Vpn na modrém turrisu?

Nevím jestli je verze 5 pro T 1.0 výhrou.
Hele, mně OpenVPN přes Foris fungoval, pak jsem to smazal a časem nastavoval znova a už mi to nejelo.
Můžu ti poslat odkaz na ruční konfiguraci openVPN, kdyby ti to nejelo.

Ok, děkuju, budu rád :slight_smile: – ohledně os 5, co tam může být problém pro modrého dědečka?:confused: bude pro něj náročnější, či?

Zatím jsem to sám nerisknul, plno lidí uvádí co všechno jim nechodí, já to mám doma jako hlavní router a nechci si rozbít síť a odpojit celou rodinu.
Mám ještě MOXe, spíše na hraní, ten mě moc nepřesvědčil a pořád mi s ním nechodí USB 3.0 disk, tak ho nechci nasadit jako hlavní router.
Zkrátka Turris 1 mám už lety odladěnej a vše chodí jak má a pokud chodí nechci se v něm vrtat.

Odkaz na OpenVPN: (od kolegy, který se tu občas objeví)

1 Like

Pokud jde o čistou instalaci, není třeba mít z TurrisOS 5.x na starým modráčkovi Turris 1.x obavy. Funguje spolehlivě.

Ale pokud je vše roky vymazlené a funkční na TurrisOS 3.x (jako v případě kolegy @commar), není žádný důvod přechod na TurrisOS 5.x nějak uspěchávat.

Zatím jsou obě verze (3.x i 5.x) od official teamu Turris podporované, i když je to pro ně samozřejmě dosti náročné udržovat update pro dvě verze. Tedy do budoucna se dá očekávat postupný přechod od 3.x k 5.x (viz experimentální automatická migrace).

2 Likes

Ahoj kolego, díky za doplnění a podporu.
Hele, proč mi nechodí USB3 disk s MOXem? :rofl:
Jsem z toho trochu na prášky. Když ho připojím, chvíli jede, pak se odpojí a konec.
Zároveň s ním přestane chodit i jedna wifi karta. Jsem z toho už na prášky.

Tak 5 ještě stejně není odladena, finální ne? Btw jsem si až teď uvědomil, že nemám 4… Pro koho byla verze 4? Připomíná mi to situaci s androidem, kdy 3 byla jen pro tablety pokud se nepletu :smiley:

Verze 5 je finální, vždy větev HBS je stabilní vydání.
Projdi si to tady:
https://docs.turris.cz/basics/tos-versions/
https://docs.turris.cz/geek/testing/

1 Like

Kurna zase špatně :smiley: / já měl zato, že kdyby byla finální, je distribuována automatickými aktualizacemi :smiley:

Finální není automatická migrace (z 3.x na >= 4.x).

1 Like

Bylo by teda pro mě lepší přejít na nějakou novější verzi?:slight_smile:

Můžeš to vyzkoušet.
Vlož SD kartu pod paměť.
Zmigruj router na BTRFS.
https://wiki.turris.cz/doc/cs/howto/btrfs_migration
Ulož si schnappshoty.
A pak ručně přejdi na verzi 5.


Když se něco nepovede, díky té kartě a BTRFS máš šanci se vrátit zpět na funkční větev.

1 Like

Nevím jestli jsem na btrfs, nikdy jsem s tímto nic neřešil, a než abych něco riskoval, bude to časem i automaticky samo, nebo by to zůstalo na té verzi 3.x jak mám teď dokud neprovedu ruční migraci?:slight_smile: jakože mám za sebou nějaké flashe, rooty atd telefonů, tak bych to nejspíš dle návodů zmaknul, ale pokud to bude někdy nějakým automatizovaným a bezpečným procesem,… :smiley: - přineslo by mi to nějaké výhody?:slight_smile:

Jestli jsi na BTRFS zjistíš takto:

mount | grep btrfs

Výstup by byl:

root@turris:~# mount | grep btrfs
/dev/mmcblk0p2 on / type btrfs (rw,noatime,ssd,space_cache,commit=5,subvolid=682,subvol=/@)

Přineslo by ti to novější, dále podporovaný systém.

Já provozuji v produkčním nasazení doma na modrákovi branch HBL a zatím jsem nenarazil na nic, co by znemožnilo jeho používání.

Verze Turris OS 5.x je aktivně vyvíjená a běží na stabilní verzi OpenWrt 19.07. V tuto chvíli aktualizace jsou zde mnohem častější oproti verzi 3.x, která už pouze dostává opravy bezpečnostních zranitelností. Mj. budete používat i Turris Sentinel na místo starého sběru dat.

Návod pro migraci na Btrfs je nyní možné najít v oficiální dokumentaci zde: https://docs.turris.cz/geek/btrfs_turris1x/

Kdybyste narazil na jakoukoliv chybu nebo byste potřeboval pomoct, tak nám dejte vědět.


OT:

Používá USB disk UASP nebo ne? Pokud ano, tak to může být problém a jedna z věcí, kterou lze udělat je odinstalace ovladače pro uasp nebo zařízení napíšete do blacklistu uas, aby používalo režim mass-storage.

2 Likes

Díky za tip, vyzkouším.
Ale myslím že se nejedná o UASP problém.
Popisuji to zde, i s výpisem z logu.

Doufám, že s tím nebudu mít problém já s USB 3 boxem na 4 TB WD red v exFAT :smiley:

2021-02-06_151224

asi nemam :smiley:

jinak podle tohoto odstavce "Automatic migration for all routers running Turris OS 3.x is planned.

There are still known problems with migration of Turris 1.x and it is also expected that this optional migration is going to discover some problems. Those have to be fixed before automatic migration is enabled." to vypada, ze je v planu automaticky update v ramci aktualizací, aspon jak to chapu (stejne jako se asi prechazelo z TOS 2 na TOS 3), tak si rikam, ze nez riskovat problemy, o kterych jsem tu na foru mezitim cetl, mozna bych pockal na odladeni az ta migrace nebude “experimentalni” :? :smiley:

nebo to souvisi s tim, ze je potreba prejit btrfs a to se da udelat jen manualne pametovkou, cili to nikdy nebude mozne techniky udelat pomoci automatickych aktualizaci ? :slight_smile: - vim, z tu v tomto vlakne o tom byla rec, ale zjevne jsem to takhle asi nepochopil uplne na 100% :confused:

|Je to tak že je plánovaná automatická migrace na verzi 5 a Turris team to plánuje zmigrovat všem neznalým automaticky, ale je tu mnoho proměnných, plno lidí má různá nastavení a je velká šance že se plno věcí rozbije. takže se to testuje, upravuje a asi ještě trochu vyčkává než se to spustí hromadně.
Každopádně BTRFS je nutný, takže přechod je potřeba.
Když ho uděláš sám a ručně, získáš možnost schnappshotů, což ti umožní vrátit se k předešlé funkční konfiguraci. A to je super věc. To mi věř. X-krát využitá.

Já bych ještě jen doplnil, že automatická migrace se podle mě bude prvotně týkat Omnií, které mají BTRFS nativně na svém úložišti.
Na modráku je problém s tím, že na svém standardním úložišti BTRFS nezvládnou a proto je třeba si pomoci tou microSD kartou … tj. na modráku zůstávají k dispozici oba filesystémy (na integrované paměti JFFS2 nebo UbiFS) a co se týče systému tak Turris3.x na úložišti a Turris3.x resp. Turris5.x na microSD kartě.
Tedy jakákoliv migrace na modrákovi bude stejně jen pro znalé a/nebo znalejší.

3 Likes

This topic was automatically closed 3 days after the last reply. New replies are no longer allowed.