Turris OS 4 pro Turris 1.x

Dobrý den,

chci se zeptat zda se plánuje Turris OS 4.x pro modráky a nebo se musím spokojit s 3.10.09?

1 Like

Dobrý den, na podpoře modráků (Turris 1.x) v TOS 4.x se pracuje.

5 Likes

To je skvělá zpráva :slight_smile:

1 Like

Zdravím,
Nějaké nové zprávy?
Nějak se mi nedaří nikde nic najít.
Díky

Zdravím,

experimentální podpora pro Turris 1.x byla oznámena společně s verzí Turris OS 4.0.3.

S tím, že je možné vyzkoušet také Turris OS 5.0, která je v současné době v HBK.

Díky za rychlou reakci. Nějak jsem čekal, že už byla vydána ostrá verze. Bohužel nemám Turris u sebe doma, takže řešení případných problémů s testovací verzí by bylo náročné.

Dobrý den,

tak po aktulizace mi stratila záložka sběr dat a bohužel mi od té doby nefunguje haas. Ručně jsem změnil i konfigurační soubor. Nějaká rada jak to zprovoznit?

Dobrý den, je již možné aktualizovat na verzi 4 nebo 5? Je někde návod?
Případně kdy bude automatiká aktualizace modrého Turrise 1.x na verzi OS 4 nebo 5.

Dobrý den,

automatická aktualizace z verze Turris OS 3.x na verzi Turris OS 5.x bude právě možná jakmile vydáme Turris OS 5.x, ale prozatím bude experimentální určená pro pokročilé uživatelé, ale bohužel to se bude týkat pouze routerů Turris Omnia.

Co se týče ručního způsobu aktualizace u routerů Turris 1.0 a Turris 1.1, tak se stále jedná o experimentální podporu od verze Turris OS 4.0.3 s tím, že je potřeba router nastavit od začátku z toho důvodu, že je potřeba vložit microSD kartu pod RAM a přejít na Btrfs dle návodu v naší dokumentaci.

Až bude Turris OS 5.x v HBS, tak plánuju čistou instalaci na Turris 1.0. Mohl bych pak poprosit o nějaké stručné shrnutí jednotlivých kroků, které je potřeba provést k čisté instalaci OS 5.x? Možná by stačil i nějaký rozcestník odkazující na už existující návody…

Obecně řečeno, dokumentace k ruční aktualizaci OS přes příkazovou řádku, resp. k čisté instalaci OS na Turris 1.x je trochu zastaralá. Našel jsem akorát článek k migraci na BTRFS, zastaralý článek o aktualizaci přes updater.sh. K čisté instalaci se mi akorát matně vybavují nějaké medkity a blikající LED, ale už netuším, kde bych to hledal.

Návod (článek v dokumentaci) na čistou instalaci OS 5.x na Turris 1.x by se určitě hodil i ostatním. Jsou to pořád dobré stroje, pořád jsou v oběhu, čas od času změní majitele, což jsou další situace, kdy se čistá instalace hodí.

Dík

1 Like

Migrace na nový TOS z medkidu je vcelku snadná.

Pokud jsi na BTRFS tak stačí akorát z konzole následující příkazy:

wget https://repo.turris.cz/hbs/medkit/turris1x-medkit-latest.tar.gz
schnapps import -f turris1x-medkit-*.tar.gz
schnapps rollback factory

Po té router nabootuje do zvolené verze. Tagy verzí jsou popsány zde HBS/HBT/HBL/HBD. Odkaz je na HBS (aktuálně k datu příspěvku TOS 4.0.5)
Verze TOS jde v medkidu ověřit otevřením souboru v /etc/turris-version

Jen je teda třeba počítat s defaultní konfigurací.

1 Like

Už běžím na TOS 5.0.0 HBT téměř týden na modrém Turris 1.0. Pokud jste na BTRFS nebo máte jen základní konfiguraci tak bych verzí 4 asi neztrácel čas. Pokud máte mnoho konfigurací služeb nebo používáte LXC s dalšími službami tak to bude bolestnější přechod ale to bude tak jako tak tedy lepší tu bolest zažít jen jednou a přejít rovnou na TOS 5

1 Like

Super, @czlada díky moc!

OS 4 určitě plánuju přeskočit. Akorát váhám, kdy si OS 5 pustit do modráka. Mám špatné zkušenosti z předchozích updatů… Ale pokud říkát, že už na OS 5 běžíte, tak to možná zkusím s HBT.

LXC jsem už před pár měsíci přesunul pryč (nakonec na obyč RPi4 + SSD disk), takže čisté instalace (a opětovné ruční konfigurace) se nebojím.