Chladící kostka - rozměry


#1

Zdravím vás, známý mi může vyrobit chladící kostku do Turrise 1.0, tak jak měli verze 1.1 tuším, jde mi o přesné rozměry, aby mi chladící kostka přesně zapadla mezi procesor a horní kryt.

Můžete se se mnou prosím někdo podělit o rozměry? Jaké přesné rozměry mu zadat a on mi jí na míru udělá :slight_smile:


#2

Rozměry kostky jsou 20x30x30 mm, na kostce je teplovodivá guma a kostka je přilepena k CPU teplovodivou páskou.
Osobně bych se bál sundavání původního chladiče jelikož je velká pravděpodobnost, že dojde při sundavání k poškození procesoru.


Operating temperature
#3

Je hodně kvalitně nalepený? Nestačilo by ho trochu zahřát a pak ho opatrně a pomalu sundavat?


#4

Tady (příspěvek Ubermutant) je doporučováno zahřát a “opatrně” kroutit, ale taky z toho mám strach. Bohužel, při vší úctě k vývojářům, chlazení Omnie je vyřešeno vyloženě amatérsky jako u routeru za 500Kč - s odřenýma ušima to stačí při pokojové teplotě, ale při umístění routeru v teplotách “nepokojových”, konkrétně v mém případě podkroví bungalowu, je chlazení naprosto nedostatečné a přitom stačilo tak málo - extra konektor pro ventilátor s jedním MOS-FET spínačem ovládaným softwarově na základě teploty a samozřejmě jiné uchycení toho hliníkového “rádoby tepelného mostu”, umožňující snadnou demontáž. To spínání by asi šlo řešit dodatečně přes GPIO a externí výkonový spínač nebo přímo i miniaturním bimetalovým spínačem v pouzdře TO220 za pár šupů z ebay (ale už to zdaleka není tak elegantní, jako kdyby se na to myslelo při vývoji a bylo to součástí desky). I jiný chladič s ventilátorem se tam dá jakž takž uchytit (2 distanční sloupky do stávajících otvorů v desce), ale pro prvotní pokusničení je třeba sundat ten hliníkový nesmysl a nerad bych aby mi při tom na něm zůstal i procesor :-/
Bohužel už na samém počátku kampaně (když ještě deska neměla finální podobu) jsem dával připomínku ohledně nedostatečného chlazení (alespoň možnost dodatečné montáže spínaného aktivního chladiče), ale nějak to nebylo vyslyšeno.


#5

Srovnávat kostu na omnii která jde dolu relativně krásně pootočením a chladič na Turrisu 1.0 který je přilepen velmi poctivě je poněkud zcestné.
Co se týče návrhu chlazení Omnie tak se musím kolegů zastat, napájecí konektor je na routeru připraven a pokud někdo používá zařízení mimo teplotní rozsah pro které bylo navrženo tak se nesmí divit, že musí zařízení upravit.
Nejedná se o zařízení které bylo navrženo pro průmyslové využití, ale pro domácí použití tj pro běh při pokojové teplotě.


#6

No, tak já to prostě zkusím. Případně možná raději koupím ten větrák.
Ach jo, to je komplikací! :smiley:


#7

V lepším případě koupíte větrák … v horším případě nový router.


#8

ja osobne som sa nalaboroval s chladením omnie dosť. Pasívne ju proste neuchladíte slušne, aj keď teploty okolo 80 zrejme procesoru nijak neblížia, ale predsalen 60 sa na displeji vyníma trošku lepšie :smiley: :smiley: :smiley:
Použil som rôzne domácky i profesionálne vyrobené chladiče, a najlepšie mi vychádza kocka vyrobená viac na mieru, teda vyššia o pár mm, prišróbovaná priamo na dekel, so striebornou pastou. Tie teplovodivé gumy nie sú dobré riešenie. nabudúce skúsim použiť miesto hliníka meď.
Pri aktívnom chladení, napríklad chladič z VGA, je večer pri absolútnom tichu a napájaní či 5V či 3,3V ten ventilátor počuť.


#9

dnes su extremne teploty aj vonku :stuck_out_tongue: tak som si pozrel ako sa dari omnii ktoru mam nainstalovanu v dome v reku

idle 79 - 83°C treba to zacat riesit alebo sa nemusim bat ze by to CPU poskodilo? . teplota kde sa omnia nachadza v reku je 23 - 25°C


#10

To bych viděl na jiné vlákno.


#11

Původní dotaz zněl na Turris 1.0 Omnia to podle všeho má připravené.


#12