BTRFS na Turris 1.x

Verze TurrisOS 3.7.1 bez problému funguje … tak se pomalu můžeme začít těšit na další novinky pro naše routery, vzešlé z nedávno proběhlého hackatonu. :slight_smile:

Apropo … jak to vypadá s tím slibovaným reportem z turrissího hackatonu?

Na BTRFS pro starý Turris se také těším - to je ten důvod proč jsem tolik chtěl novější kernel. Až bude něco veřejnějšího, rád budu testovat :slight_smile:

1 Like

Mohu mít dotaz (asi nejspíš na @miska) ohledně dokumentace k postupu migrace Turrisu 1.0 na BTRFS? V doporučeních před vlastní migrací je uvedeno, že je třeba router přeflashovat z microSD karty na verzi obrazu TurrisOS 3.6.5
Proč je zrovna toto tak důležité? Ono ta migrace nějak závisí na tom, jaká verze TurrisOS je v záchranném systému v NOR paměti routeru?

Já bych rád viděl nějaký benchmark mezi microSD kartou a NAND.

Dále by mě zajímalo, zda Turris 1.1 podporuje UASP.

Pokud ano, tak tím pádem se vyplatí bootovat z USB 3.0 s podporou UASP a nechat si microSD kartu na uložiště.

Dále by mě zajímalo omezení Turrise 1.1, zda rychlost microSD karty je nějak omezena případně jaká je maximální velikost.

Přeci jenom ty kvalitnější microSD karty mají záruku minimálně 5 let. Vím, že Turris team plánuje vydávat obrazy pro microSD karty místo NAND, ale vše záleží, co vše se bude provozovat na té microSD karte.

Pokud tam bude nějaká DB, tak to tu microSD kartu dost rychle odrovna. Proto by bylo dobré mít možnost nabootovat systém z HDD případně z flashky.

@Nones má každopádně dobré otázky taky by mě zajímalo.

2 Likes

Já myslím, že i @Pepe má dobré otázky! :slight_smile:
Tak teď ještě, jestli na ty dobré otázky dostaneme i dobré odpovědi :slight_smile:

2 Likes

Doplňujici otázky k mému příspěvku

Když už jsme u toho, tak jsem četl u článku s migraci, že bude umožněno přejít na vybraný snapshot přes webové rozhraní, ale…

Máme reset tlačítko. Bude guide, jak ono tlacitko použít při prvním stisknutí pro previous snapshot s pri delším stisknutí by to byl reset?
Dalo by se použít i tlačitko pro zhasnutí diod.

Když už jsme u toho docela by mě zajímalo kolik lidí využívá u Turrisu 1.1 USB hub, který je k dispozici.
Protože si myslím, že mnoho lidí o tom neví a je škoda, daný USB hub nevyužit, což se dá spravit jednoduchým newsletterem.

Když už tady máme migraci na btrfs bude opět přidán do user listu: CUPS a LXC kontejnery?
(Uvítal bych, kdyby tam byl i development image OS pro Turris 1.x byl v LuCI)

1 Like

Přidám se k předchozím dotazům, nedalo by se využít tlačítko zapojené k GPIO? Místo reset tlačítka použít pro přechozí snapshot samostatné hw tlačítko. Šlo by to?

@Pepe a co by měli benchmarky vlastně testovat? Rychlosti čtení/zápis? Cožpak provozujete na Turrisu takové, aplikace, které ohrozí sebemenší zpomalení FS?

Já naopak jako velikou výhodu vidím možnost snadné výměny SDkarty po jejím dožití, na rozdíl od NAND paměti. :wink:

Tohle mi přijde trochu jako zhýralost. Vždyť se stále bavíme o routeru, ne serveru! :smile: HDD používejme na odkládání dat, např. když to přirovnám k domácímu NAS - bootuješ z SSD/flashky a data se bezpečně ukládají na HDD.

Nakonec myšlenka, která se mi moc líbí, a se kterou bych souhlasil. :slight_smile: viz:

Flash důležitý není. Jedná se o doporučení a ne nutnost.

A to je vše co nám k tomuto tématu napíšete? :disappointed:

Ono se o moc více k té debatě napsat nedá jelikož snapshoty je potřeba mít zadrátovány drobet hlouběji než co lze bezpečně aktulizovat na dálku. Za předpokladu že by byl požadavek na plnou funkcionalitu jako na omnii.
Zde svým způsobem bude obnova verze do té která nebude na kartě v momentě kdy karta přestane fungovat nebo bude vysunuta. Jinak bude fungovat Shnaps z příkazové řádky. Je možno si dopsat službu která by reagovala na přidané tlačítko a nastavit jí dostatečně vysokou prioritu aby bylo možno udělat i při né úplně fungujícícm systému.

jinak ano UASP je podporováno od Kernelu 3.15 tudíž nevidím důvod proč by nemělo fungovat, testováno ovšem nemám.

Pro Boot z USB není podpora dopsána a v nejbližší době se asi ani nepočítá, že by k ní došlo u Modrých turrisů.

Díky … k tématu BTRFS snad již bylo zodpovězeno vše … tak bych se s dovolením ještě vrátil k té druhé otázce z prvního postu tohoto tématu. Tj. jak to vypadá s tím slibovaným reportem z Turrisího hackatonu? Něco už vyšlo na blogu CZ.NIC, ale tam byly slíbeny videozáznamy ze školení na YouTube, a ty jsem zatím nikde nenašel :frowning:

Je potreba aby router mel verzi OS s UBIFS a spravnej u-Boot, jelikoz se prepisuje konfigurace u-Bootu a router by pak nemusel nabootovat kdyz clovek kartu vynda.

