Backup přes LTE - Turris Omnia

Na chalupě mi přestala fungovat optika od CETIN/O2 a než to někdy opraví, tak tam potřebujivyřešit zálohu přes LTE s automatickým přepnutím na optiku, až ji CETIN zprovozní. Mám to tam 200 km a je tam teplota okolo nuly, takže tam nechci strávit moc času laborováním.

Mám původní Turris Omnia s aktuálním sw 6.4.4 a LTE můžu vyřešit buď pomocí LTE kitu RTROM01-LTE-KIT1 nebo pomocí LTE USB sticku E3372s-153.

Našel jsem podrobnou diskusi o E3372h-153 a nevím, čím se liší od té mé E3372s-153. Navíc ten příspěvek je 7 let starý a nevím, co se od té doby změnilo.

Taky se někde píše, že pro zprovoznění toho backupu musím mít funkční hlavní připojení, což bohužel nemám. Také jsem se dočetl, že od verze TO 6.4.3 je nastavení backupu přes LTE jednodušší.

Může mi prosím někdo shrnout aktuální stav funkčnosti backupu přes LTE nebo na co bych si měl dát pozor, když to budu zprovozňovat?

Jedu na Omnii primární připojení přes exUPC VodaFone a záložní připojení přes O2 DataManii.
LTE modem mám z balíčku LTE kit … ve vezi TurrisOS 6.4.4 se skoro vše (včetně mwan) nainstaluje a nakonfiguruje “samo”

Díky, ještě by mě zajímalo, jestli se nepotřebují nějaké balíčky stáhnout z Internetu? Což bez konektivity moc nemůžu. Leda se nějak pokusit připojit přes WiFi, z čehož bych měl obavu, že si úplně rozvrtám nastavení routeru.

Balíčky to potřebuje jen ke stažení ovladačů pro tu LTE kartu … v podstatě stačí zaškrtnout volbu “Rozšířit o podporu 3G/LTE” v ReForisu v sekci “Správa balíčků → Balíčky”.

To se bohužel bez připojení k Internetu neobejde, ale cestou třeba WiFi (jak navrhujete výše) by to mělo být možné.

Rozvrtání nastavení routeru bych se tak úplně nebál … lze předtím udělat snapshot stavu a kdyby se něco nepodařilo, vrátit se zpět k původnímu stavu.

Jinak připojení WAN části přes WiFi lze poměrně snadno a intuitivně udělat v LuCi … v té sekci pro bezdrátové připojení (Síť → Bezdrátová síť)

Tak nevím, co jsem udělal špatně.

Do Turris Omnia jsem vložil LTE modul, připojení mám přes externí LTE modem připojený na konektor WAN, mám zaškrtnuté:
obrazek

V notifikacích se objevilo:

Změny provedené updaterem v 2023-12-03T11:15:18+00:00
• Nainstalován balíček jq verze 1.6-1
• Nainstalován balíček modem-manager-autosetup verze 1.0-2023-09-21-1
• Nainstalován balíček mwan3 verze 2.10.13-1
• Nainstalován balíček luci-app-mwan3 verze git-21.126.37401-0ddb72d
• Nainstalován balíček kmod-usb-serial-option verze 5.15.135-1-59c7aae3065e1430c1f2c7c63d04911e
• Nainstalován balíček luci-i18n-mwan3-cs verze git-23.090.62029-650e6d2
• Nainstalován balíček luci-i18n-mwan3-en verze git-23.090.62029-650e6d2

V reForisu přestalo fungovat podmenu Rozhraní, je tam jen:

Došlo k neznámé chybě v aplikačním programovém rozhraní.

V luci nic nepřibylo.

Nemá tam tedy vloženou SIM, protože tu mám v tom externím LTE modemu, ale bez ní bych se zase nedostal na Internet. Může být problém v tom?

Ano … v ReForisu mi při provozování WAN přes LTE taktéž podmenu rozhraní nefunguje.

Myslím, že nyní už by mělo vám stačit jen vložit SIM do slotu v Omnii a poté provést nastavení rozhraní v LuCi.

Tam jsem v sekci “Síť → Síťová rozhraní → Obecná nastavení” nastavoval pro rozhraní GSM (wwan0) pouze:
Protokol: Modem Manager
Modemové zařízení: Quectel - EP06-E
APN: doplníte dle používaného mobilního operátora (já mám “internet.t-mobile.cz”)
PIN: máte-li na SIM nastven (pokud ne, nechat prázdné)
Typ ověřování se: žádný
Typ IP: pro T-Mobile “IPv4”, pro O2 či VF “IPv4/IPv6”

A v menu “Síť → Síťová rozhraní → Nastavení brány firewall” jen zkontrolovat (případně nastavit), že je rozhraní “gsm” přiřazeno zóně “wan”

No a pak už jen uložit a aplikovat změny a mělo by se to rozjet.

Pro jistotu ještě přikládám link do Turris oficiální dokumentace, kde je postup nastavení LTE popsán i včetně screenů z LuCi:
https://docs.turris.cz/geek/lte/

Díky, mě tedy docela mate to:

Pokud se vše podařilo, tak veškerý provoz mezi routerem a internetem by měl jít přes LTE rozhraní. To znamená, že připojní přes WAN rozhraní nebude fungovat. Pokud chcete použít LTE kartu pro záložní připojení k internetu, tak si můžete zkusit projít návod k mwan3.

Týká se to tedy Turrisu OS 3.x, ale nevím, jestli v novém Turris OS už nic takového řešit nemusím?

V každém případě za hodinu jedu pryč a dostanu se tam až na jaře, takže budu pár měsíců bez internetu a tedy bez dálkového dohledu nad topením… :frowning:

MWAN by mělo být nakonfigurováno automaticky … to je právě ta novinka v rámci TurrisOS 6.4.3 a výše

Možno samozřejmě zkontrolovat a případně nastavení upravit v LuCi … týkají se toho sekce

  • Stav → LoadBalancing
  • Síť → LoadBalancing

V TOS 3 a nyní v TOS 6.4.3 a dále to řešit nemusíte. Poděkování patří nové Omnii, díky níž se mobilní připojení opět začalo propagovat. Teď už jen oprášit Turris Gadgets.