ocenil nejakou samozalohu pokud se nejade nejaky rozdil proti etalonu) … (podobne je to s openvpn, pokud na to clovek sahne rucne a pak pres luci a z nejakeho duvodu zkusi pak foris plugin, nemusi to uplne zabrat).
Lighttpd, kdysi si clovek musel nejake moduly doinstalovat rucne, ale pozdeji takove byly pridany do zakladu. Bohuzel se pri foris/lighttpd aktualizaci udela vzdy svoje konfigy a pak mi to koliduje (duplicitni konfig, jiny zapis/syntax atp…) uz jsem si zvyknul, ale nevedet o tom, tak pokazde nadavam, ze mi nefunguje foris :).
Tak trosku me irituje ze dost casto Foris pri nejake vetsi aktualizaci prepise natvrdo nejake hodnoty. Obvykle mi vytvori “wan6” zarizeni a nebo mi zmeni “disable ipv6” na “automatic ipv6” (to zmate suricatu, ulog/ucollect, firewall , nikolu a dokud to nevratim a neodeberu wan6 zarizeni tak to blbne.
Taky se mi parkrat stalo, ze hodnota “pockej na potvrzeni aktualizaci” byla zmenena na factory default, takze mi to jednou provedlo update ikdyz jsem faaaakt nechtel (a rovnou dvakrat, neb jsem byl o dva updejty pozadu). Take nechapu proc dost casto, musim zrusit data collect a pak ho zas zapinat ( a resit registraci )…

ad_prazdny_iptables_log:(nefukcni nikola)… tady jsem zjistil, ze nikola v ramci sveho behu vola logrotate pro iptables (ktere ma vlastni logrotate.d config), bohuzel tento sam o sobe nezabere nebot se predpoklada, ze se pousti v ramci cele kaskady. Cize po startu to prvnich 15 minut jede, iplog roste, nikola je stastna ze ma co analyzovat, pak se to orotuje a ten stream pro iptables spadne do kernel logu a je to zahazovano … Proto jsem si dovolit zmenit volani toho logrotate po dobehu nikoly na celou kaskadu logu.

ad_cesty: jelikoz hodne veci mam v /srv a mam rad urcity poradek, tak dost veci chci opravdu tam a ne v /tmp takze ikdyz nejaky uci config nabizi rundir/vardir/logdir jako option, tak ne vzdy jsou na to prizpusobene init.d a jine obsluzne scripty. Proto toliko zasahu do ruznych usr-scriptu.

2 Likes

Asi drobnost, ale po každém restartu musím ručně spustit haas-proxy… dělám to již dlouho…
Nyní T1.0, RC 3.11.12

1 Like

Díky za nahlášení. Právě teď opraveno a bude součástí další verze Turris OS 3.x.

No pro mne, kdyby někdo věděl jak to zařídit, by se hodilo aby někdo doplnil do dnsmasq do řádku kde se pomocí xappend přiřazuje IP adresa chybějící ,$leasetime aby to umělo u fixních IP také i jinou než standardní dobu přidělení.
Zajímavé je, že v openwrt je to správně, ale u Turrisu to někdo odmazal a já to od samého počátku při každé změně dnsmasq musím opravit. No zpočátku ty doby nebyly ani nikde vidět, ale nyní je v LUCI vidím a to už je fakt divné, že si toho nikdo nevšiml.