Update NOR na starém Turrisu

turris1x

#3

Prepise se konfigurace u-bootu na vychozi, takze Turris se uz nepokusi bootovat z karty.


#4

Balík jsem stáhl a pustil (router už je delší dobu zmigrován na btrfs), vše vypadalo dobře , až na to, že na konci to vytuhlo? a příkaz se neukončil, nevrátil se do cmd

viz výpis z cmd

Factory reset už teď dělat nebudu, absolvoval jsem cca 14 dní zpět po pokusu o instalaci TOS 4.0 :slight_smile: a mám doma přísný zákaz byť na minutu znepřístupnit net :smiley:

Jsem na 3.11 RC, Turis 1.1


#5

Ah, nezatuhlo, staci zmacknout enter, pri instalaci i pri rebootu se pousti flashovani na pozadi a pokud je clovek v tom samym terminalu, tak se mu tam zobrazuji vystupy. Smysl je aby clovek router fungoval rychle pri bootu a aby to nezdrzovalo dokonceni update az to bude soucasti vychozi instalace.


#6

OK, tim padem vše OK


#7

Já také vyzkoušeno na Turris 1.0, vše na první dobrou. Factory reset zatím zkoušet nebudu :slight_smile:


#8

Turris 1.1 hotovo :slight_smile:


2 roky neaktualizovaný Turris 1.0
Nemožnost dostat se na SSH, nefunkční DNS
#9

U mě zaktualizováno, bez problému, děkuji…
Turris 1.0 RC 3.11


#10

2x aktualizace, 1.0 a 1.1, a zdá se, že OK.

Factory resety budou, ale průběžně podle situace do konce roku.


#11

Turris 1.0 ( btrfs SD ) 3.10.7 - hotovo, faktory zatím neplánuju - zdá se OK


#12

Znamena to, ze po updatu, at uz manualnim nebo OS 3.11 bude potreba udelat znovu prechod na BTRFS na SD kartu?


#13

Ne, po update a Factory resetu.


#14

Asi by šlo po update zmíněným balíčkem pustit ze skriptu btrfs_migrate.sh jen tu závěrečnou část, která modifikuje U-BOOT na multiboot (a vynechat ten formátovací a kopírovací začátek), nebo ne?


#15

No tahle veta me zmatla…


#16

Já to večer doma vyzkouším komplet … včetně factory resetu … můj Turris 1.0 už je určen pouze na experimentální účely, tak s tím nemám žádný problém.


#17

Na mém Turris 1.x proběhlo vše bez problémů … upgrade na aktuální TurrisOS 3.11 RC netrval příliš dlouho … poté reboot … vše OK … poté factory reset … vše proběhlo, jak má.

Aktuálně můj router běží na avizované verzi TurrisOS 3.8.5 z interní paměti.

Jdu ho ještě vyupdatovat na aktuální verzi TurrisOS (3.11 RC) a přemigrovat systém zpátky na BTRFS a microSD kartu.

Dobrá práce, díky! :+1:


#18

Takze jsem to spravne pochopil - po update a faktory resetu Turris bootuje z interni pameti a je treba znovu zmigrovat na BTRFS na SD kartu…jedinej rozdil je tedy v tom, ze “startovaci” verze systemu je 3.8.5…


#19

Myslím si, že tady došlo k nedorozumění, a proto bych to rád uvedl jak to je.

Pokud jste zmigroval na BTRFS a chtěl jste provést tovární nastavení (Factory reset), tak se tovární nastavení provedlo na NAND (interní úložiště routeru), ale z té se nezaváděl (nebootoval) systém, protože se systém zaváděl z microSD karty, takže někdo mohl dojít k tomu, že obnovení továrního nastavení neproběhlo. Máme to napsané i na seznamu známých chyb - Errata.

V zásadě, pokud používáte BTRFS, tak se pro Vás nic nemění a z Vaší strany není nutný žádný zásah.

Pouze dojde k aktualizaci záchranného image (chcete-li systému) v pamětí NOR. Ať už tam máte jakoukoliv verzi, tak se přepíše verzí Turris OS 3.8.5., když se rozhodnete provést tovární nastavení a aktuálně používáte JFFS2 (platí to pouze pro Turris 1.0), tak se automaticky přejde z tohoto file systému na UBIFS.
S tím, že pokud máte BTRFS a chcete začít “od znovu”, tak stiskněte tlačítko na zadní straně routeru a budete na verzi 3.8.5., která se zavede z interního úložiště routeru a jestli budete chtít zformátovat microSD kartu na BTRFS a zavádět systém z microSD karty, tak je nutné nainstalovat balíček turris-btrfs a následně spustit migraci pomocí příkazu:

btrfs_migrate 

Tohle má dost pozitivní věc, proč to takhle je. Pokud byste se někdy rozhodl provést tovární nastavení, když používáte BTRFS a najednou si vzpomněl, že potřebujete nějaký snapshot z té microSD karty, tak tam stále je, případně soubor, apod. Nic není ztracené dokud neprovedete btrfs_migrate, který smaže obsah microSD karty. V tom případě stačí nainstalovat balíček schnapps

Pokud by nebylo něco jasné, tak se určitě ptejte.


#20

Tak factory reset po NOR update na 1.1 proveden, víceméně všechno OK. Jen dvě věci:

 1. Nechtěl naskočit krok 10 ve wizardu, musel jsem ho přeskočit.
  Přičítám možná tomu, 6e tam tam jde o registraci a tam mám po koupi routeru problém, že podle všeho není odregistrovaný nebo nějak neúplně

 2. Ve Forrisu je chyba na stránce Updater
  Mezi jazyky je k dispozici i EN a je zaškrtnutý. A pokud se zkusí cokoliv uložit, skončí to chybou, bohužel jsem si neudělal screenshot (je zmínka ve /var/log/messages , viz. níže)
  Nastavení se sice jakože uloží, ale updater nic nedoinstaluje. Jakmile se EN odškrtne, všechno proběhne, updater začne instalovat a volba EN zmizí.

2018-11-13 20:58:27 err foris-controller[5660]: ERROR:foris_controller_backends.uci:Uci transaction terminated.
2018-11-13 20:58:27 err foris-controller[5660]: ERROR:foris_controller.message_router:Internal error occured <class 'svupdater.exceptions.   ExceptionUpdaterNoSuchLang'>('Can't enable unsupported language code:en'):

Turris OS 3.11 in RC!
#21

Všechno OK, Turris 1.0


#22

Obávám se, že první chybu neopravíme pokud se jedná o chybu getitem, protože jsme ve verzi Turris OS 3.11 nahradili wizard guidem, abychom vám mohli umožnit nové funkcionality a také vylepšit ty současné možnosti během prvotního nastavování routeru, ale pro tuto chybu existuje workaround v podobě restartování routeru, případně přeskočení wizardu.

Co se týče druhé chyby, je to zajímavé zjištění, co jsem se dnes bavil s vývojářem a kolegou (@miska) , který pro vás připravil balíček nor-update, tak této chybě domluvíme.

Děkujeme za nahlášení!