Varianty MOXu a ceny

Pěkný den,

mám několik otázek k aktuální nabídce MOXu na Indiegogo, na něž se mi nepodařilo nalézt odpověď (ale zároveň neříkám, že již někde zodpovězené nejsou). Jde o následující:

  1. Lze (půjde) pořídit “MOX A module (boxed version)”? Hodil by se mi v kombinaci s bodem 2)
  2. Kolik bude stát “Wi-Fi” nebo “PoE upgrade” k “MOX A module (Board only)” nebo “Turris MOX: Start” s DPH a poštovným do ČR? Bez předchozí objednávky mi to nenabízí možnost kalkulace.
  3. Lze kombinovat “Wi-Fi” a “PoE upgrade” na jednom “MOX A modulu”? Klidně i bez krabičky.

Rád bych kampaň osobně podpořil, i když MOX úplně nepotřebuji, a snažím se pro sebe najít nějaké schůdné řešení AP.

Pokud je hlavní požadavek mít AP, tak bych doporučil zvážit “Early Bird” MOX: Power Wi-Fi.

Ten v sobě má 2 WiFi karty a lze ho kdykoli rozšířit o PoE modul.

Zvažoval jsem všechny dnes představené varianty i jejich kombinace a cenově mi nejlépe vychází MOX A s Wi-Fi bez krabičky i SD karty, který bude bootovat přes PXE z Omnie. Pokud by bylo možné kombinovat Wi-Fi na modulu A společně s PXE, o to lépe, AP by se dalo umístit ke stropu, kam teď stávající kabel ústí a neřešit napájení (a zároveň pořizovat adaptér). O dosah AP až tak úplně nejde, jde o pokrytí jednoho vzdáleného prostoru, kam vede jeden delší kabel z Omnie.

Primárně mi jde ale odpověď na výše uvedené. AP za pár stokorun tam mám už nyní, teď se snažím vymyslet, jak podpořit MOX na Indiegogo, ale zároveň se finančně nevydat (jak píšu výše, chci pomoci, ale nutně MOX nepotřebuji).

Prosím o odpověď. Rád bych také osobně přispěl a přímo na stránky kampaně napsat nemohu, protože jsem si zatím nic nepořídil.

Pokusím se odpovědět na základě informací načerpaných na Indiegogo:

  1. Ne, tahle kombinace v současné době není v nabídce. Je ale možné pořídit “MOX module (board only)” za 29 USD a k tomu “Hacker Pack” za dalších 29 USD který obsahuje plastové části pro modul A. Vyjde to teda trochu dráž než “Turris MOX: Start”, ale zase dostanete extra kabel. :slight_smile:

  2. Za “MOX Upgrade” který je originálně za 29 USD mi bylo z účtu strženo 632,81 CZK, jinými slovy žádné extra Shipping, což dává smysl. K “MOX module (board only)” se připočítává “Shipping” 13 USD (obsahuje i DPH). “Turris MOX: Start” má “Shipping” 19 USD (obsahuje i DPH).

  3. Tady jsem na nenalezl jednoznačnou odpověď. Doporučuji položit dotaz přímo na stránkách kampaně na Indiegogo.

1 Like

Zdravím,

Na 1. a 2. otázku Vám odpověděl @dkomrska.
K té druhé otázce jen doplním, že částka se může lišit každým dnem, protože to záleží na kurzu $ a každá banka má odlišný spread.

  1. Ano, je možné mít jak Wi-Fi upgrade, tak PoE upgrade na jednom Mox A modulu.
    WiFi SDIO bude připojená nahoře a PoE se připojí do boku.
1 Like

Děkuji za reakce.

Přepokladám správně, že pokud si pořídím “MOX module (board only)” a “Hacker Perk”, zaplatím poštovné 2x (úhradu DPH samozřejmě chápu)?

Dále by mě zajímalo, proč není možné si pořídit “MOX A module (boxed version)”? Cenový rozdíl 20$ vůči “Turris MOX: Start” za adeptér (a bez SD karty) mi přijde opravdu hodně, přitom “MOX module A (board only)” existuje (zde bych zase rozuměl, kdyby k dispozici nebyl nebo byl dražší než ostatní moduly).

  1. Ano
  2. Nevím. Předpokládám že za tím je zjedodušení nabídky na Indiegogo a nutnost pořídit si k modulu A zdroj. Není zde zcela dobré řešení. Buď budete v nabídce tápat Vy a nebo jiní kteří si nebudou jisti k jakým modulům si pořídit zdroj.