Neplanujeme vydavat obrazy pro MicroSD, je to featura navic a ne vsichni prejdou na Btrfs na MicroSD.

Furt lepsi kdyz odrovna kartu nez interni flashku. Pokud clovek provozuje databazi, dava smysl aby si ji dal na externi disk/flashku.

Aktualne ne, bylo by hezke mit schnapps ve Forrisu nebo LuCI, ale aktualne neni v planu.

Na Omnii tohle vsechno funguje na urovni hodne low-level spoluprace tlacitka a u-Bootu. Cili tahle integrace je nerealna bez radikalnejsi zasahu do u-Bootu a firmware tlacitka, coz je hodne prace a hodne velky riziko, cili odpoved alespon prozatim zni ne.

Ne vsichni si poridi kartu a prejdou na Btrfs, takze CUPS do userlistu ne, ale porad ho lze nainstalovat rucne.

Tuhle poznamku jsem nepochopil.

1 Like

Videa z hackathonu někde máme. Původně jsme je chtěli otitulkovat do angličtiny, na tom jsme se zasekli, ale pokus ukázal, že bude lepší je (jak překvapivé!) udělat anglicky zvláště a celý a namluvený. Takže někdy příští týden vydáme ty české, když bude vše v pořádku.

1 Like

Dost záleží v jakém režimu (uhs) dokáže Turris pracovat s microSD kartou a její maximální podporaná velikost.
S tímhle by mohl pomoci benchmark a např. jsem zvažoval LXC kontejnery na microSD kartě (zápis logů/souborů na flashku/hdd… whatever)

Myslím si, že by bylo lepší spouštět OS z USB než z SD karty - můj názor.
Proti bootování z SD karty nic nenamitam (ba naopak take to vítám) i když snadnější a lepší by pro mě bylo určitě bootovat z USB (flashky/SSD) a pojistit to další flashkou (a nejlépe RAID 10), ale je škoda, že se to prozatím neplánuje.

Může se zdát jako šílenost provozovat to v RAID10 ty flashky (ale je to kvůli redundancy), ale fungovat by to mělo podle toho, co jsem četl na Redditu (ale měl by to být jiný link, ale ten nemůžu najít).
Přeci jenom tohle jsem si zjištoval, když mi běžel FreeNAS na USB.

Kdyz bude Turris bude v budoucnu podporovat boot z USB a UASP (musím vyzkoušet), tak bych tam okamžitě dal SSD.

// Trošku odbočím k Omnii, ale proč Vám to přijde jako zhýralost bootovat z USB (HDD?)
Omnie nemá snadno vyjímatelnou eMMC paměť, což je škoda, ale tam jiná možnost není.
Např. ClearFlog umí bootovat z USB a má removable eMMC
-> V případě Omnie bych se ani nedivil, když by to někdo provozoval jako server. Omnie na to předpoklady má. Proč ne Turris? :wink: Taky se to dá využít jako malý domací routeroserver.

Ne vsichni si poridi kartu a prejdou na Btrfs, takze CUPS do userlistu ne, ale porad ho lze nainstalovat rucne.

Podle mě to je jen o informovanosti lidí a o ničem jiném. Např. microSD karta od Samsungu 16GB EVO (záruka 5 let) stojí ±250 Kč. Potom jen čas a usílí to dát do Turrise. A říct něco ve smyslu: “Prodlužte svojí životnost Vašeho routeru”.
Je možné, že to mam asi nějak jinak než ostatní, ale velice si vážím svého Turrise a využívám ho jen jak můžu!

Furt lepsi kdyz odrovna kartu nez interni flashku. Pokud clovek provozuje databazi, dava smysl aby si ji dal na externi disk/flashku.

To samozřejmě. Jen, když už je tady možnost bootovat z SD karty, tak co brání bootování z USB. Né každému se chce rozebírat router a snadnější je přeci vzít jinou flashku za jinou. :wink:

Mě by např. nenapadlo dát DB na NAND/eMMC. Ale když jsem na starém fóru viděl jednoho šílence, tak bych se tomu nedivil, když by fakt někdo doopravdy udělal.

Poznámka byla k tomu, že obraz Debianu (experimentální podpora) nebyl v LuCI - LXC.
(a obrazy byly v porovnání s Omnií docela chudé, ale tak jasně - je to jiná podpora, ale alespoň ten experimentální build Debianu tam mohl být)

Souhlasím a přimlouvám se k lepší integraci LXC do Turrisu 1.x
Ona je řešena barbarsky už od samého počátku … dám příklad. V repu pro Turris existuje userlist LXC, který ale nelze přidat do /etc/config/updater jinak, než ruční editací souboru (protože ve FORISu pro 1.x není volba LXC v sekci Updater vůbec dostupná … chápu z jakých důvodů, ALE). Když do souboru přidám ručně ten userlist LXC a pak přes FORIS provedu změnu v konfiguraci balíčků, při uložení mi to ručně přidaný userlist LXC smaže a všechny LXC balíčky odinstaluje. Prozatím jsem to vyřešil tak, že jsem všechny balíčky obsažené v LXC userlistu vypsal do /etc/updater/user.lua, ale to se mi nezdá praktické (mimo jiné už proto, že jsem si všiml, že obsah userlistu LXC.lua se ve verzi TurrisOS 3.7.x a chystané deploy verze TurrisOS 3.8 liší). Jak to tedy provést “správně”?

2 Likes

OK, díky :slight_smile: Budeme se těšit!