Update stabilnych verzii?

Potrebujem k svojej činnosti 24 hodinový prístup k Internetu a teda nemôžem pomáhať s ladením stabilných verzii. Lepšie by bolo napísať ze mám verziu TOS “snil” z HBS lebo táto verzia je braná ako stabilná verzia TOS 5.x.
Mám nainštalovanú stabilnú verziu TOS 5.1.10 pre Omniu Turris (inštalované pomocou medkitu).
Aké činnosti budem musieť urobiť aby som prešiel na stabilnú verziu napríklad TOS 5.2.0 pre Omniu? Inštalácia bude taká jednoduchá ako bola pre TOS 3.x?

1 Like

Pokud jsi neudělal nějaký krok pro aktivaci updateru na méně stabilních větve, tak máš stabilní HBS.

Pokud chceš přejít z méně stabilní vývojářské větve na HBS, je třeba buď použít svůj poslední schnapps obraz HBS nebo přeinstalovat viz na stránce dole https://docs.turris.cz/geek/testing/

Celá sekce https://docs.turris.cz/basics/tos-versions/

Dik za pomoc a info @JardaB.

Keď chcem ostať na stabilnej vetve tak update z 5.1.10 na nasledovnú stabilnú verziu prejde router automaticky pri update?

Není ti rozumět ! Jakou verzi máš teď ? Četli jsi Early access - Turris Documentation ?

image

Mám 5.1.10 HBS. Ako sa bude inštalovať nasledujúca stabilná verzia? Znova z mediakitu?

Stejně jako všechny updaty, opravy chyb, bezpečnostní záplaty a aktualizace systému, které probíhají průběžně nyní. Až bude uvolněna další stabilní verze HBS, bude automaticky instalován “upgrade” na všechny routery s TOS 5.1.10 HBS.

1 Like

To by bolo úžasné.
Len tak na okraj už si taký upgrade absolvoval na routeru?
Dík.

Ve verzi 3.xx a 4.xx za 5 let ? Asi hodně … to ani nepoznáš :slight_smile:
Na 5.1.10 jsem chvilinku … asi 2 měsíce

Dík, že si sa podelil o svoje skúsenosti.
Edit:
Keď bude ďalšia stabilná verzia môžem sa ťa spýtať na tvoju skúsenosť s prechodom?

Myslím si, že v dnešní době většina z nás v době covidové potřebuje téměř neustálý přístup k Internetu zejména kvůli práci z domova, apod. A tedy jak si můžete povšimnout to byl taky jeden z hlavních důvodu, proč jsme verzi Turris OS 5.2 testovali více než měsíc, vydali jsme 4 RC verze a snad brzy se budete moct připojit k naší release party. :tada: :tada:

Ale nicméně váš dotaz je jiný a tedy musíme rozlišovat dvě různé stabilní verze Turris OS, které jsou naprosto rozdílné. Pokud se podíváme na verzi Turris OS 3.x, tak tato verze je tady s námi již nějakou dobu a není rozhodně snadné lusknout prsty a mít verzi Turris OS 4.x 5.x. Změny, které přinesla verze Turris OS 4.0 jsou pod kapotou obří a jak je možné si povšimnout, tak stále v rámci experimentální migrace některé věci nejsou tak straightforward jak by měli být a dlouho očekáváná verze Turris OS 5.2 přinese opravy pro migrační proces a zase budeme o krok blíž.

Během vývoje Turris OS 4.0 jsme se rozhodli, že prostě některé věci musíme dělat lépe a jinak. Začít víc spolupracovat s upstreamem a udržovat jejich tempo, posílat patche, neforkovat repozitáře, protože to nese i svá uskálí v rámci maintenance. To se dotklo také změn v build systému.

Tedy si to můžeme ukázat na příkladu:

  • Turris OS 4.x (OpenWrt 18.06) → Turris OS 5.x (OpenWrt 19.07) → Turris OS 6.x (OpenWrt 21.02), vše je automatické a tedy se zachovají nastavení routeru. A to samé se týká Turris OS 5.1 → Turris OS 5.2 (to samé nastalo i v minulosti nesčetně krát a vždy je to uvedené v release vláknech.)

  • Turris OS 3.x → Turris OS 45.x bychom rádi nabídli a zachovali nastavení v rámci automatických updatů jak je znáte, ale prozatím je to možné díky opt-in experimental migraci, případně pomocí medkitu.

Snad jsem na všechny dotazy zodpověděl, případně pokud se vám líbí odpověď, tak je možné jí dát like, případně jí označit jako Solved.

4 Likes

Dík za rozšírenú odpoveď @Pepe.
Rozšíril by som úvahu na update stabilných verzií ale aj upgrade na novu verziu.
Teda:

  1. prechod 5.1 --> 5.2 …
  2. ale aj prechod z poslednej stabilnej verzie 5.x --> 6.x.
    Existuje predstava ako sa budú takéto update/upgrade realizovať.

A toto je co? :wink:

Jinak i za sebe mohu potvrdit, že pokud jsi na stabilní (HBS) větvi a máš ponechané zapnuté automatické aktualizace, tak nic řešit nemusíš, router i takovouto velkou aktualizaci zvládne sám :slight_smile:

Vyjímkou může být, pokud na routeru provozuješ nestandardní věci jako třeba lxc kontejnery nebo provedeš nějakou změnu ručně do konfiguračních souborů. Zde se samozřejmě potřeba ručního zásahu objevit může, ale to platí obecně nejen pro turris.

Dík @Pepe za vysvetlenie. Tvoja odpoveď ma potešila :+1:!

This topic was automatically closed 3 days after the last reply. New replies are no longer allowed.