Chladící kostka - rozměry

Zdravím vás, známý mi může vyrobit chladící kostku do Turrise 1.0, tak jak měli verze 1.1 tuším, jde mi o přesné rozměry, aby mi chladící kostka přesně zapadla mezi procesor a horní kryt.

Můžete se se mnou prosím někdo podělit o rozměry? Jaké přesné rozměry mu zadat a on mi jí na míru udělá :slight_smile:

Rozměry kostky jsou 20x30x30 mm, na kostce je teplovodivá guma a kostka je přilepena k CPU teplovodivou páskou.
Osobně bych se bál sundavání původního chladiče jelikož je velká pravděpodobnost, že dojde při sundavání k poškození procesoru.

Operating temperature

Je hodně kvalitně nalepený? Nestačilo by ho trochu zahřát a pak ho opatrně a pomalu sundavat?

Tady (příspěvek Ubermutant) je doporučováno zahřát a “opatrně” kroutit, ale taky z toho mám strach. Bohužel, při vší úctě k vývojářům, chlazení Omnie je vyřešeno vyloženě amatérsky jako u routeru za 500Kč - s odřenýma ušima to stačí při pokojové teplotě, ale při umístění routeru v teplotách “nepokojových”, konkrétně v mém případě podkroví bungalowu, je chlazení naprosto nedostatečné a přitom stačilo tak málo - extra konektor pro ventilátor s jedním MOS-FET spínačem ovládaným softwarově na základě teploty a samozřejmě jiné uchycení toho hliníkového “rádoby tepelného mostu”, umožňující snadnou demontáž. To spínání by asi šlo řešit dodatečně přes GPIO a externí výkonový spínač nebo přímo i miniaturním bimetalovým spínačem v pouzdře TO220 za pár šupů z ebay (ale už to zdaleka není tak elegantní, jako kdyby se na to myslelo při vývoji a bylo to součástí desky). I jiný chladič s ventilátorem se tam dá jakž takž uchytit (2 distanční sloupky do stávajících otvorů v desce), ale pro prvotní pokusničení je třeba sundat ten hliníkový nesmysl a nerad bych aby mi při tom na něm zůstal i procesor :-/
Bohužel už na samém počátku kampaně (když ještě deska neměla finální podobu) jsem dával připomínku ohledně nedostatečného chlazení (alespoň možnost dodatečné montáže spínaného aktivního chladiče), ale nějak to nebylo vyslyšeno.

Srovnávat kostu na omnii která jde dolu relativně krásně pootočením a chladič na Turrisu 1.0 který je přilepen velmi poctivě je poněkud zcestné.
Co se týče návrhu chlazení Omnie tak se musím kolegů zastat, napájecí konektor je na routeru připraven a pokud někdo používá zařízení mimo teplotní rozsah pro které bylo navrženo tak se nesmí divit, že musí zařízení upravit.
Nejedná se o zařízení které bylo navrženo pro průmyslové využití, ale pro domácí použití tj pro běh při pokojové teplotě.

No, tak já to prostě zkusím. Případně možná raději koupím ten větrák.
Ach jo, to je komplikací! :smiley:

V lepším případě koupíte větrák … v horším případě nový router.

ja osobne som sa nalaboroval s chladením omnie dosť. Pasívne ju proste neuchladíte slušne, aj keď teploty okolo 80 zrejme procesoru nijak neblížia, ale predsalen 60 sa na displeji vyníma trošku lepšie :smiley: :smiley: :smiley:
Použil som rôzne domácky i profesionálne vyrobené chladiče, a najlepšie mi vychádza kocka vyrobená viac na mieru, teda vyššia o pár mm, prišróbovaná priamo na dekel, so striebornou pastou. Tie teplovodivé gumy nie sú dobré riešenie. nabudúce skúsim použiť miesto hliníka meď.
Pri aktívnom chladení, napríklad chladič z VGA, je večer pri absolútnom tichu a napájaní či 5V či 3,3V ten ventilátor počuť.

dnes su extremne teploty aj vonku :stuck_out_tongue: tak som si pozrel ako sa dari omnii ktoru mam nainstalovanu v dome v reku

idle 79 - 83°C treba to zacat riesit alebo sa nemusim bat ze by to CPU poskodilo? . teplota kde sa omnia nachadza v reku je 23 - 25°C

To bych viděl na jiné vlákno.

Původní dotaz zněl na Turris 1.0 Omnia to podle všeho má připravené.