Update NOR na starém Turrisu

turris1x

Prepise se konfigurace u-bootu na vychozi, takze Turris se uz nepokusi bootovat z karty.

Balík jsem stáhl a pustil (router už je delší dobu zmigrován na btrfs), vše vypadalo dobře , až na to, že na konci to vytuhlo? a příkaz se neukončil, nevrátil se do cmd

viz výpis z cmd

Factory reset už teď dělat nebudu, absolvoval jsem cca 14 dní zpět po pokusu o instalaci TOS 4.0 :slight_smile: a mám doma přísný zákaz byť na minutu znepřístupnit net :smiley:

Jsem na 3.11 RC, Turis 1.1

Ah, nezatuhlo, staci zmacknout enter, pri instalaci i pri rebootu se pousti flashovani na pozadi a pokud je clovek v tom samym terminalu, tak se mu tam zobrazuji vystupy. Smysl je aby clovek router fungoval rychle pri bootu a aby to nezdrzovalo dokonceni update az to bude soucasti vychozi instalace.

OK, tim padem vše OK

Já také vyzkoušeno na Turris 1.0, vše na první dobrou. Factory reset zatím zkoušet nebudu :slight_smile:

Turris 1.1 hotovo :slight_smile:

2 roky neaktualizovaný Turris 1.0
Nemožnost dostat se na SSH, nefunkční DNS

U mě zaktualizováno, bez problému, děkuji…
Turris 1.0 RC 3.11

2x aktualizace, 1.0 a 1.1, a zdá se, že OK.

Factory resety budou, ale průběžně podle situace do konce roku.

Turris 1.0 ( btrfs SD ) 3.10.7 - hotovo, faktory zatím neplánuju - zdá se OK

Znamena to, ze po updatu, at uz manualnim nebo OS 3.11 bude potreba udelat znovu prechod na BTRFS na SD kartu?

Ne, po update a Factory resetu.

Asi by šlo po update zmíněným balíčkem pustit ze skriptu btrfs_migrate.sh jen tu závěrečnou část, která modifikuje U-BOOT na multiboot (a vynechat ten formátovací a kopírovací začátek), nebo ne?

No tahle veta me zmatla…

Já to večer doma vyzkouším komplet … včetně factory resetu … můj Turris 1.0 už je určen pouze na experimentální účely, tak s tím nemám žádný problém.

Na mém Turris 1.x proběhlo vše bez problémů … upgrade na aktuální TurrisOS 3.11 RC netrval příliš dlouho … poté reboot … vše OK … poté factory reset … vše proběhlo, jak má.

Aktuálně můj router běží na avizované verzi TurrisOS 3.8.5 z interní paměti.

Jdu ho ještě vyupdatovat na aktuální verzi TurrisOS (3.11 RC) a přemigrovat systém zpátky na BTRFS a microSD kartu.

Dobrá práce, díky! :+1:

Takze jsem to spravne pochopil - po update a faktory resetu Turris bootuje z interni pameti a je treba znovu zmigrovat na BTRFS na SD kartu…jedinej rozdil je tedy v tom, ze “startovaci” verze systemu je 3.8.5…

Myslím si, že tady došlo k nedorozumění, a proto bych to rád uvedl jak to je.

Pokud jste zmigroval na BTRFS a chtěl jste provést tovární nastavení (Factory reset), tak se tovární nastavení provedlo na NAND (interní úložiště routeru), ale z té se nezaváděl (nebootoval) systém, protože se systém zaváděl z microSD karty, takže někdo mohl dojít k tomu, že obnovení továrního nastavení neproběhlo. Máme to napsané i na seznamu známých chyb - Errata.

V zásadě, pokud používáte BTRFS, tak se pro Vás nic nemění a z Vaší strany není nutný žádný zásah.

Pouze dojde k aktualizaci záchranného image (chcete-li systému) v pamětí NOR. Ať už tam máte jakoukoliv verzi, tak se přepíše verzí Turris OS 3.8.5., když se rozhodnete provést tovární nastavení a aktuálně používáte JFFS2 (platí to pouze pro Turris 1.0), tak se automaticky přejde z tohoto file systému na UBIFS.
S tím, že pokud máte BTRFS a chcete začít “od znovu”, tak stiskněte tlačítko na zadní straně routeru a budete na verzi 3.8.5., která se zavede z interního úložiště routeru a jestli budete chtít zformátovat microSD kartu na BTRFS a zavádět systém z microSD karty, tak je nutné nainstalovat balíček turris-btrfs a následně spustit migraci pomocí příkazu:

btrfs_migrate 

Tohle má dost pozitivní věc, proč to takhle je. Pokud byste se někdy rozhodl provést tovární nastavení, když používáte BTRFS a najednou si vzpomněl, že potřebujete nějaký snapshot z té microSD karty, tak tam stále je, případně soubor, apod. Nic není ztracené dokud neprovedete btrfs_migrate, který smaže obsah microSD karty. V tom případě stačí nainstalovat balíček schnapps

Pokud by nebylo něco jasné, tak se určitě ptejte.

Tak factory reset po NOR update na 1.1 proveden, víceméně všechno OK. Jen dvě věci:

1. Nechtěl naskočit krok 10 ve wizardu, musel jsem ho přeskočit.
    Přičítám možná tomu, 6e tam tam jde o registraci a tam mám po koupi routeru problém, že podle všeho není odregistrovaný nebo nějak neúplně

2. Ve Forrisu je chyba na stránce Updater
    Mezi jazyky je k dispozici i EN a je zaškrtnutý. A pokud se zkusí cokoliv uložit, skončí to chybou, bohužel jsem si neudělal screenshot (je zmínka ve /var/log/messages , viz. níže)
    Nastavení se sice jakože uloží, ale updater nic nedoinstaluje. Jakmile se EN odškrtne, všechno proběhne, updater začne instalovat a volba EN zmizí.

2018-11-13 20:58:27 err foris-controller[5660]: ERROR:foris_controller_backends.uci:Uci transaction terminated.
2018-11-13 20:58:27 err foris-controller[5660]: ERROR:foris_controller.message_router:Internal error occured <class 'svupdater.exceptions.      ExceptionUpdaterNoSuchLang'>('Can't enable unsupported language code:en'):

Turris OS 3.11 in RC!

Všechno OK, Turris 1.0

Obávám se, že první chybu neopravíme pokud se jedná o chybu getitem, protože jsme ve verzi Turris OS 3.11 nahradili wizard guidem, abychom vám mohli umožnit nové funkcionality a také vylepšit ty současné možnosti během prvotního nastavování routeru, ale pro tuto chybu existuje workaround v podobě restartování routeru, případně přeskočení wizardu.

Co se týče druhé chyby, je to zajímavé zjištění, co jsem se dnes bavil s vývojářem a kolegou (@miska) , který pro vás připravil balíček nor-update, tak této chybě domluvíme.

Děkujeme za nahlášení!