Není mi zcela jasné jak jste došel k tomu rozdílu 20 USD.

Varianta “poskládat z kompnentů”:

  • MOX module (board only), Modul A: USD 42 (vč. DPH a poštovného)
  • Hacker Pack: USD 38 (vč. DHP a poštového)
  • WiFi Upgrade: USD 29 (vč. DPH a poštovného)
  • PoE Upgrade: USD 29 (vč. DPH a poštovného)

Celkem: 138 USD (vč DPH a poštovného)

Varianta “upgradovat MOX Start”:

  • Turris MOX: Start: USD 74 (vč. DPH a poštovného)
  • WiFi Upgrade: USD 29 (vč. DPH a poštovného)
  • PoE Upgrade: USD 29 (vč. DPH a poštovného)

Celkem: 132 USD (vč DPH a poštovného)

Na základě výše uvedeného doporučuji pořídit Turris MOX:Start a dovybavit ho o případné upgrady.

Pokud ale stojíte o USB-TTL kabel tak bych doporučil si sestavu “poskládat”. Proti předchozí variantě získáte kabel a zaplatíte o to 6 USD navíc.

Děkuji za přehlednou a obsáhlou komparaci.

K rozdílu 20$ jsem přišel následujícím srovnáním (všechny částky uvádím bez poštovného a DPH).

“MOX module (board only)” za 29$ nabízí všechny moduly včetně mnou požadované varinty A.

“MOX module (boxed version)” za 35$ ovšem A nezahrnuje (což, jak jsem již uváděl, bych chápal za situace, kdy by nebyl dostupný ani v rámci varianty “MOX module (board only)”) a “supluje” ho zde “Turris MOX: Start” za 55$.

“Turris MOX: Start” sice navíc přidává napájecí adaptér, ale cenový rozdíl oproti “MOX module (boxed version)” je 20$, což mi přijde neúměrné (částečně by ho snížíla přítomná SD karta, což by také spíše odpovídalo termínu “Start”).

Je to celé samozřejmě spekulace, ale když už je A za stejnou cenu jako ostatní moduly v “MOX module (board only)”, není jediný důvod, proč by neměl být také v “MOX module (boxed version)”. “Turris MOX: Start” smysl samozřejmě má, ale ať je pak jeho součástí také SD karta s předinstalovaným Turris OS.

Aha, díky za vysvětlení. Teď už tomu rozdílu rozumím.

Ke složení MOXu jsou třeba boční díly které začnou a ukončí celou skládačku. Hypotetická “boxovaná” verze modulu A by ještě měla obsahovat boční díly, které u ostatních modulů potřeba nejsou. Pokud jsem to správně pochopil tak je v nich místo na interní antény pro WiFi. Možná tyto díly spolu s napájecím zdrojem udělají ve výsledku rozdíl těch 20 USD.

Já za tím vším vidím snahu o zjednodušení nabídky na stránkách kampaně. Čím méně položek, tím lépe.

Tak snad to pro Vás nebude “show stopper” a přeci jenom ve výsledku kampaň podpoříte. :slight_smile:

Ještě jednou děkuji, nyní mám pro své rozhodnutí všechny relevantní informace.

Pokud by mě chtěl někdo podpořit v rámci vyhlášeného “referral program”, může si Mox nebo nějaké další vybavení z kampaně pořídit prostřednictvím odkazu níže.

https://igg.me/at/turris-mox/x/12740426

@viktor, obávám se, že v odkazu Ti chybí identifikace Tvého účtu (tj. …/x/nnnnnn/…) a že tento odkaz se Tváří jako obyčejný odkaz na kampaň. Tj. použití tohoto odkazu Ti nejspíš žádné body nepřinese.

1 Like

Díky za upozornění. Zdá se, že diskusní fórum konec odkazu odstraní. Odkaz v uvozovkách se již zobrazí korektně.

1 Like

Krásné číslo v kampani (díky 1USD příspěvku Thomase Hubera :+1:)

Turris_MOX_stretch_goal

P.S.: Teď ještě, co s tím číslem udělá Turris team, aby bylo ještě krásnější nejen z estetického hlediska, ale i z pohledu splnění cíle kampaně.
Nějaký zajímavý perk či jiná lákavá nabídka?
Zatím jsem se povšiml, že tam visí den staré nezodpovězené dotazy přispěvatelů, tak snad už jste to nevzdali?

