VPN - dynamicka IP adresa bez verejneho DDNS

Odebirani statickych verejnych IPv4 adres stavajicim zakaznikum, kteri si je roky plati, je nejspis jen dalsi vykutalenost Vodafoni migrace.
Vlastne uplne nerozumim tomu, proc tu sluzbu nevratili do nabidky pro vsechny. UPC melo dost nasyslenych IP adres, cesky VF jich ted ma pres 16 milionu (!), ale sluzbu pro uzivatele zkripli. :frowning:

1 Like

Ne že bych je hájil anebo tvrdil, že je následující pravda (anebo že to platí vždy a u všech), ale ze strany celé řady ISP zní teď názor: vlastní IPv4 adresy jsme už rozdali, sami nemáme a musíme si je pronajímat za cenu kolem 100 Kč na měsíc. Zákazníkům pak účtujeme tutéž nebo velmi podobnou cenu. Leckde dnes za IPv4 už chtějí i 150 korun.

A já na to říkám, dobře, názor beru, tak mi dejte IPv6 /56 rozsah ve správně nakonfigurované síti a pojďme dál.

Ono se toho změnou UPC → VF změnilo víc … ohledem na to, aby zákazník na tom byl hůř a jim zbylo více IPv4 k přidělení.

Např. dříve (za doby UPC) bylo součástí INET služby dle tarifu 3 až 5 dynamických IPv4 adres.
Přechodem k VF se to zredukovalo na jednu … alespoň v mém případě.

UPC mi dovolovalo při přepnutí modemu do bridge vytáhnout 10 veřejných IP adres. Po přechodu na VF mi to dovolí už jen 5…

jak se daji editovat A zaznamy automatizovane, kdyz nejde o muj vlastni DNS server?

Přes API (pokud ho DNS hoster nabízí)

Mám podobnou konfiguraci od UPC. Původní modem je v bridge a zatím je Omnia s veřejnou IP přes DHCP. IP se změní pouze při jejich údržbě nebo pokud je dlouho modem odpojen.
Do LuCI si lze doinstalovat plugin pro ddns, kde lze vše jednoduše nastavit a je tam velký výběr poskytovatelů.
Já osobně používám no-ip.com, ve free verzi nabízí 3 A záznamy pod nějakou doménou, kterou nabízejí. Pouze za 30 dní dorazí od nich mail s potvrzením, jinak se záznam zruší.