Ako rozchodit SCANER (multifunkcna tlaciaren) na turris?

Zdravim
mam problem rozchodit scaner na turrise omnia. Tlaciaren som nan v pohode nainstaloval, aj ju vidim zo svojho PC, ale ani za svet neviem ako rozchodit scaner. Mam HP LJ M1120 MFP a aj som vybral tento driver ale nedari sa mi to rozchodit. Nemate niekto nejaku radu?
Dakujem
Roman

Zkus trochu přesněji popsat, co a jak. Zájmena pokud možno nepoužívat a nahradit přesným označením. Pravděpodobnost úspěchu se určitě zvýší.

Jen tak z hlavy pár dotazů:

  • je ta multifunkce připojená přes USB?
  • používáš hplip/CUPS?
  • odkud zkoušíš tisknout/skenovat (lokálně/LAN/…)?
  • je ta tiskárna jen vidět, nebo na ní jde i tisknout?
  • co všechno jsi zkoušel a s jakým výsledkem?
  • relevantní logy, hlášky, …

Bez toho asi nikdo nemůže odpovědět i kdyby chtěl.

Jasne chapem.
Takze skusim trosku podrobnejsie aj ked nie na vsetko poznam odpoved. Takze zariadenie je HP LJ M1120 MFP a je pripojene priamo na USB turris omnia. Pouzivam svoju domacu LAN . Na turrise som povolil tlacovy server a na pracovnom pocitaci som si nainstaloval tlaciaren pomocou socket://192.168.1.1:9100

Description: tlaciaren
Location: USB
Driver: HP LaserJet M1120 MFP Foomatic/foo2xqx (recommended) (grayscale, 2-sided printing)
Connection: socket://192.168.1.1:9100
Defaults: job-sheets=none, none media=iso_a4_210x297mm sides=one-sided

Z lokalneho PC mozem na tlaciaren kludne tlacit - to funguje OK. Ale neponuka mi moznost na skenovanie.

Ked sa pozriem do nastavenii tlaciarne tak vidim pre pripojenie : /var/run/cups/cups.sock

Skusil som nainstalovat na pracovnu stanicu simple-scan ale to mi vypisuje : nezistili sa ziadne scanery

Je mi jasne ze mi nenajde scaner na lokalnom PC - kedze nie je pripojeny na USB ale na Turris a preto by som to potreboval nastavit aby sa mi dalo skenovat na tlaciarni ktora je pripojena na USB priamo na turrise.

Pokud vím, tak CUPS je pouze pro tisk.

Je nutné nainstalovat a nakonfigurovat SANE. (Bohužel ke skenování jsem se prozatím nedostal, neboť to vždy řeším, že příjdu k tiskárně, kterou mam připojenou k NASu a tam to oskenuju pomocí jednoduchého skenování na Debianu a přiložím k emailu), ale tisk přes síť využívám velmi často.

Během pár dní bych se měl odhodlat k tomu sepsat ke CUPS, který momentálně čeká na schválení do oficiální dokumentace či dodatečnou úpravu od Turris teamu akorát tam chci dopsat sken a fax.

vdaka Pepe skusit to ale az zajtra tak potom uvidim ci sa mi to podari. Mam doma ties NAS ds216play, je potom lepsie urobit to cez NAS?

Nemohu říct, jak je to na Synology. Já svůj NAS používám také jako PC. (Běží mi tam Debian s OpenMediaVault. Spíše to používám jako menší domací server krom toho, že tak hodinku dvě tam běží prohlížeč.)

V Turrisu už jsem neměl místo na další USB zařízení, tak mi to přišlo vhod, ale když bych měl možnost, tak bych to dal na starost routeru. Ale to je na každém, jak to bude mít, když to bude fungovat.

Ještě doplním: zrovna ty M1120 bazmeky chtějí (aspoň na některé věci) firmware blob od HP. Právě HP to podporuje prostřednictvím projektu hplip (integrovaného s CUPS/SANE). Nejsem si jistý, co všechno funguje bez toho blobu a jestli právě na skenování nebude potřeba.

Vidím v podstatě dvě varianty: zkusit nainstalovat a nakonfigurovat jen SANE (hlavně saned), nebo zkusit rovnou hplip (je v repozitáři taky). Když už máš CUPS nakonfigurovaný a funkční, můžeš možná zkusit nejdřív SANE samotné a pak použít hplip jako záložní variantu kdyby něco selhalo (ale pak bych asi radši před instalací hplip pro jistotu odinstaloval SANE i CUPS).