Asi to bude muset někdo doplatit, počká se na poslední dny kampaně a pak se najednou objeví třeba 50.000$.
Je dost lidí pro který je to skoro drobnost. Jen je přemluvit.
Zastavit to už asi nejde, je to rozjetý vlak, testujou se vzorky.
Pochybuju že by to někdo jen tak smeti ze stolu a uzavřel.

1 Like

Jako ze si spocitali pri jakem minimu se jim to vyplati a kdyz toho minima nedosahnou a tak tim prozenou dalsi svoje penize a zaplati vic na poplatcich a pak vyrobi mensi serii s vetsimi naklady? Proc by nebylo rozumnejsi uznat ze zajem neni (patrne kvuli pomeru cena vykon)?

Myslim ze neni problem ze by lidi nechteli stavebnici, ale ze ten HW je za tu cenu prilis slaby a ma spoustu omezeni. Mozna go back to the drawing board a mirny upgrade by byla lepsi varianta nez se utopit v tomhle projektu s tak nizkym zajmem?

Mi tam treba chybi SATA a 1GB RAM uz v zakladu. Base modul za $29 a dalsich 512MB za dalsich $29 to cele bez dph a postovneho je spatny vtip. (napr. espressobin je za $49 + $28 postovne+dph z amazonu)

A taky si dali podle mě docela vysoký cíl … euforie z doby čekání na Omnii (cca před 2 roky) je již dávno minulostí …

1 Like

Tak onen ‘vysoky’ cil prave muze byt tim ze v mensim se to s tema vsema kombinacema nevyplati, cili to muze byt prosta nutnost.

Jeste mam v zive pameti prednasku Ondreje Filipa o pouceni z kampane na Omniii jak si diky vselijakym perkum nadelali spoustu kombinaci, tady to asi bude jeste mnohem horsi :slight_smile:

No to je fuk, mi proste prijde ze ten zakladni modul mel byt silnejsi a vybavenejsi (aspon SATA nebo pci express primo na nem) aby dalsi moduly byly opravdu volitelne a ne nutne chybejici dily skladacky. Taky mohl byt za pak vic nez $29, treba do ceny $39 by se asi jeste nejaky HW vesel. Strategie hlavni modul za $29 a pak pci express ‘redukce’ taky za $29 je fakt dost divna.

3 Likes

Podle mě je největší omezení, že základní modul nemá 2 UTP zásuvky. Kdy měl, přesvědčil bych spoustu známých, aby si to pořídili jako aktualizovaný firewall, sledovač provozu (Pakon), Adblock pro celou síť, VPN atd. Stávající děravý router by si mohli dát za to jako obyčejný switch/hub. Ale takhle jen wired leze do peněz, za které mají celý nový router s 2,4 i 5 GHz wifi.

Když jsme už u názorů typu “podle mě”, tak podle mě lidi nejsou hloupí, podívali se do minulosti = na Omnii, možná se ani nedočetli o hypu z kampaně Omnie (o kterém bylo slyšet v ČR, ale co za hranicemi?), nenašli žádné “zázračné” zprávy o Omnii = že by ji někdo někde jako opravdu moc vychvaloval a houfně úspěšně nasadil, tak prostě o to není zájem. Omnia nakonec tu díru do světa neudělala, tak proč by to měl být MOX. Běžný a racionálně uvažující člověk ty peníze prostě utratí jinak. Jasně, nějaký hračička si to ze zvědavosti koupí, nebo někdo, kdo už Turris má a chce řešit rozšiřování sítě atd., nebo nějaký OpenWrt nadšenec, ale pro ty ostatní je to buď na půl cesty nebo moc drahé.

Přijde mi to zajímavé, ale protože mám už Omnii a 1.0, tak mi přijde zbytečné kupovat ještě MOX, to já osobně (nepotřebuji žádné extendery, na což je MOX ideální) radši koupím bazarový kus obou zmíněných Turrisů, co mám. Chápu, že se MOX NICu hodí do krámu, protože jak zjistili, tak domácnosti Turrise nechtějí, tak je třeba vytvořit platformu pro firmy a státní sektor (na který se přeorientovávají, protože nikdo jiný už to nechce, a to jim na chleba nevydělá), a proto je třeba pro Omii nějakou periferii/rozšíření = MOX, to ale není moc pro domácí uživatele, kor když tu je možnost Omnie. Tolik můj názor, třeba se šíleně pletu, ale třeba ne.

1 Like