Update Turris 1.1 z továrního nastavení

Zdravím,
jsem jen lama, které se přihodilo, že má doma Turris.

Ten tu jen zabírá místo na polici a dělá wifinu pro UPC modem, kde jsem ji naopak musel vypnout… Takže úplná zbytečnost. Jen se mi líbí, jak to bliká, žere elektřinu a neustále se updatuje a vypadá cool, když přijde nějaký ajťák na návštěvu.

Vůbec jsem se o něj nestaral a vše nějak běží. Ale když jsem se naposledy podíval do webového rozhraní, abych se potěšil pohledem, jak se furt updatuje, tak na jedné záložce ve Forisu (do LuCI nechodím) to hlásilo nějakou chybu. Jinak vše běželo.

A protože nejsem na skok líný, zresetoval jsem ten přístroj do továrního nastavení v domněnce, že to pak naběhne.

Po resetu mně překvapilo, že se to začalo updatovat od píky. **Úvodní nastavení sem tam zahlásilo, že nemá internet a že update neproběhl, ale nakonec se to pak vždy nějak doupdatovalo při provozu. ** Říkal jsem si, že musí být možné updatnout ten základ, ze kterého to nabíhá po továrním resetu. Objevil jsem šroubovák, micro sd kartu a pojmy NOR a NAND paměť a voila, router nabíhá ve verzi Turris OS 3.6.5. Poté se však opět chce updatovat a tuším, že poslední verze je 3.8.něco, tak zkouším, jestli jsem nestáhnul starý image a kde je chyba. Začínám tak nějak tušit, že problém bude ve velikosti 3.8.něco nebo v něčem jiném, a tak nějak tiše to akceptuji.

Vydávám se tedy na cestu updatu a nastavení z té 3.6.5 a ejhle dostávám se k tomu, že vůbec nic neproběhne tak jak má. Přirozenou inteligencí jako člověk s humanitním vzděláním pochopím, že se to seká někde na něčem čemu se říká certifikáty. Ty ručně stáhnu a instaluji předtím, než je začne úvodní konfigurace postrádat. Ta přesto neproběhne a zasekne se to na něčem čemu se tu říká “Problémy s migrací na nový updater”. Ale i tuto nástrahu jsem nakonec překonal, stačilo jen spustit updater-migrate.sh.

Těch resetů do továrního nastavení bylo vícero. Při plus mínus stejném následném postupu jsem dostával různé chybové hlášky, jednou nefunkční síť, podruhé nefunkční zadní USB (přední OK), jindy zase neběžel sběr a odesílání dat. Tím se mi potvrdilo, že tento router má vlastní hlavu a potřebuje psychologa. Nakonec metodou něco je špatně - reset - a znovu, jsem se nakonec proklikal k tomu, že plus mínus snad funguje vše.

Nešel by reset a update jednodušeji, a to včetně migrace updater-ng.sh?
Nebo nějaký oficiální návod?

PS.: Začínám mít Turris rád, a tohle šťourání asi vyměním za chození na ryby (začíná tam být zima). Doufám, že z toho nebudou ryby smutné. Zkusím, co se skrývá pod zkratkou BTRFS nebo NextCloud

3 Likes

Nádherný popis a upozornění na problém a’la “neštěstí s dobrým koncem”, miluju “sklenice-je-poloplná” pohled na život, pobavilo :-)))

Taky bych pochválil, za pozitivní přístup. Ryby určitě smutné nebudou, když bude o jednoho “chytače” méně :slight_smile: Ale jak znám pár takových lidí, tak jim ani o ty ryby moc nejde - takže pokud si to dokážete rozumově zdůvodnit, proč přes zimu vynechat rybaření, třeba z vás bude na jaře guru linuxu :slight_smile: Tak ať se daří.

Se nedivte když jdete z verze 3.6.5 na 3.8.2 kdybyste nejdříve udělal Flash z sd karty verze 3.8.2 tak jste si mohl ušetriť několik hodin trápení. Psal jsem to tu vícekrát. Ale hlavně že se nakonec povedlo. Aspoň jste se při tom naučil něco nového o Linuxu

myslím že image s verzí 3.8 není kvůli velikosti možný zapsat. Já flashoval nedávno a poslední verze tam byla myslím 3.7.3

To se mi zdá jako nesmysl ale může se k tomu někdo z týmu vyjádřit jaká je verze v sdimage na @Václav http://repo.turris.cz/turris/sdcard-rescue/? Datum souboru vidím 30.9. a předpokládám že se automaticky generuje vždy s celým překladem

Twinkie:

Příspěvek o updatu NAND paměti přímo na 3.8.2 jsem nikde neviděl. pokud se jedná o pamět NOR tak tá se prý dá updatovat jen na 3.6.5 pak už je potřeba aby se prostředí samo updatovalo do 3.8.x ale v tomto procesu je několik zádrhelů, které je potřeba ručně odstranit a nikde jsem ani návod odháčkování těchto problémů nenašel. Třeba sepíšu vlastní návod…

takže pokud máte info jak na to - pls link. Díky.

http://repo.turris.cz/turris/sdcard-rescue/ je 3.6.5
fakt
pls info pokud se mýlím

ocko:

tobě se podařilo 3.7.3?
pls info - jsem přesvědčen že sdcard-rescue a stejně tak i postup přes medkit.squashfs je možný pouze na verzi 3.6.5

Možná se to během chvilky updatnulo na 3.7.3 že sem si toho ani nevšiml. Taky sem žil v tom že poslední image je 3.6.5 ,ale pak sem tam po flashnutí viděl 3.7.3. Ale koukal sem až po proběhnutí wizardem tak možná už byl trošku aktualizovanej.

Může se k tomu vyjádřit @vaclav @miska prosím jak to tedy je?

Zatím poslední verze, kterou lze flashnout do NOR je opravdu a na 100% v3.6.5. Je to přesně jak píše @Antonin_Chadima, i s tím medkitem.

S nějakým způsobem jak flashnout přímo NAND a pak nakonfigurovat se asi nepočítalo i když mi to připadne jako logicky celkem rozumný způsob?

V minulosti se to dalo řešit i tímto:

Ale bohužel od verze 3.6.5 to nefunguje. :pensive:

V budoucnu se plánuje vydavat i novější medkit, ale to prý zatím není prioritou.

(Nachází se tam i vyjádření od člena Turris teamu, že prozatím medkit má verzi 3.6.5.)