Ono totiž - pokud si to správně pamatuju - hplip v podstatě

  • stáhne a do tiskárny nahraje ten binární blob
  • nainstaluje a nakonfiguruje CUPS/SANE
  • přihodí k tomu pár utilit pro diagnostiku, správu tiskárny, tiskových úloh a skenování (jak pro CLI, tak v grafické podobě)

Ovšem - opět pokud si to správně pamatuju - je hplip orientované spíš na desktop; téměř určitě tam není nastavení tiskového nebo skenovacího serveru pro LAN. Na to budeš asi muset sáhnout zase přímo do konfigurace CUPS/SANE.

Mám rozchozený Samsung SCX-4623 pres SANE a funguje celkem v pohodě, jak tisk, tak skenner. Můžu zkusit časem dodat pár hintů, na co dát pozor, ale ono to funguje skoro samo po instalaci balíčků.

a to SANE mam rozchodit na turrise alebo len na PC?

Na Turrisu

/// 20 znaků

@Diro , na obojím :slight_smile:
Sane na Turrise na pripojení scanneru fyzicky a na PC (Windows) je nutné mít klienta pro kontakt se sane na Turrisu - pro Windows doporučuju SaneTwain (http://sanetwain.ozuzo.net/, tváří se to jako Twain zařízení.

PC je Debian ale to uz budem skumat zajtra resp mozno az v piatok :frowning:

Ahojte.
trochu ozivim toto vlakno :slight_smile:
Moje Omnia bezi na poslednom TurrisOS 4.0.5. Nedavno jsem na ni rozchodil tiskarnu HP LJ M1130 MFP pres p910nd, ale chtel by sem mit funkcni i scaner.
V repozitari pro TurrisOS 4.x se nenachazi hplip. Je i nejaky jiny zpusob jak mit funkcni scaner?
dekuji za pomoc

Balíček hplip je součástí OpenWrt 19.07 a tedy připravované verze Turris OS 5.0. Pokud-li byste měl zájem, tak pomocí switch-branch je možné se přepnout do branche hbl, kde je možné najít připravenou verzi Turris OS 5.0.

zmenil jsem tedy na Turris OS 5, tiskarnu rozchodil pres p910x, ale nedari se mi zprovoznit scaner.

turris rozpozna zarizeni:
root@turris:/# scanimage -L
device `hpaio:/usb/HP_LaserJet_Professional_M1132_MFP?serial=000000000QH61M53PR1a’ is a Hewlett-Packard HP_LaserJet_Professional_M1132_MFP all-in-one

ale nefunguje

root@turris:/# scanimage --test
scanimage: open of device hpaio:/usb/HP_LaserJet_Professional_M1132_MFP?serial=000000000QH61M53PR1a **failed: Error during device I/O**

podle logu mu chybi hplip.state

less /var/log/messages

Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 427: Found interface conf=0, iface=0, altset=0, index=1
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 389: Active kernel driver on interface=0 ret=0
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 535: claimed 7/1/2 interface
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 780: read actual device_id successfully fd=1 len=150
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 561: released 7/1/2 interface
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 960: new HP-MARVELL-SCAN channel=21 clientCnt=1 channelCnt=1
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 427: Found interface conf=0, iface=2, altset=0, index=7
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 389: Active kernel driver on interface=2 ret=0
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 535: claimed ff/ff/ff interface
Mar 11 12:34:14 turris : common/utils.c 112: unable to open /var/lib/hp/hplip.state: No such file or directory
Mar 11 12:34:14 turris : common/utils.c 162: validate_plugin_version() Failed to get Plugin version from [/var/lib/hp/hplip.state]
Mar 11 12:34:14 turris : common/utils.c 206: Plugin version is not matching
Mar 11 12:34:14 turris : common/utils.c 277: Invalid Library hanlder pLibHandler = NULL.
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 561: released ff/ff/ff interface
Mar 11 12:34:14 turris : io/hpmud/musb.c 975: removed HP-MARVELL-SCAN channel=21 clientCnt=0 channelCnt=0

nemate nekdo radu co s tim?
dekuji